sobota 14. prosince 2024

Jak na... vánoční přání podruhé

Vánoční (i velikonoční - více TU) přání vyrábím mnoho a mnoho let, společně s dětmi víc už než deset let. Každý rok jsou jiná, takže tipů k předávání už je opravdu hodně. Na blogu najdete článek Jak na vánoční přání (TU), kde najdete víc než desítku postupů a fotografií. Už to začínalo být trochu nepřehledné, tak je tu článek nový, kde jsou tipy zatím jen tři, ale další roky budou určitě přibývat. A pokud chcete víc inspirace, mrkněte i do toho prvního článku. :-)

středa 20. listopadu 2024

Jak na…. adventní kalendář na poslední chvíli

Adventní kalendář máme stejný už asi dvanáct let a nějak nemám v plánu nic měnit. Vyhovuje mně i dětem a je ozkoušený na jedno dítě, dvě, tři děti i čtyři děti. 


čtvrtek 14. listopadu 2024

Jak na… 17. listopad

K 17. listopadu nemáme žádné speciální aktivity jako je tomu třeba k 28. říjnu a stému výročí založení republiky. Prostě si jen čteme, povídáme, případně koukáme na videa. Každý rok je to trochu jiné, každý rok jinak intenzivní. Někdy se jen okrajově zmíním, někdy dlouze debatujeme. A nejen toho 17. Podle toho jak je zrovna chuť. A knížky nám u povídání hodně pomáhají. Myslím, že není úplně snadné k tématu nesvobody, doby komunismu a sametové revoluce v literatuře pro děti a mládež něco najít, i když v poslední době vyšlo hodně nových knih, nabízím proto náš výběr.

pondělí 11. listopadu 2024

DV kam… do Prahy (nejen) za svatou Anežkou

V areálu Anežského kláštera či kláštera sv. Anežky České či kláštera Na Františku, jak se také někdy nazývá, už jsme byli několikrát. Moc ráda tenhle prostor doporučuji, protože o něm ne úplně každý ví. V zimě se tu skvěle ohřejete, v létě zase ochladíte. Je tu vyžití a zábava pro dospělé i pro děti. Navíc kolem je několik zajímavých míst, která by byla škoda nenavštívit. My do Anežského kláštera jezdíme hlavně za gotikou a za výtvarným uměním. A za svatou Anežkou samozřejmě. To byla fascinující osobnost českých dějin a moc doporučuji ji dětem před návštěvou Anežského kláštera trochu představit. Tipy na knihy a materiály najdete na konci článku. 

neděle 10. listopadu 2024

Moje přednášky, semináře, workshopy ...

Občas se mě poptáváte, kde se případně můžeme potkat, jaké akce spolu/pořádám nebo se jich účastním jako lektor. Tak jsem se rozhodla, že se budu snažit dávat přehled sem, protože ne všechny akce jsou v událostech na Facebooku či mají svoje stránky a podobně. Doufám, že se mi to bude dařit aktualizovat. :-)

pátek 8. listopadu 2024

Jak na… sv. Martina

Máme rádi různé zvyky, svátky a slavnosti. Takže ani svátek svatého Martina si  nemůžeme nechat ujít. Už několik let. A už několik let za sebou v podobném duchu. Jen detaily se různí.

čtvrtek 31. října 2024

Co číst… o smrti pro děti

Dušičky (dušičkový článek najdete na blogu TU). Svátek, který je spojený se smrtí. Myslím, že je důležité o smrti s dětmi mluvit. Upřímně a otevřeně jim říkat, čemu věříme. Přijímat jejich strachy. A taky ty svoje. Zhruba kolem čtvrtého roku většina dětí na smrt velmi citlivě reaguje, ptá se, dožaduje se odpovědí, pláče, smutní… Není žádný návod na to, jak dětem život a smrt vysvětlovat. Každý se k tomu staví jinak, záleží na víře a životní filozofii. Krásný článek na tohle téma najdete na TU.


Ráda bych vám představila knížky, které promlouvají o smrti. Jsou stejné tématem, ale jinak je každá úplně jiná. Každá smrt uchopuje jinak. Některé jsou realistické, vysvětlují a popisují, jiné povídají pomocí obrazů, jinotajů, poodkrývají a naznačují. Jedny popisují smrt jako takovou, jiné se snaží vyrovnánat se ztrátou a smutkem. V některých vystupují lidé, v jiných zvířata či hračky. Některé jsou skutečným příběhem, jiné spíše pohádkou. Ale krásné jsou všechny beze zbytku. 

středa 30. října 2024

Jak na… Dušičky

Nejen Dušičky (nebo jinak také Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých) jsou pro nás dnem, kdy vzpomínáme na ty, kteří už tu s námi nejsou. V tento svátek, který připadá na 2. listopadu, je to ale tak nějak víc. Povídáme si s dětmi, čteme knížky o smrti (článek na blogu TU), prohlížíme staré fotografie, tvoříme... Prostě se snažíme v dětech probouzet úctu a lásku k životu a ke stáří a vědomí vlastních kořenů. Před pěti lety jsme si na stěně vytvořili náš "rodový strom" i s fotografiemi, aby se dětem lépe vzpomínalo a viděly i jednotlivé rodinné vztahy.  

úterý 29. října 2024

Jak na… dýňové dny

Halloween jsme doma nikdy moc neslavili. Ale člověk míní, děti mění. Ale i tak neděláme žádnou zvláštní výzdobu, ani masky se nekonají. "Strašidelnou" svačinu či večeři ale děti vyžadují celkem pravidelně (víc na konci článku). Co si ale nenecháme ujít žádný rok, jsou dýně. Pro nás doma je dýně symbolem podzimu, jeden z úžasných podzimních plodů a darů. Dýně, pravda, doma dlabeme, dáváme do nich svíčky, ale jsou pro nás symbolem světla. Světla, které odchází, které je třeba si domů přinášet jinak. 

sobota 26. října 2024

DV... jak na státní symboly

O státních symbolech si doma s dětmi povídáme pravidelně asi každý rok. Tentokrát i s dětmi na tematickém dopoledni. Nejčastěji je to okolo svátku 28. října, protože se to samo nabízí. Však právě při vzniku nového státu (a v době nejbližší) byla ustanovena většina státních symbolů v podobě, v jaké je známe dodnes. Ke svátku Den vzniku samostatného československého státu už jsou na blogu dva články. Takový obecnější najdete TU, článek, který jsem sepisovala ke 100. výročí republiky najdete TU (je v něm spousta nafocených knih a také velké množství odkazů). Tak můžete též mrknout.

Něco se bude možná bude trochu opakovat, ale věřím, že tady i tam načerpáte potřebnou inspiraci. V tomto článku se pokusím velmi stručně shrnout celou "lekci", kterou jsem s dětmi prošla. Na konci článku budou jako vždy odkazy na další materiály, videa apod. Souhrn knih není v žádném případě vyčerpávající, přidávám jen to, co jsme aktuálně používali. Víc tipů na knihy najdete v předchozích článcích.

čtvrtek 24. října 2024

Co číst… opeření krasavci

Ptáky vlastně sledujeme tak nějak celý rok, když je příležitost. V zimě na krmítku, jinak na zahradě. Loni jsme dali na zahradu budku a hned se do ní nastěhovaly sýkorky. A letos tam byli vrabci. 


Když syn dostal předloni k Vánocům "skládací" ptačí budku, netvářil se úplně nadšeně a chvíli ležela ladem. Ale když ji dával s dědou dohromady, moc ho to bavilo. A když potom dostala nájemníky, nadšení bylo obrovské, takže by si prý přál nějakou další. Pokud si podobně jako my netroufáte na budku sami, koukněte na stránky Budka jako dárek a objednejte si stavebnici. Majitel e-shopu Ing. Václav Klapetek je obdivuhodná osoba, která toho dělá spoustu pro přírodu. Stal se i červencovým Laskavcem Nadace Karla Janečka. 
Tu na blogu najdete i starší článek o krmítkách a jeho pokračování.

sobota 19. října 2024

DV kam… naše čtvrté krajské město (Olomouc)

Čtvrté, čtete dobře. A musím ho rychle sepsat nebo dopadne jako to třetí. V Brně jsme totiž byli už v listopadu, ale článek pořád nikde (ale bude, slibuju!). Takže rychle sem s ním, ať už to tu je společně s Jihlavou a Pardubicemi komplet. O našem "krajském" cestování v rámci celoročního projektu Česká republika najdete víc na blogu TUA opět jsme nejeli sami, ale syn si s sebou vzal kamarádku domškolačku.


Olomouc jsme si teď v zimě vybrali mj. pro ještě relativně dobrou dostupnost. Jezdíme vlakem, popř. autobusem a od nás cesta trvá tři hodiny. Na naše krajské výlety vyjíždíme vždy brzy ráno, abychom toho stihli co nejvíce. Kolem páté odpoledne se totiž obvykle už vydáváme na cestu zpět. Vlakem cestujeme neustále, máme ho rádi a nemáme s ním problém. Tentokrát nás však čekala ještě cesta autobusem z Brna (a zpět do Brna). Ještě že jsem prozřetelně rezervovala dopředu místa. Cestou tam byl sice bus poloprázdný, ale některé pozdější spoje již byly vyprodané. A autobus zpět byl plný úplně a řidič odmítal na jednotlivých zastávkách cestující, kteří neměli místenku. Pokud se tedy do Olomouce vydáte busem jako my, myslete na to. 

pátek 18. října 2024

DV… jak na stromy

Stejně jako několik posledních podzimů jsme si aktuálně povídali a ještě povídáme o stromech. Tedy o stromech stejně jako o spoustě dalších věcí si povídáme během celého roku, ale na podzim je to vždycky intenzivnější. Asi to barevné padající listí… Správně bych vlastně měla říct, že si povídáme o dřevinách. Víme, jak se rostliny dělí, ale termín "stromy" je pro nás prostě tak nějak srozumitelnější.


čtvrtek 10. října 2024

DV… houby, houby, houbičky

Houby jsou teď úplně všude. Plné košíky, obří hřiby, nadšení houbaři, plné lesy. My jsme také vyrazili. A trochu už asi s křížkem po funuse, protože hub bylo dost, ale hromady to rozhodně nebyly. A v lese jsme potkali jediného houbaře. Byla krémová houbová polévka, houbová bramboračka a houbové řízky. A také povídání, čtení a pár aktivit jako v minulých letech. Houbové téma je takový náš evergreen. Tak jsem starší článek trochu doplnila a třeba se vám bude pár tipů též hodit.

pátek 4. října 2024

DV… jablka

Po bramborách a zelenině jsme se vrhli i na povídání o jablkách a ovoci. Nebyl to žádný ucelený projekt, spíš jsme si v mladšími dětmi u několikadenního sbírání, sklízení a třídění jablek z naší zahrady povídali, zkoumali, hráli, trochu četli a výtvarničili. A taky vařili. Vlastně jako obvykle. Ale třeba se vám bude pár tipů hodit, tak jsem to dala dohromady.

čtvrtek 26. září 2024

DV… jak na 28. září

Podzimní svátky (28. října - články na blogu TU a TU a 17. listopadu - článek na blogu TU) slavíme snad od synových čtvrtých narozenin. A nejinak je to i s 28. zářím a Dnem české státnosti. Svatého Václava si připomínáme s nejstarším každý rok a předloni už jsem pomalu začala i s mladšími dětmi. A jako obvykle, nejvíce si povídáme nad knížkami. Tak jsem to trochu sepsala, ale spíš než článek je to takový souhrn a soupis, který nejsem schopná doplnit.



úterý 24. září 2024

DV… brambory

Na svatého Matouše, brambory do koše. A to je zrovna 21. září, takže nejvyšší čas si o bramborách popovídat. My jsme si doma udělali takový bramborový dvoudenní "rychloprojekt". Nebyl vůbec v plánu, ale děti nadšeně vykopávaly brambory, tak jsem to trochu rozvedla. Projekt byl pro mladší děti, nejstarší se zapojil jen tím, že měl vyzjistit pět zajímavostí o bramborách. A i když se to zprvu nezdálo, měl to super jednoduché. Brambory totiž nejsou žádná nezajímavá plodina. Právě naopak! 

sobota 21. září 2024

Souhrn… podzimní

Milujeme podzim. A na blogu je to znát, protože o podzimu je tu bezkonkurenčně nejvíc článků. A abych vám ušetřila práci při vyhledávání aktuálních podzimních témat, vybrala jsem články a tematicky je seřadila přímo tu. 

středa 28. srpna 2024

DV... jak na netopýry

Tenhle článek už píšu od srpna, kdy se koná Noc netopýrů. Vlastně možná už od loňského srpna. Tak na Noc netopýrů si můžete "počíhat" až příští rok, ale s Halloweenem se netopýří téma také trochu pojí, tak třeba se vám bude netopýří článek hodit i teď. My si obvykle povídáme, čteme, tvoříme, děti vyplňují nějaké pracovní listy, zkrátka jako obvykle. Tak sdílím pár našich tipů. 

Mnohem spíše však doporučuji věnovat se netopýrům právě koncem sprna či začátkem září, kdy se právě koná ona Netopýří noc. Neboli Mezinárodní den pro netopýry, Evropská noc pro netopýry nebo jak jinak chcete, je den a noc, které jsou věnovány netopýrům, jejich ochraně, osvětě. Od poloviny srpna až do poloviny září se totiž koná velké množství nejrůznějších netopýřích akcí pro veřejnost. Seznam všech netopýřích akcí najdete TU.  

středa 21. srpna 2024

Fascinující chobotnice

Na povídání o chobotnicích nás navedla skvělá kniha Magdaleny Rutové JÁ, CHOBOTNICE (Baobab, 2023), kterou jsme si četli u moře a moc se nám líbila. Tak jsme se rozhodli o těhle fascinujících bytostech zjistit ještě něco víc.

sobota 1. června 2024

DV kam … krajské město Jihlava (aktualizovaný článek)

Už s nejstarším synem jsme v roce 2017 začali poznávat krajská města „naživo“. A teď znovu s mladšími dětmi. Zase to bude projekt na mnoho měsíců, možná let. Nemáme ambici projet všechno během pár dní. Pěkně všechno nasát, prožít, nechat usadit. Víc o našem poznávání ČR najdete TU.

A minulý týden jsme „prožívali“ první krajské město. To, které máme nejblíž. Jihlavu. Je tam toho spoustu k poznávání a objevování. Jihlava je staré hornické město. Dokonce prý jedno z nejstarších v českých zemích. Bylo založeno ve 13. století a za Přemysla Otakara II. to bylo jedno z nejmocnějších měst českého království. A když přehlédnete ohyzdný „Prior“ na náměstí, je i velmi pěkné a se spoustou historických památek.


středa 1. května 2024

Jak na… svátky a významné dny KVĚTEN (2024)

A je tu další měsíc. Květen je pátý měsíc v roce a má 31 dní. Od čeho je název května odvozen je zřejmé. Je to od slova kvést, neboť příroda a rostliny už obvykle krásně kvetou. Původně byl květen májem a tento výraz se používá ve spojení se stavbou "májky", která celý měsíc zdobí vesnice. Konají se také májové pobožnosti. Hned prvního května je mezinárodní svátek práce a zároveň je díky Máchově básni Máj vnímán i jako svátek zamilovaných. Druhou květnovou neděli se slaví svátek matek. Měsíc květen začíná stejný den v týdnu jako leden příštího roku a žádný jiný měsíc v běžném roce nezačíná stejným dnem v týdnu jako květen.

V článku jsou zase uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během května je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.

úterý 30. dubna 2024

Co venku… v květnu

Máj, lásky čas… Mokrý máj, v stodole ráj. Když dva se rádi mají, i v lednu je jak v máji… 
Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, až přijde máj, vyjdeme v háj… Já tedy nejraději hlasuju pro tu lásku a pro ten háj. A beru i to mokro, protože vody není nikdy dost. Takže s láskou do přírody. A nejen 1. května, kdy je to téměř povinné. :-)
Co venku s dětmi v květnu?
  • 1. května se nezapomeňte políbit pod rozkvetlou třešní! Můžete se také vydat do přírody hledat srdíčka. Najdete mech, kámen, pařez, mrak, lístek… ve tvaru srdce?

pondělí 22. dubna 2024

Hlemýždi a spol.

Plži, hlemýždi, páskovky, šneci… Zase tolik báječných zajímavostí a drobných dobrodružství. Vyražte hledat na začátku jara na holé stráně a meze prázdné ulity. Teď už jsou sice meze trochu zarostlé, ale ještě jistě najdete. Prázdné ulity jsou teď ještě světlejší a bělost některých září do dálky. Hlemýždi zahradní mají ulitu s pěti závity a naprostá většina z nich jsou praváci, tj. mají pravotočivou ulitu. Najdete-li hlemýždě či prázdnou ulitu levotočivou, našli jste opravdovou vzácnost (prý jedna z milionu).

sobota 30. března 2024

Jak na… svátky a významné dny DUBEN (2024)

A je tu další měsíc. Duben je čtvrtý měsíc v roce, má 30 dní a jeho název pochází od slova dub. První dubnový den je nazýván "aprílem" (v jiných jazycích se tak nazývá celý duben). Apríl se v naší řeči objevuje také ve spojení s "aprílovým počasím". V dubnu je opravdu počasí velmi nestálé, proměnlivé, chvíli slunečné, pak zase deštivé. Poslední dubnový den je pálení čarodějnic a stavění májky. Duben je také obvykle měsícem nejrůznějších svátků, které souvisejí s Velikonocemi. Stejně jako jsou pohyblivé svátky velikonoční, jsou pohyblivé i všechny ostatní svátky s nimi spojené. Takže pozor! Data k pohyblivým svátkům jsou aktuální jen pro tento rok. Pokud je svátek pohyblivý (tj. každý rok se slaví v jiný den a mění se tedy jeho datum), je to v závorce u příslušného svátku uvedeno. A zase jsou uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během dubna je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.

pátek 29. března 2024

Co venku… v dubnu

A je tu duben. I v dubnu můžete vyrážet s dětmi ven a podnikat a pozorovat všelicos. Podobně jako v březnu. Pro inspiraci je tu zase pár tipů. A začneme hned pěkně zčerstva:
  • Velikonoce letos už v dubnu úplně nestíháte, ale v letech, kdy budou Velikonoce později, můžete začátkem dubna vyrobit pomlázku, zaset osení a sbírat slupky z cibule na barvení vajíček. I ta se dají obarvit venku v kotlíku na ohni. :-)

pátek 22. března 2024

Jak na… velikonoční přání podruhé

Jak jsem psala už loni, velikonoční přání podobně jako ta vánoční tvoříme a posíláme každý rok. Nejdřív jsem je dělala sama, ale teď už několik let společně s dětmi. Takže přáníčka jsou jednoduchá na výrobu, aby se mohly zapojit všechny starší děti. Nápady a návody na velikonoční přáníčka z předchozích let najdete ve starším článku TADY. Nápady na přání jsem obvykle někde zahlédla, někde se inspirovala, popř. je upravila pro naše účely. Původní zdroje ale nemám. 


Přáníček už vytváříme třicet. Zdá se to hodně a ano, mladší synové u toho moc dlouho nevydrží. Ale pro mě, pro nejstaršího syna i pro dceru je to relaxace. Syn je navíc v činnostech, které ho baví, hodně trpělivý, takže na dodělávky mám dobrého parťáka. :-)

pondělí 18. března 2024

Souhrn… jarní

Stejně jako na podzim TU, jsem se rozhodla trochu sesumírovat články s jarní tematikou, aby byly všechny na jednom místě a lépe se vám v nich hledalo. Seřazené jsou tematicky, takže tu najdete jak články o jarních knížkách, články o jarním vaření, články co na jaře venku s dětmi i články k Velikonocům.


KNIHY
  • články s jarními knižními tipy jsou na blogu dva, první najdete TU, druhý TU
  • článek zaměřený na knihy o bylinkách, léčivých bylinách a jarních rostlinách je TU
  • článek s knihami o hmyzu a další drobotině najdete TU
  • zahradní článek neboli článek plný knih o zahradách a zahrádkách je TU
  • další knihy o zahradách a bylinkách najdete v článku TU

úterý 12. března 2024

DV… čápi

Už je to sice pár dnů, co nás čápi opustili a vydali se na dlouhou pouť za teplem, ohřát si nohy, jak říká dcera, ale třeba se vám pár čapích tipů bude hodit. A protože nějak nestíhám psát, bude to spíše stručné.

sobota 9. března 2024

DV… jak na vesmír

Vesmíru jsme se doma věnovali už několikrát. Nejprve když byl nejstarší syn předškolák. Vlastně to bylo naše první ucelenější téma, na kterém jsem si zkoušeli, jestli nám to bude doma společně fungovat. Téma vesmír si zvolil sám, protože ho to v té době hodně zajímalo. Pak asi o pět let později, když se syn  rozhodl, že by v prozkoumávání naší historie rád postupoval od úplného začátku. Tzn. opravdu od počátku. Od Velkého třesku. A teď znovu, když se s vesmírem chtěly víc seznámit i dvě prostřední děti. Takže jsem starší článek trochu aktualizovala a přidala nové fotky, aktivity, knihy či materiály.

úterý 5. března 2024

DV… jak na jarní květiny

Jarní květiny jsou stejně jako pupeny či semínka (víc v článcích TU a TU) další fascinující jarní téma. Skvělé pro poznávání, pozorování a zkoumání s dětmi venku i doma. Ale pokud nechcete, nemusíte dělat nic z toho, můžete se jen procházet venku, po zahradě, nakukovat do okolních zahrad, projít se po parku nebo lese, hledat jarní květiny a kochat se! Užívat si tu fascinující krásu venku, kdy z šedého či hnědého podkladu vykukuje tolik barevných hlaviček. 

Připravte se předem a mrkněte, co asi můžete cestou potkat, jarních květin opravdu není moc, abyste věděli, jak se co jmenuje, až se děti budou ptát (jednoduchý přehled je třeba TU). Nebo si s sebou vezměte nějakého pomocníka (viz dále v článku) a poznávejte s dětmi společně rovnou na místě. Parádní je také sledovat, jaké druhy a kdy postupně venku objevíte. Které rostliny rozvétají nejdříve?

středa 28. února 2024

Jak na… svátky a významné dny BŘEZEN (2024)

A máme tu další měsíc. Březen je třetím měsícem v roce, má 31 dní a jeho název pochází z rašení bříz a začátkem březosti zvířat. Je také měsícem knihy, měsícem internetu a měsícem čtenářů. Březen je měsíc, ve kterém se začíná probouzet příroda, měsíc plný nejrůznějších svátků "táhnoucích" ven do přírody a také svátků, které souvisejí s Velikonocemi. Stejně jako jsou pohyblivé svátky velikonoční, jsou pohyblivé i všechny ostatní svátky s nimi související. Takže pozor! Data k pohyblivým svátkům jsou aktuální jen pro tento rok. Pokud je svátek pohyblivý (tj. každý rok se slaví v jiný den a mění se tedy jeho datum), je to v závorce u příslušného svátku uvedeno. A zase jsou uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během března je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.

úterý 27. února 2024

Co venku… v březnu

Chodíme ven každý den. Alespoň na chvilku, Zjistili jsme totiž, že nám to dělá dobře. Jsou ale dny, kdy se dětem moc ven nechce. Pak stačí nějaký cíl, činnost, dopředu dané místo, které je třeba prozkoumat a jde to samo. Jsme venku na to šup. Venku se sice naplánovanou činností obvykle nezabýváme nijak dlouho, protože děti se trhnou a hrají si/baví se po svém, ale to vůbec nevadí. Pokud to máte podobně a občas potřebujete podobné "spouštěče", třeba vám přijde vhod pár tipů.

A protože máme březen, tak pár tipů březnových:
  • Vydejte se na průzkum zahrad a pokuste se najít co nejvíce jarních květin (najdete sněženku podsněžník, bleduli jarní, talovíny, modřence, ladoňky a další?). Tipy na knížky o zahradě najdete v článku TU a TU.
  • Pátrat můžete i ve volné přírodě. Objevit byste už mohli kvetoucí podběl lékařský, sasanku hajní, orsej jarní, violku vonnou (fialku) a jiné. Podběl si můžete natrhat a nasušit si ho na čaj.
  • V březnu celkem hojně prší. Obujte holiny a pláštěnky a vyrazte do deště a bláta. Louže a bláto jsou parádní zábava! :-)

sobota 24. února 2024

Co číst… zajímavé dětské knihy roku 2023

Stejně jako už sedm let předtím (články najdete  TU, TUTUTUTUTU a TU)  jsem tady zase s článkem, který vychází z mého povídání o zajímavých dětských knihách loňského roku pro knihovníky kraje Vysočina. Tohle povídání je už taková tradice, protože vyprávím každoročně už snad patnáct let. A vzhledem k tomu, že do povídání se mi všechno nevejde, připravuji pro knihovníky seznam, kde jsou i knihy, které se do povídání nevešly. A protože dětských knih vychází snad stále víc a víc, a mám dojem, že i kvalita se zvyšuje (samozřejmě neplatí pro všechna nakladatelství), knih na seznamu pořád přibývá. I letos je jich tu víc než sto padesát.

pondělí 19. února 2024

Jak na… Leonarda da Vinci

Děti si vyžádaly jako jedno z témat povídání o Leonardu da Vinci - geniálním umělci, malíři a vynálezci. A skvěle se to časově hodilo, protože v kinech běžel nový film Vynálezce, v Břeclavi zrovna končila výstava Leonardo, na které jsme už kdysi byli a moc se nám líbila. Tak jsme to všechno spojili dohromady, vyzkoušeli některé aktivity, které jsme dělali už kdysi a přidali aktivity nové, přečetli pár starších i nových knih, něco nakreslili či namalovali a vznikl z toho několikadenní projekt. A já oprašuji starší článek a přidávám nové fotky, doplňuji nové informace.


sobota 10. února 2024

Jak na… svátky a významné dny ÚNOR (2024)

A je tu další měsíc. Únor je podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce. Jako nejkratší z měsíců má 28 dní, v přestupném roce 29 dní. Třikrát v historii měl únor i 30 dní. Český název měsíce odvozují jazykovědci od noření se ledových ker do vody (únor = nořiti se). Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad, s výjimkou přestupného roku. Tehdy začíná ve stejný den jako srpen. Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako předchozí červen. Významnými dny je v měsíci únoru samozřejmě masopust, svátek svatého Valentýna, v některých letech začíná již v únoru postní doba před Velikonocemi.


V článku jsou zase uvedené jen svátky, které s námi nějak rezonují, které slavíme nebo si připomínáme. Je mi jasné, že i během února je těch svátků mnohem, mnohem víc. Úvod ke "svátkových" článkům najdete u měsíce ledna TU.

sobota 20. ledna 2024

DV ... putování za památných místy Čech

Pár informací o našem novém dlouhodobém projektu jsem už vypsala na sítích, ale rozhodla jsem se sepsat vše i na blog, protože by se třeba někdo mohl inspirovat a informace by se mu mohly hodit.  Loni totiž vyšel nový díl z naší oblíbené série MŮJ STÁT a my jsme se rozhodli se jím inspirovat při našem cestování a poznávání naší vlasti. Tuhle sérii máme moc rádi, líbí se nám všechny díly a celkem často je využíváme při nejrůznějším povídání. Vyšlo už putování za státními symboly, za prezidenty a za patrony a světci od Martina Velíška s ilustracemi Milana Starého. A tentokrát to jsou památná místa Čech. 

pondělí 8. ledna 2024

Jak na… led a mráz

Letošní zima je celkem bohatá na ledové dny i noci, tak jsme si vyzkoušeli několik venkovních i domácích ledových aktivit. Hodně nás inspirovaly nejrůznější tipy na webu Učíme se venku, Jděte ven, v nových brožurách Učíme se venku (TU) nebo ve skvělé knize Svobodná hra (web najdete TU).

Jak na... Vincenta van Gogha

Už jsem tu několikrát psala, že nejsem výtvarník ani znalec výtvarného umění, ale s dětmi nás tvoření (obzvláště nejmladšího) hodně baví, takže tvoříme i povídáme si o (nejen) výtvarném umění a umělcích hodně a rádi. Nějaké základy samozřejmě mám, ale spíš obecně o jednotlivých výtvarných stylech a nejvýznamnějších umělcích. Pokud se společně s dětmi rozhodneme nějaké téma prozkoumat podrobněji, buď se dopředu trochu připravím a "nachytřím" nebo objevuji až postupně společně s nimi. 

středa 3. ledna 2024

Jak na… svátky a významné dny LEDEN (2024)

Často se mě ptáte, jak si hlídám všechny ty svátky nebo dny, na které nějakým způsobem reagujeme, oslavujeme je, vzpomínáme apod. Na podobné otázky odpovídám, že jsem několik let měla skvělý diář od Na pařezu, v kterém jsou svátky a významné dny vypsány. Ten už se ale bohužel nevydává. Některé z významných dnů a svátků jsou i v zábavném diáři Kateřiny Winterové, ten jsem měla také asi dva roky. Poslední roky mám diář krásný, ale celkem úplně obyčejný od Cesty domů a už u něj zůstanu. Vyhovuje mi moc. Svátky a dny, které slavíme nebo slavit chceme, jsme si do něj přepsala a budu to tak dělat i dál. Na internetu pak najdete spoustu stránek, kde jsou různě podrobné celoroční seznamy svátků či významných dnů (třeba TU nebo TU). Samozřejmě, že významných dnů je mnohem, mnohem více. Sem píšu je ty, která s námi nějak rezonují, které si připomínáme, slavíme apod. 


Postupně tak budu zveřejňovat jednotlivé měsíce, abyste se mohli inspirovat.  Ráda bych, aby to nebyl pouhý seznam (i když plánuji, že součástí bude nakonec i jakýsi stručný přehled ke stažení), ale spíše kalendárium s tipy a nápady, co o jednotlivých svátcích provádíme my.