úterý 18. dubna 2017

Co venku… hmyzáci a jiná havěť

O hmyzu a dalších bezobratlých si netřeba jen číst (viz článek o "hmyzích" knížkách). Drobná havěť může být totiž skvělým předmětem pozorování. A obzvláště děti jsou světem těchto drobných živočichů obvykle fascinovány a je krásné je v jejich nadšení a zapálení pozorovat. A také povzbuzovat.

Rodičům se právě v "hmyzí" oblasti nabízí obrovské množství možností a příležitostí, jak tento svět dětem přiblížit a společně si ho užít. Drobné havěti je všude kolem nás spousta. Pozorovat můžete jen tak. Stačí se pořádně rozhlížet, určitě nějakého hmyzáka objevíte.  Nebo zvedněte kámen a koukejte. To bude úprk!Teď na jaře můžete pozorovat ploštice ruměnice pospolné, které se po zimě vyhřívají na sluníčku a páří se (ta větší a širší je samička). Vyletují první bručouni čmeláci a pilné včely a můžeme je vidět na mnoha květech. Později je možné vidět i jak se včely rojí. Po zimě vylézají brouci a mravenci. Obzvláště mravence můžete skvěle pozorovat. Třeba na vyšlapaných lesních cestách, kdy se jen tak neztratí mezi jehličím. Zkuste jim do cesty postavit nějakou překážku nebo kousek jídla a pozorujte, co se bude dít. Pokud pracujete na zahrádce nebo jen tak rozhrábnete nakypřenou hlínu, určitě se vám podaří něco objevit. Teď na jaře bývá hlína plná všelijakých larev, ponrav nebo housenic, z kterých se brzy vyklubou brouci či někteří z blanokřídlých. Když nic jiného, tak žížalu objevíte skoro určitě. Později můžete pozorovat vážky či motýli. "Svatby" hlemýžďů. Pavouky jak soukají své sítě. Můžete si zkusit pavučinu také vykouzlit na osnově ze špejlí nebo udělat velikou pavučinu na zahradě nebo v lese mezi stromy. Komu se ji podaří prolézt, aniž by ho pavouk chytil? A co teprve cvrčci a k tomu kobylky a sarančata. Ty můžete nejen pozorovat, ale i poslouchat. Jak se od sebe liší, jak je rozeznat ? Rozdílů je víc, ale prvně mrkněte na tykadla. A večer světlušky. Je toho tolik, co lze v létě pozorovat. 
Ještě toho nemáte dost? :-) Tak na podzim rozhrábněte opadanku, zvlhlé listí, které se už trochu smíchalo se zemí. V opadance prý žije na jednom metru čtverečním víc než pět tisíc živočichů! To by bylo, abyste něco neobjevili. Třeba žížaly, škvory, berušky, stonožky, stínky, svinky… a další havěť. 


Ke snazšímu pozorování si můžete trochu pomoci. Vyrobte si past na brouky. Třeba tu podle skvělé knížky Terezy Vostradecké Hravouka. Popř. si pořiďte hmyzí pozorovací výbavu. Můžeme doporučit obyčejnou lupu, zvětšující kelímek s (dvojitou) lupou, pro lov vodního hmyzu planktonku a pro lov lučního hmyzu smykačku. Avšak nezapomeňte být při lovu velmi ohleduplní a ulovený hmyz po prozkoumání zase vypusťte. Potřebné vybavaní najdete třeba v e-shopu Chaloupek nebo tu.


Máte zahradu? Není nic jednoduššího si hmyzáky přivábit přímo tam. Jak na to? Je to úplně jednoduché. Stačí nemít zahradu moc uklizenou. :-) Hmyz a jiní bezobratlí (bohužel i slimáci, ale to už je riziko podnikání) mají moc rádi hromádky kamenů, dřeva a jiných přírodních materiálů. Rádi se tam schovávají a daří se jim tam dobře. Stačí jim třeba i přiklopený, trochu v hlíně zahrábnutý květináč. A nebo zkuste nechat část zahrady neposečenou a pořiďte si kompost.
No, a pokud byste na zahradě raději nějakou "kulturnější" stavbu, zkuste s dětmi postavit malé broukoviště nebo vyrobit hmyzí hotel. My jsme malinké broukoviště realizovali a skvěle se to v něm hemží. Na hmyzí hotel se už několik let chystáme a věřím, že na něj letos dojde. :-) Pro motýli, včely a čmeláky můžete zase vysadit či vysít více kvetoucích rostlin a keřů. U nás třeba bezkonkurenčně nejvíce vede kvetoucí dobromysl, tu milují všichni beze zbytku. Nebo co takový celý "motýlí záhon"? A nezapomeňte v létě na motýlí pítko. Stačí obyčejná mělká miska s trochou vody a kamínky nebo plovoucími dřívky.Nápadů na aktivity kolem hmyzu a podobné havěti je spousta. A článků o nich také. Takže jen malé doplnění:
 • Další tipy na pozorování mravenců můžete najít na webu Jděte ven.
 • Podle článku na blogu Mama&son si můžete založit malé domácí žížalárium.
 • Motýlí aktivity z různých soudků můžete okouknout na Jděte ven.
 • Více o pozorování brouků na blogu Mama&son. Tam najdete i dva skvělé materiály ke stažení.
 • Článek na webu Zahrada centrum o tom, jak na zahradu přilákat užitečný hmyz. 
 • V článku na webu iReceptáře se zase dozvíte, jak přilákat na zahradu čmeláky.
 • Hmyzí domečky můžete sestavit podle článků na blogu Petry Štěpánkové. Na stejném blogu najdete i domeček pro škvory či úkryt pro včelky samotářky.
 • Pokud se rozhodnete pro hmyzí hotel, doporučuji vyčerpávající informace na webu vcelky.cz.
 • Když si na stavbu sami netroufáte, můžete si materiál na sestavení malého hmyzího domku objednat na webu Budka jako dárek.
 • Informaci o tom, co je broukoviště, a jak ho postavit najdete na stránkách ekolist.cz.
 • Pro výtvarné "hmyzí" aktivity můžete využít třeba stránku tu
"Hmyzí" materiály volně ke stažení:
 • skládání půlek hmyzáků k sobě od Juchuuu
 • luční louka a skládání půlek bezobratlých z webu Mama&son
 • hmyzí aktivity z 3dinosaurs
 • aktivity k cyklu vývoje motýla z 3dinosaurs
 • jarní třísložkové karty na eschovce
 • hmyzích materiálů mám více, některé svoje, u jiných už neznám autory, ale nejsou ozdrojované, takže případně pošlu jen na e-mail
Máte oblíbené "hmyzí" aktivity? Víte o dobrých materiálech ke stažení? Budu ráda za všechny tipy. Díky!

1 komentář:

 1. To je úžasná studnice nápadů a aktivit. Pochytávám přesně tyhle pdf včetně knížek z ruznych zdroju, ale Vy to mate vsechno pohromadě na jednom místě, paráda :-) děkujeme!

  OdpovědětVymazat