A protože jaro už je tu, "kvartálová" výměna u nás již proběhla. A cože máme aktuálně ve čtecím košíku?
Rákosníková, Jiřina, Hradišťan. Studánko rubínko. Ilustrace Jan Kudláček. Praha : Vyšehrad, 2009. 93 s.
Musím
přiznat, že tuhle knížku jsme doma zatím příliš nevyužívali. Ani nevím proč. Možná proto, že naše rodina hudebním sluchem příliš neoplývá a tahle knížka je
písničkami naplněná po okraj. Ale vejdou se i básničky, koledy, tradiční hry...
To vše pro období od prvních sněženek přes velikonoční svátky až po svátek
svatého Jana. A pokud jste podobní hudební neumětelové jako my, pusťte si místo
svého zpěvu skvělé CD s nahrávkami skupiny Hradišťan. Ti hudebně nadaní
určitě zase využijí notové záznamy ke všem písničkám. A všechny musí nadchnout
nádherné ilustrace Jana Kudláčka. My ho máme mimořádně rádi.
Popprová, Andrea. Jaro je tu! : s Luckou, Jendou a Martínkem. Ilustrovala Andrea Popprová. Praha : Mladá fronta, 2010. 92 s.
Tohle je naše mimořádně oblíbená knížka. S Máťou jsme ji četli asi tři sezóny za sebou a už se moc těším, až ji budeme číst s Baru. Tři sourozence z názvu knížky tu potkáváme v jarním a velikonočním období. A společně s nimi se mohou malí čtenáři dozvědět o spoustě jarních zvyků a vyzkoušet si mnoho nejen velikonočních aktivit: od otvírání studánek, přes velikonoční svátky a pletení věnců až k pálení čarodějnic a svátek sv. Jana. Děti i rodiče najdou na každé stránce něco nového a zajímavého a také spoustu nápadů jak si jarní čas náležitě užít. A pokud se vám čtení se třemi malými neposedy zalíbí, můžete si přečíst ještě knížku prázdninovou nebo zimně-vánoční.Berner, Rotraut Susanne. Jaro : obrázkové příběhy. Ilustrovala Rotraut Susanne Bernerová. V Praze : Paseka, 2012. Nestr.
Jedna ze série pěti (Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc) skvělých hledacích obrázkových knížek. Malí, větší i ti největší "čtenáři" (knížka je téměř bez textu) mohou v knížce hledat postavičky a zvířátka a sledovat, co dělají od první do poslední stránky. Kudy chodí teta Květa, kde si kluk Ondra bude hrát s kamarády, co dělá ve městě liška? Stávají se detektivy, kteří zjišťují například, proč Pepa upadl, jak se dostal klobouk na strom nebo proč má policista Karel plno práce. Knížky podporují pozorovací schopnosti a podněcují fantazii, rozvíjí jazyk a rozšiřují slovní zásobu. Miloval ji Máťa a teď baví i Baru. A baví i dospělé!
Šottnerová, Dagmar. Jaro : zvyky, obyčeje, náměty, návody, pohádky, příběhy a hry. Ilustrovala Dagmar Šottnerová. Olomouc : Rubico, 2007. 128 s.
Kniha Jaro je součástí řady knih o lidových tradicích. Je určena spíše pro dospělé, děti asi úplně neosloví. Já ji používám jako takový "startovní" materiál. Vysvětluje totiž původ jednotlivých svátků, obsahuje pověry, legendy, pranostiky, lidové zvyky a tradice tohoto období. Zároveň přináší náměty pro práci s dětmi – básničky, hádanky, říkadla, písničky s notami, starodávné hry, příběhy, pohádky a náměty na rukodělnou činnost – v tomto případě třeba vytváření ozdobných květin, hmyzu, figurek čarodějnic a ptáčků, dárků pro maminku apod.
Knížka je pokračováním oblíbených Zimních
říkadel. Najdete v ní veršíky, písničky a pranostiky vztahující se k jarnímu
období. Ilustrace, které navozují jarní náladu, jsou opět dílem Jiřího
Trnky.
McBratney, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád! Jaro. Ilustrovala Anita Jeram. Praha : Svojtka & Co, 2015. Nestr.
Je jaro. Zajíček s tatínkem vyběhli na jarní louku. Všechno kolem se probouzí. Malého zajíčka všechno zajímá. Co bude z žaludu, co z pulce? A co z housenky? A uhodne zajíček, co jednou vyroste z něho? Okouzlující příběh s krásnými ilustracemi pro nejmenší. Opravdu nás baví!
Nepil, František. Já Baryk.
Ilustrovala Helena Zmatlíková. V Praze : Knižní klub, 2009. 58 s.
Skvělé čtení na celý rok. Dá se sice přečíst
najednou, ale lepší je počkat si na jednotlivé měsíce a číst podle nich. Zkuste si přiřadit jarní měsíce: který z nich je měsíc čiperných blech, měsíc mžourání či měsíc psího zpěvu? Tušíte? Pokud ne, o to větší důvod přečíst
si dobrodružství psa Baryka a seznámit se s ním i s jeho zvířecími kamarády –
čápem, šnekem, slepýšem, žábou či sýkorkami.
Primusová, Hana. Skřítek Rozekvítek : rok
v přírodě. Ilustrovala Dagmar Košková. Praha : Fortuna Libri, 2015. 243
s.
Další ze skvělých celoročních knih. I knížka
Skřítek Rozekvítek je rozdělena na kapitoly podle jednotlivých měsíců v roce. Stačí si najít ty jarní. A o čem to je? Skřítek Rozekvítek bydlí v
mechovém domečku na kraji lesa. Se všemi zvířátky i rostlinkami je dobrý
kamarád, a protože je to malý zvědavec, pořád se na něco ptá a snaží se věcem v
přírodě přijít na kloub. Společně s ním mohou malí čtenáři po celý rok procházet přírodou měsíc po měsíci
a sledovat, jak se vše proměňuje v lese, na louce, u rybníka, u potoka, na statku
i na zahradě. Naučí se dívat kolem sebe a objeví i věci, které třeba ani dospělí
nevědí.
Lukešová, Milena. Čáp. Ilustroval
Jan Kudláček. Praha : Albatros, 1979. Nestr.
Krásná, milovaná. A opět s ilustracemi Jana
Kudláčka. Obrázkové povídání, které přibližuje dětem jarní přírodu od prvních
jarních květin až po návrat čápa na hnízdo. Knížka je určená i těm nejmenším,
protože v ní je málo textu a celostránkové obrázky.
Olfers, Sibylle von. Kořenové děti.
Ilustrovala Sibylle von Olfers. Praha : Malvern, 2010. Nestr.
Knížka je stará vice než sto let, ale stále
dokáže oslovit. Především svými půvabnými obrázky, které nám stránku po stránce
ukazají malé zemní střítky-semínka, kteří se postupně připravují na svůj jarní
výstup na povrch. Snová metafora o tom, kdo a jak chystá jaro.
Muller, Gerda. Spring. Ilustrovala Gerda Muller. Floris Book, 2014. Nestr.
Nádherně ilustrované leporelo pro nejmenší. U nás velmi a velmi oblíbené. Rádi si ho na jaře znovu a znovu prohlížíme všichni doma. V běžném knihkupectví a asi ani v knihovně ho neseženete, protože u nás nevyšlo, ale můžete koupit třeba tu.
Bestajovský, Martin. Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce. Jaro. Brno : Computer Press, 2004. 64 s.
Kniha seznamuje s nejvýznamnějšími jarními svátky a lidovými obyčeji. Obsahuje mnoho užitečných nápadů k výrobě zvykoslovných předmětů, představuje hry našich předků a řadu receptů na pokrmy staročeské kuchyně.
Nádherně ilustrované leporelo pro nejmenší. U nás velmi a velmi oblíbené. Rádi si ho na jaře znovu a znovu prohlížíme všichni doma. V běžném knihkupectví a asi ani v knihovně ho neseženete, protože u nás nevyšlo, ale můžete koupit třeba tu.
Bestajovský, Martin. Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce. Jaro. Brno : Computer Press, 2004. 64 s.
Kniha seznamuje s nejvýznamnějšími jarními svátky a lidovými obyčeji. Obsahuje mnoho užitečných nápadů k výrobě zvykoslovných předmětů, představuje hry našich předků a řadu receptů na pokrmy staročeské kuchyně.
Tak to je naše domácí jarní nálož knížek. Pokud byste ale měli čtení dost, mrkněte třeba na něco milého jarního z archivu ČT. Můžeme doporučit:
- Chaloupka na vršku (jarní díly: Jak to bylo o Masopustu, Jak se Andulka bála Smrtky, Jak píšťalka pomohla, Jak se pomlázky ztratily, Jak odletěly čarodějnice, Jak měl Honzík svátek)
- Naše tradice (též několik dílů o jaru a jarních svátcích)
- Lobel, Arnold : Kvak a Žbluňk (najdete tu třeba jarní kapitoly Jaro nebo Zahrádka ve skvostném podání Vojty Dyka a Jakuba Prachaře)
- Hrubín, František : Špalíček (mnoho básniček a povídání s jarní tématikou v podání mnoha interpretů)
- kol. autorů : Jaro, léto, podzim, zima (vyprávění o čtyřech ročních obdobích doplněné pohádkami v podání různých interpretů)
- Štáchová, Helena : Hurvínkovy večerníčky - jaro, léto (ztřeštěné příhody zlobivce Hurvínka na jaře a v létě)
- Libert, Marek. Můj první kalendář (vyprávění pro malé i velké posluchače o českých svátcích, zvycích a tradicích v průběhu kalendářního roku)
Díky za tipy na knížky!
OdpovědětVymazatVeru to je krása! Rozekvítek nám chybí(ještě, že El bude mít ty narozeniny).. a mám teda teď smíšené pocity úplně bych chtěla jaro ☺️ a zároveň aby venku byla pořádná zima, sníh atd..
OdpovědětVymazatOpravdu skvělý článek, knížkami jsem se nechala inspirovat, moc děkuji :-)
OdpovědětVymazat