čtvrtek 7. prosince 2017

Co číst… andělský čas

Doba adventní a vánoční je prostě andělský čas. Andělů a andělíčků je všude plno a je i krásné si o nich číst. Nejlépe s dětmi. A to ať už na anděle věříte či nikoliv. Ať už děkujete andělům či jiným dobrým duším, že nad vámi drží ochranou ruku či věříte ve štěstí a šťastnou náhodu.


"Ezo" knížek o andělech vychází v poslední době obrovská spousta. Nakladatelství chrlí a chrlí. Asi je poptávka. O těch ale psát nebudu, v těch se nevyznám a asi ani nechci. Ráda bych vám ale představila pár dětských tipů na nejen adventní čtení. 

Naše nejmilejší a nejvíc andělská je kniha Co si povídají andělé od Pavla Brycze. Máme ji nejraději nejen proto, že si v ní můžeme nejen číst, ale i ji poslouchat. Pravda, na CD je andělských příběhů sice jen pět, ale Aleš Procházka je vypráví tak krásně. Knížka nás zavede mezi strážné anděly, kteří se v noci scházejí v prázdném kostele a povídají si o lidech, nad nimiž bdí. A příběhy těch lidí mohou být laskavé i kruté, humorné i vážné, moudré i pošetilé, strašidelné i něžné, ale vždy fantastické. Příběhy jsou inspirovány skutečným životem a autor je líčí bez příkras a v mnoha případech velmi syrově. Knížku bych tedy doporučovala čtenářům až tak od osmi let.


Andělskou vystřihovací knížku Andělé na vánoční pouti  jsem představovala už v  článku o adventních kalendářích TU. Aktuálně ji čteme a každý den vystřihujeme a věšíme jednoho andílka. Autorkou je německá vedoucí dětského centra Ingrid Biermannová a andílky krásně nakreslila Lucie Dvořáková. Textová část (je to autorkou či překladem?) podle mě za ilustracemi trochu pokulhává, ale už jen kvůli obrázkům se určitě vyplatí knížku na některý z příštích adventů pořídit.


S nejstarším teď o Adventu navíc každý den čteme jednu kapitolu z knížky Josteina Gaardera Kouzelný kalendářPříběh pro malé i velké čtenáře vypráví o podivuhodném dobrodružném putování ze současnosti do Betléma přelomu letopočtu, kde se právě narodil Ježíš. Na počátku tohoto příběhu je kouzelný adventní kalendář, jehož prostřednictvím se Jáchym a Elizabeth vydávají proti proudu prostoru i času. Příběh jsme už loni a předloni poslouchali jako audioknihu v naprosto okouzlujícím podání  Marka Ebena, Josefa Somra, Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma. A letos poprvé kniha. Škoda jen, že v novém vydání nejsou barevné ilustrace, tak jak to je v novém vydání slovenském. O andělovi je i další autorova kniha Jako v zrcadle, jen v hádance, ale ta je o mnoho smutnější.


Pokud chcete něco malého milého, sáhněte po knížce Jaroslava Kalouska Kryštůfkovi andělé. Nádherně ji ilustrovala Markéta Kotková. Je to vyprávění tatínka synovi o tom, jak přišel na svět a jak mu při tom pomáhali nejen andělé.
Ilustrace jsou z: http://www.kotkova.cz/cz/tvorba/ilustrace/album-28/68/

O andělech vyšlo ještě několik dalších knih pro děti. Můžete vybírat.


A pokud jste duše kreativní a chcete si nějakého anděla vyrobit, zkuste novou knížku z edice TOPP - Andělé, nebeští poslové pro každý den. Různých andílků je tu celkem 25. Fotografie jsou z: http://www.i-creative.cz/2016/10/27/topp-andele-napady-jak-vytvorit-andilky/

A pár andělských tipů na závěr jako obvykle:

 • Milujeme doma pohádku Anděl Páně. Teprve před deseti dny jsme viděli druhý díl. A líbil se nám snad ještě víc než jednička. Tolik lidskosti, lásky, pochopení… A kopa legrace navrch. Opravdu jsme se všichni bavili i dojímali. Pokud jste neviděli, těšte se na Štědrý den! A nebo si půjčte DVD v knihovně jako my. 
 • A pokud chcete být s Petronelem a Uriášem celý Advent, ukažte dětem Adventní kalendář na Déčku. Budete se bavit i vy.
 • Sháníte-li kvalitní nové povlečení a nějak se vám žádné nelíbí, zkuste to na e-shopu Daare.cz. Je krásně bílé, vkusné, střídmé a se spoustou andělů. Přidat můžete i andělský hrneček, samolepku nebo magnet. Povlečení navrhovala kreativní blogerka Monika z blogu U nás na kopečku.
 • U Moniky na blogu najdete také tip na výrobu jednoduchého, ale moc hezkého anděla z dřevěného špalíku.
 • My máme doma keramickou Andělku od "naší domácí" keramičky Jany Březkové. Nahlédnout do její dílny můžete TU.

 • Příští rok pro dceru určitě pořídím Andělky malířky Lucie Ernestové. Máme doma její hry i obrázky a Andělkám se u nás bude jistě také líbit.
 • Hezký originální kreslený Andělář si můžete pořídit též u Petry Řehová alias Oringle.
 • Vystřihovací andělský adventní kalendář můžete koupit třeba v e-shopu u Dlouhé punčochy.
 • A nezapomeňte na hudbu. My máme nejvíc rádi Andělskou od Zuzany Navarové.Krásný Advent, přátelé!


Nikdy nejsme tak ztraceni,
aby nás andělé nemohli najít.


2 komentáře:

 1. Dobrý den, to je tak příjemné si po perném pracovním týdnu přečíst andělský článek. A ještě tolik inspirace! Děkuju velmi. Audioknihu Kouzelný kalendář "sjíždíme" už několikátý rok a pořád se nám neomrzela...Marek Eben je úžasný, ale ostatní mu směle konkurují - smích Mikuláše od Libušky Šafránkové si pouštíme opakovaně a řehtáme se s ní :) Anděly na vánoční pouti věšíme taky a též mám pocit, že textově je to trošku nedotažené. Asi to bude překladem... My ještě rádi gregoriánské chorály (i když nevím, jestli jsou vyloženě adventní...) a pak písničku Anděl Gabriel od skupiny Piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=t_ceW461UHk Krásný advent i Vám a ať se Vám dobře daří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, moc děkuji za Vaše milá slova. Ano, Kouzelný kalendář je opravdu kouzelný. :-) I Vám přejeme krásné adventní dny plné pohody.

   Vymazat