Zimní slunovrat je velmi silným svátkem. V době slunovratu se slavil návrat slunce. Je to doba největšího temna a zároveň doba očekávání návratu světla. Čas noření se do sebe. Čas vytahování stínů na světlo. Čas, kdy můžeme zacítit vše, co zůstalo v tomto roce nedořešeno, co nás omezuje a co je načase zpracovat a odložit.
úterý 19. prosince 2023
středa 1. listopadu 2023
DV... jak na ježky
O ježcích jsme si povídali pár dní v říjnu. Je to ideální doba, protože právě koncem října a začátkem listopadu si ježci hledají vhodný úkryt a v době, kdy teploty trvale klesnou pod 5 stupňů se ukládají k zimnímu spánku. Povídali jsme si hlavně s prostřední dcerou prvňačkou, která si udělala "zápis" do svého "Deníku do divočiny" a vyplnila pár pracovních listů. Ale pár pracovních listů a aktivit bylo i pro předškoláka, nějaké to tvoření i pro nejmladšího skoro tříletého.
neděle 29. října 2023
Jak na… podzimní piknik
sobota 28. října 2023
Jak na… zápisníčky do přírody
Výroba toho prvního je superjednoduchá a na jeho výrobu použijeme dokonce jednu z nalezených přírodnin. Stačí si nastříhat papír podle toho, jak velký chceme mít notýsek. Papíry nastříháme ve velikosti dvoustrany. My používáme papír A4 přestřižený napůl po délce. Nastříhané papíry přehneme. Doporučuji navrch přiložit i tvrdší papír stejné velikosti, bude sloužit jako desky sešitku. No a pak už jen stačí udělat na přeložené straně dva a dva nástřihy, ohnout je nahoru, rozevřít a prostrčit vzniklými "očky" klacík nebo větvičku. Doporučujeme hladkou, aby vám doma "nedrobila". :-)
úterý 24. října 2023
DV kam… na Vyšehrad (nejen) za kněžnou Libuší
sobota 21. října 2023
DV... slavíme 28. října
DV… 28. října podruhé
Jeden článek k 28. říjnu už tu na blogu je. A moc doporučuji na něj také mrknout, protože informace z něj se tu téměř neopakují. Najdete ho na blogu TU, a fakt na něj mrkněte!!!
V článku najdete především odkazy na knihy. Ty, které jsem minule opomněla nebo jen stručně představila, ale především ty, které letos vyšly úplně nově (nebo teprve vyjdou) a určitě stojí za zmínku. Pokusím se také stručně představit různé projekty, které v souvislosti s výročím vznikly. Na konci článku najdete i odkazy na různá videa či pracovní listy. A sepíšu i pár svých nápadů a myšlenek, co máme v plánu s dětmi postupně realizovat.
pátek 13. října 2023
Jak na… kaštánky
úterý 3. října 2023
DV… šípkovaná
pátek 1. září 2023
Co číst... Pročtené léto 2023
Stejně jako loni jsem se rozhodla zapojit už do třetího ročníku skvělého projektu PROČTENÉ LÉTO, který si po vzoru slovenského projektu Prečítané leto, vzala pod křídla Mravenčí chůva. Opět je tu devět prázdninových týdnů, tři hlavní témata a devět podtémat - O velkém světě, O maličkostech a O tom, co nás spojuje. Ke každému tématu mnoho fajn knih pro čtenáře nejrůznějšího věku. Přehled knih na celé prázdniny a spoustu tematických aktivit si můžete stáhnout i v překrásném Prázdninovém deníku - VZPOMÍNKOVNÍKU (ke stažení TU), který parádně ilustroval Filip Horník. Najdete v něm spoustu místa i na svoje poznámky, zapisování zážitků a vzpomínek z prázdnin. A určitě se vyplatí sledovat i facebookovou skupinku Čtení je brána do světa.
V minulých letech jsem ke každému tématu Prečítaného leta sepisovala na blog svůj přehled knih (všechny články najdete pohromadě TU), letos to bude stejně jako předloni a loni, takže jen jeden souhrnný článek se stručnými tipy.
sobota 15. července 2023
Recepty… ujíždíme na cuketách...
pátek 14. července 2023
Recepty… meruňky, oranžová sluníčka léta
Máme rádi meruňky čerstvé, kompotované i meruňkovou marmeládu, ale o těch to nebude. Meruňky se dají připravovat i na slano třeba s kuřecím masem (kuřecí prsa s meruňkami, dušené kuře s meruňkovou nádivkou), ale ani o tom to nebude, protože máme doma vegetariána a masově téměř nevaříme. Téměř všechno budou sladké recepty. Navrch jeden neobvyklý slaný. Všechny máme ozkoušené a moc nám chutnalo.
sobota 10. června 2023
Bezujeme...
Rozkvetlá květenství plná pylu s ještě pár nerozvitými "kuličkami" je radost veliká. Nasbíráme vždycky plný košík a hned s tím "na pekáč".
čtvrtek 1. června 2023
Recepty… jahodová sezóna
pondělí 22. května 2023
Jak na…. rebarboru
Rebarbora obsahuje vitamin A, C, železo, draslík, fosfor a hořčík. Má vyšší obsah kyseliny šťavelové, proto není vhodné ji konzumovat ve velkém množství. Vhodná je kombinace s jogurtem, tvarohem apod. V kuchyni je použití podobné jako jablka – kompoty, džemy, náplně do moučníků. Před konzumací je třeba rebarborové řapíky oloupat.
úterý 9. května 2023
Jak na… přání ke Dni matek
pátek 5. května 2023
Co venku… hmyzáci a jiná havěť
Rodičům se právě v "hmyzí" oblasti nabízí obrovské množství možností a příležitostí, jak tento svět dětem přiblížit a společně si ho užít. Drobné havěti je všude kolem nás spousta. Pozorovat můžete jen tak. Stačí se pořádně rozhlížet, určitě nějakého hmyzáka objevíte. Nebo zvedněte kámen a koukejte. To bude úprk!
středa 22. března 2023
DV… jak na pupeny
Původně jsem měla v plánu napsat o našem zkoumání pupenů jen krátký post na sítě, ale protože se text nějak rozrůstal a rozrůstal, je z toho nakonec krátký článek na blog. Pupenům jsme se věnovali v průběhu března, několikrát jsme se k tématu vraceli a je to nečekaně fascinující téma. Nápady a náměty na aktivity jsme čerpali ze skvělých článků - z webu Učíme se venku TU a TU a z webu Jdeteven.cz TU.
pondělí 20. března 2023
Co číst… zajímavé dětské knihy roku 2022
Stejně jako už pět let předtím (články najdete TU, TU, TU, TU a TU) jsem tady zase s článkem, který vychází z mého povídání o zajímavých dětských knihách loňského roku pro knihovníky kraje Vysočina. Tohle povídání je už taková tradice, protože vyprávím každoročně už snad patnáct let. A vzhledem k tomu, že do povídání se mi všechno nevejde, připravuji pro knihovníky seznam, kde jsou i knihy, které se do povídání nevešly. A protože dětských knih vychází snad stále víc a víc, a mám dojem, že i kvalita se zvyšuje (samozřejmě neplatí pro všechna nakladatelství), knih na seznamu pořád přibývá. I letos je jich tu víc než sto padesát.
pátek 20. ledna 2023
Jak na… sněhové vločky
Sněhu všady, sněhu všady hromady. A tak jsme si kromě užívání sněhu jako takového (sněhuláků několik, iglú, boby a lyže) také povídali o vločkách. Tedy nejprve o tom, jaký vlastně sníh je, jaká různé označení a názvy pro sníh používáme (prašan, ledovka, firn - o moc víc jsme jich nevymysleli, ale schválně si najděte, kolik slov pro sníh mají některé severské jazyky). A taky jsme si povídali o tom, jak vločky vypadají (spoustu nejrůznějších vloček najdete třeba TU). Že základem každé vločky je vlastně šestiúhelník, proto jsou to šestihranné krystaly. A záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu, jestli zůstanou je destičkami či se "rozvinou" do krásných krajkových tvarů. Šestihranné jsou však vždy a prý se na světě nenajdou dvě stejné vločky. Můžete se podívat na zajímavá vzdělávací videa z dílny České televize. Jedno ze Studia 6 najdete TU, krátké info z pořadu Zázraky přírody TU a animovaný pořad o sněhu a vločkách TU. Na webu ČT edu najdete celý blok věnovaný vločkám. Jsou tam kromě videí i pracovní listy a tipy na tvoření (TU). A také doporučujeme vyzkoušet si, jak padají na zem právě ty ploché krajkové vločky (malé kolečko papíru) a jak krystalky (malá zmuchlaná papírová kulička). Jaká je jejich rychlost a způsob letu? Která letí rychleji?