středa 7. prosince 2022
Jak na… krmítka pro ptáčky podruhé
pondělí 28. listopadu 2022
Jak na... zimní obrázky podruhé
Tipy na zimní tvoření a obrázky se zimní tematikou se mi už zase nějak nashromáždily, takže je asi čas na článek číslo dvě. Ten první o zimním tvoření najdete TU. A i v tomhle je spousta tipů na tvoření nejrůznějšími technikami. Najdete tu malbu, kresbu, tiskání, lepení, koláž..., voskovky, pastely, anilinky, akvarelky, tuš, tempery, fixy, zmizík... Zkratky skoro všechno, na co si vzpomenete.
neděle 13. listopadu 2022
Jak na … Prahu
neděle 2. října 2022
DV... workshopy pro domoškoláky v Havlíčkově Brodě
Tematická dopoledne pro domoškolácké děti (víc TU) se nám s Martinou Váchovou parádně rozběhla, tak teď ještě něco i pro domoškolácké rodiče. Dva celodenní WORKSHOPY PRO DOMOŠKOLÁKY lektorované mnou. Jeden věnovaný podpoře čtenářství a rozvoji čtenářské gramotnosti, druhý zaměřený na projektové vyučování a rozvoj kritického myšlení. Oba workshopy budou probíhat prostřednictvím prožitkového učení, nedílnou součástí bude i sdílení zkušeností, vzájemná motivace a podpora.
sobota 1. října 2022
Jak na… svátky a významné dny ŘÍJEN (2022)
A je tu další měsíc. Říjen je desátý měsíc v roce a má 31 dní. Latinský název October znamená osmý měsíc a je odvozen z římského kalendáře, podle nějž rok začínal březnem. České jméno tohoto měsíce je odvozeno od jelení říje. V tomto měsíci pokračuje ve střední Evropě podzimní sklizeň a v českých zemích se tradičně slaví posvícení. Koncem října slavíme Den vzniku samostatného československého státu, svátek zvaný Halloween a také se mění letní čas na zimní.
V článku jsou zase uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během září je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.
úterý 13. září 2022
Jak na… svátky a významné dny ZÁŘÍ (2022)
A je tu další měsíc. Září je devátý měsíc v roce a má 30 dní. Mnoho jazyků převzalo latinský název pro tento měsíc september. Ten pochází z označení, že býval před reformou kalendáře sedmým měsícem v roce. U nás je označení tohoto měsíce odvozeno od spojení "za říje", což vychází ze staročeského zářuj nebo zářij. Odvozování názvu od slunečního záření je pouze lidové vysvětlení.
V září začíná období podzimní sklizně, kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel. Proto se podle lidové tradice v českých zemích odehrávají v tomto měsíci různé sklizňové slavnosti, jako je vinobraní, dočesná apod. Kolem 22. a 23. září začíná na naší severní polokouli podzim (podzimní rovnodennost). Významným dnem je také 28. září, kdy má svátek Václav a je Den české státnosti. Dříve to byl den, kdy se v hornatých krajích sváděl dobytek z letních pastvin do vsí k přezimování. V některých oblastech také končila roční služba čeledi a zároveň se uzavíraly smlouvy s hospodáři na příští rok.
pondělí 29. srpna 2022
DV... tematická setkávání v Havlíčkově Brodě
S mou milou kamarádkou Martinou Váchovou jsme teď od podzimu nachystaly několik akcí pro domoškoláky. Pro domoškoláky především kolem Havlíčkova Brodu, ale klidně můžete dojet i z dál. První z akcí je celoroční tematický cyklus vzdělávacích dopolední pro děti ve věku 5-9 let.
Setkávat se budeme jednou měsíčně v pátek dopoledne a budeme se s dětmi věnovat vždy jednomu tématu. Průvodkyní dětí budu já a téma budeme s dětmi rozvíjet podobně jako to dělám s dětmi já doma. Podle zájmu dětí, aktivní a hravou formou. Budeme číst, hrát si, tvořit, bádat, objevovat, rozvíjet čtenářskou gramotnost a kritické myšlení. Prostě podobně jako to znáte z mých článků tady na blogu.
Víc informací a možnost se přihlásit najdete TU nebo dole pod fotkou.
Kdyby vás cokoliv zajímalo, pište na mail, na sítě, kamkoliv. Nebo se za námi můžete stavit. V pátek 9. září od 10:00 hodin proběhne informativní schůzka, kde bude představen koncept programu, můžete si prohlédnout prostory, seznámit se, doptat se na vše, co vás zajímá. Budeme se na vás těšit.
A budu moc ráda, když posdílíte těm, které by to mohlo zajímat.
pátek 1. července 2022
Co číst... Pročtené léto 2022
Stejně jako loni jsem se rozhodla zapojit už do druhého ročníku skvělého projektu PROČTENÉ LÉTO, který si po vzoru slovenského projektu Prečítané leto, vzala pod křídla Mravenčí chůva. Opět je tu devět prázdninových týdnů, devět témat, jen jsou zastřešená třemi hlavními tématy - O městě a městečku, O tmě, O pomoci. Ke každému tématu mnoho fajn knih pro čtenáře nejrůznějšího věku. Přehled všech knih na celé prázdniny a spoustu tematických aktivit si můžete stáhnout i v přehledném a krásném Prázdninovém deníku (ke stažení TU). V každém týdnu jsou i recenze knih přímo od dětí, nejrůznější další tipy na audioknihy či filmy, videa apod. A určitě se vyplatí sledovat i facebookovou skupinku Čtení je brána do světa.
Já jsem v minulých letech ke každému tématu Prečítaného leta sepisovala na blog svůj přehled knih (všechny články najdete pohromadě TU), letos to bude ale podobně jako loni, takže jen jeden souhrnný článek se stručnými tipy.
středa 18. května 2022
Jak na… včely
středa 27. dubna 2022
Jak na… pampelišky
pondělí 18. dubna 2022
Co číst… o zahradě a bylinkách
pondělí 28. března 2022
Co číst… zajímavé dětské knihy roku 2021
Stejně jako už čtyři roky předtím (články najdete TU, TU, TU a TU) jsem tady zase s článkem, který vychází z mého povídání o zajímavých dětských knihách loňského roku pro knihovníky kraje Vysočina. Tohle povídání je už taková tradice, protože vyprávím každoročně už snad patnáct let. A protože do povídání se mi všechno nevejde, připravuji pro knihovníky seznam, kde jsou i knihy, které se do povídání nevešly. A se seznamem se v vámi ráda podělím.
A přiznávám, že připravit to, byl zase záhul pořádný. Jen shromáždit knihy na jedno místo je fuška nejen fyzická. A pak je přetřídit podle věku, přečíst, pročíst nebo alespoň prolistovat, udělat si poznámky. A protože dětských knih vychází snad stále víc a víc a musím říct, že mám dojem, že i kvalita se zvyšuje (samozřejmě neplatí pro všechna nakladatelství), jsou to opravdu hromady. I letos je jich v seznamu kolem sto padesáti. A musím říct, že jsem i letos měla velké nutkání vyřešit moje povídání odkázáním knihovníků na skvělý online magazín Mravenčí chůva, kde je spoustu zajímavých článků o dobrých dětských knihách, o čtenářství i nejrůznější přehledy nových knih pěkně pohromadě. :-) Takže moc doporučuji jejich web pořádně propátrat!
sobota 26. března 2022
DV… jak na semínka všemi smysly
Semínka jsou fascinující téma pro malé i větší děti. Z malého, suchého, zdánlivě mrtvého „čehosi“ dokáže za pár dnů či týdnů vyrůst semenáček, malá a nakonec i veliká rostlina. Tak jsme si povídali s dětmi, jak a kde semena vznikají, jak semínka cestují, jak se rozšiřují po krajině. Děti semínka pozorovali, zkoumali, vnímali všemi smysly. Seli (a ještě budeme) jsme semínka a pozorovali růst rostliny. Pro děti je to takové malé velké kouzlo. A nejlépe když děti sejí semínka, která na podzim samy sklidily a přes zimu uschovaly.
úterý 22. února 2022
DV… jak na polární oblasti
Jako obvykle pozdě, ale co se dá dělat, dřív jsem to sepsat nestihla. Tématu polárních oblastí jsme se věnovali tak nějak průběžně během konce ledna a února. Nejprve hodně prakticky, protože u nás bylo letos v zimě opravdu hodně sněhu. Takže stavění nejrůznějších iglú, pro děti i pro malé figurky, hrátky na sněhu a se sněhem, závody "psích" spřežení se sáňkami apod. Děti chtěly být hodně venku, takže doma jsme toho moc nezvládli. To až později, když sníh roztál, věnovali jsme se tématu víc doma. A navíc je v tomhle období ještě i tučný čtvrtek, kterému se také říká tučňák (sice nemá s těmi opravdovými tučňáky nic společného, ale proč si je nepřipomenout) a také koncem února Mezinárodní den ledních medvědů, takže se oba tyhle svátky k tématu náramně hodí. Víc o obou svátcích najdete TU.
pátek 28. ledna 2022
Jak na… výtvarné potřeby a materiál
pondělí 24. ledna 2022
Jak na… zimní piknik
Spoustu tipů na zimní piknikování najdete TU na báječném webu jdeteven.cz.
Stejně jako v předchozích piknicích, tak i na ten zimní jsem se snažila připravit jídla ze sezónních surovin. To je takhle na konci zimy trochu oříšek, ale snad se zadařilo. No a protože je v zimě venku zima, že :-), snažila jsem se připravit i jídla zahřívací. A to nejen teplotou, ale i chutí. Musím přiznat, že na nějaké velké zimní vaření venku jsem zatím nenašla dost odvahy. Skončili jsme zase u těch našich buřtů (popř. jablek, brambor, hadů z těsta) a nic moc dalšího jsem venku nevymýšlela. Ale třeba na to ještě dojde. Vše je tedy uvařené doma a přenesené někam ven.