sobota 30. března 2024

Jak na… svátky a významné dny DUBEN (2024)

A je tu další měsíc. Duben je čtvrtý měsíc v roce, má 30 dní a jeho název pochází od slova dub. První dubnový den je nazýván "aprílem" (v jiných jazycích se tak nazývá celý duben). Apríl se v naší řeči objevuje také ve spojení s "aprílovým počasím". V dubnu je opravdu počasí velmi nestálé, proměnlivé, chvíli slunečné, pak zase deštivé. Poslední dubnový den je pálení čarodějnic a stavění májky. Duben je také obvykle měsícem nejrůznějších svátků, které souvisejí s Velikonocemi. Stejně jako jsou pohyblivé svátky velikonoční, jsou pohyblivé i všechny ostatní svátky s nimi spojené. Takže pozor! Data k pohyblivým svátkům jsou aktuální jen pro tento rok. Pokud je svátek pohyblivý (tj. každý rok se slaví v jiný den a mění se tedy jeho datum), je to v závorce u příslušného svátku uvedeno. A zase jsou uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během dubna je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.

pátek 29. března 2024

Co venku… v dubnu

A je tu duben. I v dubnu můžete vyrážet s dětmi ven a podnikat a pozorovat všelicos. Podobně jako v březnu. Pro inspiraci je tu zase pár tipů. A začneme hned pěkně zčerstva:
  • Velikonoce letos už v dubnu úplně nestíháte, ale v letech, kdy budou Velikonoce později, můžete začátkem dubna vyrobit pomlázku, zaset osení a sbírat slupky z cibule na barvení vajíček. I ta se dají obarvit venku v kotlíku na ohni. :-)

pátek 22. března 2024

Jak na… velikonoční přání podruhé

Jak jsem psala už loni, velikonoční přání podobně jako ta vánoční tvoříme a posíláme každý rok. Nejdřív jsem je dělala sama, ale teď už několik let společně s dětmi. Takže přáníčka jsou jednoduchá na výrobu, aby se mohly zapojit všechny starší děti. Nápady a návody na velikonoční přáníčka z předchozích let najdete ve starším článku TADY. Nápady na přání jsem obvykle někde zahlédla, někde se inspirovala, popř. je upravila pro naše účely. Původní zdroje ale nemám. 


Přáníček už vytváříme třicet. Zdá se to hodně a ano, mladší synové u toho moc dlouho nevydrží. Ale pro mě, pro nejstaršího syna i pro dceru je to relaxace. Syn je navíc v činnostech, které ho baví, hodně trpělivý, takže na dodělávky mám dobrého parťáka. :-)

pondělí 18. března 2024

Souhrn… jarní

Stejně jako na podzim TU, jsem se rozhodla trochu sesumírovat články s jarní tematikou, aby byly všechny na jednom místě a lépe se vám v nich hledalo. Seřazené jsou tematicky, takže tu najdete jak články o jarních knížkách, články o jarním vaření, články co na jaře venku s dětmi i články k Velikonocům.


KNIHY
  • články s jarními knižními tipy jsou na blogu dva, první najdete TU, druhý TU
  • článek zaměřený na knihy o bylinkách, léčivých bylinách a jarních rostlinách je TU
  • článek s knihami o hmyzu a další drobotině najdete TU
  • zahradní článek neboli článek plný knih o zahradách a zahrádkách je TU
  • další knihy o zahradách a bylinkách najdete v článku TU

úterý 12. března 2024

DV… čápi

Už je to sice pár dnů, co nás čápi opustili a vydali se na dlouhou pouť za teplem, ohřát si nohy, jak říká dcera, ale třeba se vám pár čapích tipů bude hodit. A protože nějak nestíhám psát, bude to spíše stručné.

sobota 9. března 2024

DV… jak na vesmír

Vesmíru jsme se doma věnovali už několikrát. Nejprve když byl nejstarší syn předškolák. Vlastně to bylo naše první ucelenější téma, na kterém jsem si zkoušeli, jestli nám to bude doma společně fungovat. Téma vesmír si zvolil sám, protože ho to v té době hodně zajímalo. Pak asi o pět let později, když se syn  rozhodl, že by v prozkoumávání naší historie rád postupoval od úplného začátku. Tzn. opravdu od počátku. Od Velkého třesku. A teď znovu, když se s vesmírem chtěly víc seznámit i dvě prostřední děti. Takže jsem starší článek trochu aktualizovala a přidala nové fotky, aktivity, knihy či materiály.

úterý 5. března 2024

DV… jak na jarní květiny

Jarní květiny jsou stejně jako pupeny či semínka (víc v článcích TU a TU) další fascinující jarní téma. Skvělé pro poznávání, pozorování a zkoumání s dětmi venku i doma. Ale pokud nechcete, nemusíte dělat nic z toho, můžete se jen procházet venku, po zahradě, nakukovat do okolních zahrad, projít se po parku nebo lese, hledat jarní květiny a kochat se! Užívat si tu fascinující krásu venku, kdy z šedého či hnědého podkladu vykukuje tolik barevných hlaviček. 

Připravte se předem a mrkněte, co asi můžete cestou potkat, jarních květin opravdu není moc, abyste věděli, jak se co jmenuje, až se děti budou ptát (jednoduchý přehled je třeba TU). Nebo si s sebou vezměte nějakého pomocníka (viz dále v článku) a poznávejte s dětmi společně rovnou na místě. Parádní je také sledovat, jaké druhy a kdy postupně venku objevíte. Které rostliny rozvétají nejdříve?