neděle 31. ledna 2021

Jak na… svátky a významné dny LEDEN, ÚNOR

Často se mě ptáte, jak si hlídám všechny ty svátky nebo dny, na které nějakým způsobem reagujeme, oslavujeme je, vzpomínáme apod. Na podobné otázky odpovídám, že jsem několik let měla skvělý diář od Na pařezu, v kterém jsou svátky a významné dny vypsány. Ten už se ale bohužel nevydává. Některé z významných dnů a svátků jsou i v zábavném diáři Kateřiny Winterové, ten jsem měla loni. Letos mám diář krásný, ale celkem úplně obyčejný od Cesty domů a asi už u něj zůstanu. Vyhovuje mi moc. Svátky a dny, které slavíme nebo slavit chceme, jsme si do něj přepsala a budu to tak dělat i dál. Na internetu pak najdete spoustu stránek, kde jsou různě podrobné celoroční seznamy svátků či významných dnů (třeba TU nebo TU). Samozřejmě, že významných dnů je mnohem, mnohem více. Sem píšu je ty, která s námi nějak rezonují, které si připomínáme, slavíme apod. 


Ale protože vás není málo, kdo si přejete mít po ruce nějaký seznam "našich" svátků, přidávám tedy i ten náš. Původně jsem měla v plánu mít k Novému roku připravený komplet článek. To se nezdařilo, článek je pořád spíše torzo, tak budu postupně zveřejňovat alespoň nadcházející měsíce, abyste se mohli inspirovat.  Ráda bych, aby to nebyl pouhý seznam (i když plánuji, že součástí článku bude i jakýsi stručný přehled ke stažení), ale spíše kalendárium s tipy a nápady, co o jednotlivých svátcích provádíme my. :-) A protože všechny měsíce v jednom článku by tvořily text dlouhý několik kilometrů, rozdělím ho do dvanácti článků, v každém z nich vždy jeden měsíc.

Ještě bych měla dodat, že sice jakýsi plán a seznam svátků a podobných dní mám, ale nic nedodržujeme striktně ani nijak dogmaticky. Prostě jak se nám zrovna chce, někdy nechce, není energie, chuť, nálada, zrovna jiné plány či zájmy. Někdy tedy vůbec, někdy třeba o pár dní později. Někdy se nechce mně, ale děti se na určitý svátek těší, dlouho dopředu mi ho připomínají, nebo i samy připravují. Vybíráme, co se nám líbí, občas "přihodíme" i nějaký nový svátek či den. Nejsme věřící, ale slavíme a připomínáme si i nejrůznější ryze křesťanské svátky, protože křesťanství považujeme o jeden z nejdůležitějších pilířů naší historie. Teď přidávám fotky z let minulých, později třeba přidám i fotky aktuální. 

LEDEN
- dopíšu později, teď hlavně aktuální únor

1. ledna - Nový rok / Den obnovy samostatného československého státu 
6. ledna - Tři králové
10. ledna - Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb
16. ledna - Den památky Jana Palacha
21. ledna - Den objímání
27. ledna - Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskostiÚNOR

2. února - Hromnice
Hromnice jsou křesťanským svátkem a podobně jako předkřesťanský keltský svátek Imbolc jsou první oslavou pomalu přicházejícího jara. Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem a v tento den se světily svíčky hromničky, které se pak během bouře dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost. My si v tento den svíčky obvykle také vyrábíme, ale zapalujeme si je hned večer, kdy si povídáme o tom, co nás asi tak čeká v nastávajícím (prvojarním) období. Tenhle den se také obvykle sklízel betlém a někde také vánoční stromek. My budeme až na Hromnice odstrojovat letos poprvé, zatím nám stromek obvykle opadal už na Silvestra a horko těžko vydržel do Tří králů. Takže letos Hromnice se vším všudy. Možná i nějaký ten oheň na zahradě bude. A také by se v tento den nemělo šít, protože lidé věřili, že špička jehly přitahuje „boží posly" (blesky) a stavení by mohlo vyhořet.
Informace a pracovní listy můžete najít TU nebo také TU. Video z cyklu Naše tradice najdete TU.
A pokud byste raději Imbolc, začněte slavit už 1. února večer. Je to gaelský svátek spojený se svátkem svaté Brigity a je chápán jako první den jara. I o tomto svátku se zapalovaly svíce a ohně na ochranu před zlými silami, byl prováděn rituál první orby, úklid domácností a kováren či návštěvy u posvátných studánek. Pokud budete mít chuť, můžete si uplést tradiční Brigitin kříž ze sítiny či ze slámy, který měl chránit před zlými silami. Návod najdete třeba TU.


11. února  - Tučný čtvrtek "tučňák" (pohyblivý svátek)
Po Třech králích začíná masopustní období, které vrcholí v úterý před Popeleční středou, která připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Počátek masopustu má tedy pevné datum, ale jeho konec před Popeleční středou je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Nejvíce se obvykle slavilo v poslední tři dny (neděle - úterý), závěr masopustu je známý také jako bláznivé dny, ostatky, ostatek, fašank, šibřinky, končiny. Příprava na tyto dny tradičně začínala už ve čtvrtek před masopustní nedělí (odtud název "tučný čtvrtek" či "tučňák"). Podle tradice má v tento den člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. My si v tenhle den také obvykle vaříme nějaké "tučné" jídlo. Protože máme v rodině vegetariána, není to tedy sice žádné tučné maso, ale obvykle bramborové knedlíky (někdy jáhlovo-bramborové) plněné uzeným tofu s kyselým zelím a osmaženou cibulkou. A když už je to ten "tučňák", povídáme si obvykle o tučňácích, čteme knížky, prohlížíme, koukáme na videa z Antarktidy apod. Svátek sice se skutečnými tučňáky nemá nic společného, ale to nám vůbec nevadí. Počasí je na tohle povídání ideální a 20. ledna, kdy se slaví Den povědomí o tučňácích, není zas tak úplně daleko. :-)


14. února - Den svatého Valentýna - svátek zamilovaných
Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. Někdo má tenhle svátek rád, někdo ho nesnáší a ignoruje. My nepodléháme žádnému prodejnímu šílenství, nenakupujeme květiny, valentýnky, ani žádné jiné dary, snažíme se vyhnout kýči, ale slavíme, to zas jo. Valentýn je pro nás ve znamení srdíček, takže vzpomínáme na všechny naše milované a srdíčkujeme. Ve znamení lásky, náklonnosti, zamilovanosti, sebelásky. Doma, venku, tvoříme, vyrábíme, pečeme, darujeme. V užší rodině, občas nastříhaná srdíčka “ztrácíme” i pro radost kolemjdoucích, necháváme na různých místech, vhazujeme do schránek... A taky moc rádi srdíčkově tvoříme s Radkou Rubešovou v jejích výzvách, určitě mrkněte TU.
14. února - Mezinárodní den darování knih
International Book Giving Day probíhá po celém světě a jeho posláním je, jak název napovídá, darovat knihu. Akce je zaměřená zejména na děti a má rozvíjet jejich zájem o knihy. Poprvé se tento den uskutečnil v roce 2012 a od té doby je pravidelně každý rok. U nás doma myslím není třeba zájem dětí o knihy nijak zvlášť podporovat, ale tenhle svátek si prostě nemůžeme nechat ujít. :-)


14. - 16. února - Vyvrcholení masopustu (pohyblivý svátek)
Masopust je lidový svátek, který ve své podstatě nemá nic společného s liturgií, přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Jak už jsem psala u Tučného čtvrtka, je období masopustu různě dlouhé a končí každý rok v jiné dny, podle toho, kdy začínají Velikonoce. Masopustní období vrcholí samotným masopustem o třech posledních dnech před Popeleční středou. Hlavní masopustní zábava začínala o masopustní neděli a trvala mnohdy až do úterka, kdy vesnicemi procházely průvody maškar. Masky neměly žádná závazná pravidla, vždy však bývalo i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil medvěd, klisna, bába s nůší, kominík, tambor, slamáci, smrtka a další. Někde bylo ukončení masopustu spojeno s pochováváním basy, stínáním kobyly nebo kohouta. 
Když to vyjde, vyrážíme někam mrknout na tradiční průvod. Ať už na již tradiční akci do Havlíčkova Brodu nebo do Betléma v Hlinsku či na Veselý kopec. Masopustní ostatky na Hlinecku jsou dokonce zapsané na seznam UNESCO. Letos bohužel žádné akce nebudou, ale můžete mrknou na fotky a videa z minulých let TU. A jako vždycky si povídáme, čteme, koukáme na videa (třeba na masopustní Chaloupka na vršku TU nebo Bubáky a hastrmany TU, moc fajn je díl z cyklu Naše tradice TU), vyrábíme, pracovních listů se dá porůznu objevit taky dost (třeba TU, TU nebo TU). Žádné speciální jídlo o masopustu nevaříme, ale nedělní masopustní koblížky nebo vdolečky si nikdy neodpustíme. Recept na skvělé vdolečky je z knihy Kamily Skopové Rodinné stříbro. 


17. února - Popeleční středa (pohyblivý svátek)
Popeleční středa je první den čtyřicetidenní postní doby spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, protože se za postní dny nepovažují. Popeleční středa tedy připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc (Velikonoční neděle se slaví první neděli po prvním jarním úplňku), což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy. Ta je dnem velkého půstu. My obvykle popřemýšlíme, čeho se v následujícím období chceme zříct, co bychom rádi omezili. Masu, alkoholu, kávě ani cigaretám se u nás skoro/vůbec neholduje, takže obvykle skončíme u sladkého a času stráveného u PC či mobilu. :-)

21. února - 1. postní neděle - Černá, Liščí (pohyblivý svátek)
První postní neděle se slaví šest nedělí před Božím hodem Velikonočním a říkalo se jí Černá. Název je odvozen od zvyku žen odkládat v tento den barevný oděv a nahrazovat ho černým či od nošení černých šátků. Přívlastek liščí se užíval především ve středních Čechách v souvislosti se zvykem pečení zvláštních preclíků, které se svázaly proutkem, pověsily na strom, kde je děti v neděli ráno sbíraly jako dárek od lišky. My sice nejsme ve středních Čechách, ale zvyk se nám moc líbí, takže jsme ho vzali za svůj a makové preclíky pečeme podle receptu Kamily Skopové z knihy Rodinné stříbro už několik let. 27. února - Mezinárodní den ledních medvědů
Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila ochranářská organizace Polar Bear International, aby upozornila veřejnost na tyto ohrožené šelmy. Jejich životním prostorem je totiž ledový pokryv Arktidy, který vlivem globálních změn klimatu ubývá. A my si tento den povídáme o ledních medvědech, o klimatických změnách, o tom, že ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou, o polárních oblastech, o Arktidě. A podobně jako u "tučňáků" také čteme, tvoříme, "simulujeme" polární kraje, díváme se na videa. Knížek o ledních medvědech najdete celkem dost. Z beletrie doporučujeme třeba knihu PADY (Práh, 2018) Sandry Dieckman nebo knížku LEDNÍ MEDVĚDI ODCHÁZEJÍ ZA ŠTĚSTÍM (Běžíliška, 2016) Jany Šrámkové. Krásně vypadají lední medvědi malovaní na alobal (do barvy se kápne kapka saponátu, aby barva držela) nebo tupování houbičkou přes šablonu do "polární záře" vytvořené z anilinek zapouštěných na vlhký papír.


28. února - 2. postní neděle - Pražná (pohyblivý svátek)
Pátá neděle před Velikonoční nedělí je 2. postní neděle, které se říkalo Pražná nebo také Sazometná. O této neděli se chystal starodávný postní pokrm ,,pražmo“. Bylo to jídlo upražené z nedozrálých zrn obilí. Druhá postní neděle byla také dnem, kdy se smýčilo, bílilo a uklízelo. My obvykle neuklízíme o nic víc než jindy, ale něco dobrého na zub si obvykle upražíme. Zrní to není, ale třeba jemně posolená cizrna nebo mandličky jsou pražené výborné!


Další měsíce najdete v dalších článcích. Vždy každý měsíc v novém článku.

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC

2 komentáře: