Shromáždila jsem, co máme doma, přidala něco z knihovny a zase tu jsou knihy, aktivity, výtvarničení, odkazy a videa ke včelám. Vše na jednom místě. A jako vždy začneme knihami. Nejprve pro ty úplně nejmenší.
Sérii o krtčích sestrách Roslyn Schwartzové mají naši prckové moc rádi. Tak jsme si k tématu znovu přečetli KRTČÍ SESTRY A VČELKY (Offi, 2013). Krtčí sestry jsou strašně zvědavé a díky tomu zažívají mnohá dobrodružství. Když leží pod stromem a spatří zatoulanou (zato však nesmírně zaneprázdněnou) včelu, neváhají se za ní vydat, aby zjistili, proč jsou včely tak pilné. O včelkách se v téhle knížce sice moc nedovíte, ale určitě bude vás i děti tak od dvou let bavit jako nás.
Celkem se nám líbila i knížka VČELAŘ (Edika, 2019) Laurie Krebs, která včelaření jako krásné a prastaré řemeslo přibližuje čtenářům prostřednictvím příběhu chlapce a jeho dědečka, který je ve své obci známý právě jako pan Včelař. Děti v knížce získají celkem dost informací o životě včel a získávání medu a navíc uvnitř najdou i recept na medové muffiny. Jediné, co mě i děti při čtení dost rozčilovalo, bylo opakování slov "pan Včelař" snad na každé stránce.
A pak je tu jedna maličká a tenká knížka. Edici Bennyho Blu máme doma moc rádi. Knížek na nejrůznější témata je v téhle edici snad ke stovce a všechny jsou srozumitelné, přehledné, doplněné spoustou kreseb a informačně obvykle vyhovují prostřední dceři i nejstaršímu synovi jako základ. Každá knížka navíc obsahuje i otázky a závěrečný kvíz. Takže VČELY nemohly chybět.
A po maličkých včelách ještě včely obrovské. Kniha Piotra Sochy VČELY (Slovart, 2017) je obří, nádherně a bohatě ilustrovaná kniha ze světa včel a také včelařů . Dětem i rodičům ukáže, jak si tihle malí pracovití tvorové žijí ve svém království, jak se dorozumívají, jak vypadají, jaké mají zvyky. Sledujte, jak tančí, a odhalte, kdy a proč to dělají. Zjistěte, proč se ocitly na Napoleonově plášti a jakým způsobem vědci přišli na to, že včely byly na světě dřív než dinosauři. Vyzkoušejte si práci po boku včelaře, vydejte se s úly autem do mandloňového sadu, ochutnejte různé druhy medu, mrkněte jak to měli s včelami Slované či Egypťané, nebo jak se sbírá med v Etiopii či Kambodže. A co na to medvěd brtník?… Úžasná kniha, včelí svět naprosto ze všech stran. Je tam i historie a zeměpis! Zkrátka všechno, co jste si přáli vědět o včelách a báli jste se zeptat.
Nová kniha JEDEN ROK V ŽIVOTĚ VČELY (Kazda, 2020) je plná fotografií a také zajímavých informací. Malým čtenářům bude prostřednictvím knížky zodpovězena spousta všetečných otázek. Co dělají včely v zimě? Existuje něco jako včelí řeč? Jak včely vyrábějí lahodný med? Jak se vůbec včela stane královnou? Nahlédnou do včelího úlu, budou pozorovat pilné včelky zblízka a zjistí, co vše se v úlu děje. V knížce najdou navíc i několik medových receptů.
Včelu najdete třeba i v jedné z "vývojových" knížek Z LARVY VČELA/Z KUKLY MOTÝL (Svojtka, 2017). Průvodce je opravdu názorný, plný fotografií a reálných obrázků. V knížce je i spousta doplňujících informací, světoví rekordmani, cyklus zobrazený přehledně na jedné stránce a také pobídka ke zkoumání nebo průzkumu.
ILUSTROVANÉ VČELAŘSTVÍ (Baobab, 2010) je ojedinělý průvodce světem včel pro dospělé i děti. Jeho autor Yves Gustin s humorem a lehkostí (používá prvky komiksu) a zároveň realisticky popisně provází čtenáře základy teorie i praxe včelaření. Dozvíme se zde o včelách a včelařství vše: od anatomie včely, přes skladbu a proměnu včelstva během roku, k popisu, jakým způsobem včely mezi sebou komunikují, o významu opylení nebo variantách krmení, až k návodům jak se stáčí med, vyrábí medovina nebo jak ochránit včely před nemocemi. Začínajícího včelaře srozumitelným způsobem seznámí se základy včelařství a také pokročilý včelař najde v knize inspiraci a zajímavá fakta. Forma vyprávění je přístupná i těm nejmladším včelařům.
A ještě máme od skvělých Sůvy z dříví vývojová "dřevíčka" a nákres stavby těla včely k tomu.
A ještě máme doma tyhle fascinující PROMĚNY od Pipasiku. Životní cykly zvířat od vyklubání z vajíčka až ke vzniku dalšího nového života. A najdete mezi nimi i včelu. Kartičky ilustrovala Aneta Františka Holasová, kterou máme doma moc rádi. A na webu www.pipasik.cz si můžete ke hře stáhnout i ilustrované pracovní listy.
Včelí dvoustrana je i v hmyzích omalovánkách Podivuhodný svět hmyzu, které ilustrovala Jana Modrá. Mrkněte TU, najdete tam spoustu dalších moc fajn publikací o přírodě.
S nejstarším jsme si o včelách povídali, když mu bylo asi pět, tak pro inspiraci přidávám fotografie i z té doby. Vyráběli jsme společně lapbook, kam jsme naskládali informace, které ho zajímali, nějaké skládačky, doplňovačky a motorická cvičení s tematikou včel a taky jeho "včelí" výtvory.
Vyráběl včelí plástve pomocí otisku bublinkovou folií, potom otisknul i svoje palce a po zaschnutí dokreslil černým fixem včelky.
Maloval i barevný úl, tak jak ho vídáme na procházkách, i s květinami kolem, aby měly včelky kam létat pro nektar a pyl.
A nakonec vyrobil i několik papírových včelek, každé přiřadil povolání a rozmístil je do úlu, který vyrobil z velkých prokladů na vejce. Postupoval přesně podle knížky Lumír včelaří, takže některé včely dal do plodiště, jiné do medníku, některé části pláství zavíčkoval, do jiných dal trochu papírového medu apod.
A určitě nezapomeňte vyrazit pozorovat včelky i ven. Můžete včelkám samotářkám vyrobit i nějaký jednoduchý domeček. Víc najdete TU.
A jako vždy ještě pár odkazů na závěr.
- díl ze skvělé série Nezkreslená věda s tématem včel najdete TU
- díl Komu uletěly včely? z fajn seriálu pro děti S Hubertem do lesa najdete TU
- díl ze seriálu pro nejmenší Moje zahrádka nazvaný Kam letí včelka? najdete TU
- díl Včela ze série o domestikovaných živočiších Videoatlas naší přírody TU
- dokument Krajina pro včely najdete TU
- spoustu videí z konkrétní včelnice najdete TU
- prvních 21 dní včely v minutovém videu najdete TU
VÝSTAVY
- expozice Včelí svět v Hulicích, víc TU
- na začátku zmíněná písecká výstava bude na zámku ve Žďáru nad Sázavou zřejmě prodloužena
- Království včel v Muzeu českého venkovana zámku Kačina, víc TU
- po republice najdete dokonce několik muzeí včelařství (Louňovice pod Blaníkem, Moravský kras, Zámek Koleč...)
ODKAZY, MATERIÁLY
- na hmyzí knížky a hmyzí aktivity, kde objevíte něco i o včelách můžete mrknout na blog do článků TU a TU
- ucelený výukový program o včelách do všech předmětů na prvním i druhém stupni ZŠ najdete TU
- velké množství metodických materiálů a pracovních listů ke včelám najdete TU
- výukové materiály o včelách a včelařství najdete také TU
- informace o tom, co dělají včely a včelaři měsíc po měsíci najdete TU
- spoustu hmyzí inspirace (nějaké včely tam taky najdete) najdete na skvělých stránkách Učíme se venku TU
- o včelkách samotářkách najdete víc TU
- a v PC mám uložený soubor "včelích" aktivit pro předškoláky v angličtině od 2TeachingMommies (některé z nich jsme použili i v lapbooku výše), na jejich stránkách už jsem je zdarma ke stažení nenašla, ale v případě zájmu vám soubor pošlu, napište mi mail
----------------------------------------
Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatOpět skvělý a vyčerpávající článek se spoustou krásných tipů! Klobouk dolů. Člověk pak ani neví, co vybrat... Vím, že se jedná většinou o naučné knížky, ale pokud byste si chtěli přečíst i pěknou pohádku ze života včely doporučuji Včelku Medušku: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/43387409/vcelka-meduska-pohadky-z-vceliho-ulu/
OdpovědětVymazatMá nádherné ilustrace, i když poměry k ostatnímu hmyzu, jako třeba k vosám, jsou idealizované, je moc pěkně udělaná.:-)
Zdraví Ivet (knizkyzpaloucku.blogspot.com)
Moc díky za chválu i za tip. Mrkneme! Krásné léto. Veronika
Vymazat