středa 1. dubna 2020

Jak na… velikonoční přání podruhé

AKTUALIZOVANÝ ČLÁNEK

Jak jsem psala už loni, velikonoční přání podobně jako ta vánoční tvoříme a posíláme každý rok. Nejdřív jsem je dělala sama, ale teď už několik let společně s dětmi. Takže přáníčka jsou jednoduchá na výrobu, aby se mohly zapojit všechny starší děti. Nápady a návody na velikonoční přáníčka z předchozích let najdete v loňském článku TU. Veškeré nápady jsem někde zahlédla, někde se inspirovala, popř. je upravila pro naše účely. Původní zdroje ale nemám. 

Přáníček už vytváříme třicet. Zdá se to hodně a ano, mladší syn u toho moc dlouho nevydrží. Ale pro mě, pro staršího syna a pomalu i pro dceru je to relaxace. Syn je navíc v činnostech, které ho baví, hodně trpělivý, takže na dodělávky mám dobrého parťáka. :-)

2020
Letos byla přáníčka opět super jednoduchá a musím říct, že to byla hooodně velká improvizace. Nestihla jsem předem koupit potřebné množství barevných čtvrtek a obálek, takže jsme doma prosmejčili všechny kouty a vytahali všemožné zásoby. Pár přáníček jsme dokonce museli slepit z už nastříhaných kousků, protože už jich děláme přes třicet a nejstarší syn vždycky ještě na poslední chvíli vymyslí, komu bychom ještě měli poslat. Ale nakonec jsme to dali dohromady a snad udělají přáníčka radost. 
Když jsme měli posháněné a poskládané základy přáníček, pustili se děti do vytvoření “ozdobného” barevného papíru nejlépe v jarních barvách, protože žádný takový jsme doma neměli. Děti zapíjely anilinky v jarních barvách do vlhkého podkladu. Pak jsme si vytvořili vajíčkovou šablonu, která se akorát vejde na přání velikosti A6 a z mramorovaného papíru nastříhali vajíčka. 
Každé z nich potom ještě cik-cak rozstřihli a vytvořili dvě půlky “klubající se” skořápky. A pak už se jen lepilo a dokreslovalo. A jarní básničku jsme stejně jako vloni o Vánocích vlepovali tištěnou, protože na tolik psaní už není kapacita. Ale přání a podpisy jsou samozřejmě vlastnoruční. :-)
2019
Musím přiznat, že letos byla přáníčka taková trochu z nouze ctnost. Původně jsem měla vymyšleného něco jiného, ale to se nakonec ukázalo tak náročné na přípravu, že bychom přáníčka měli hotová tak k Vánocům. Takže jsem hodně zjednodušila, ale připravený materiál jsme myslím celkem dobře zužitkovali. Využili jsme toho, že babička dělala pořádek a chystala se vyhodit pár starých velikonočních pohlednic. Tak jsme se jich ujali a vystřídali jsme z nich podle šablony mnoho a mnoho vajíček. Zelenou čtvrtku A5 jsme nadvakrát přehnuli a kratší přehyb jsme nastříhali jakoby to byl trávník. Za přehyb jsme nalepili různě barevná vajíčka vystříhaná z pohlednic tak, aby byli částečně kryté trávníkem. Přání jsme dozdobili drobnými jarními motivy, které jsme do barevných papírů vyrazili raznicemi. A ještě nadepsat tu hromadu obálek a přáníček a bude hotovo!

A cože jsem to původně chtěla vyrábět? Původně měla být vajíčka plastická, slepená ze tří vajíček, nalepená po dvou vedle sebe na kartonu a dozdobená drobnou mašličkou v jarních barvách. Třeba někoho, kdo nevyrábí takové množství přání, i tenhle tip inspiruje.
2018
Vloni jsem při přemýšlení, co za přáníčko vyrobit, vycházela z toho, že prostřední dcera aktuálně moc ráda stříhala zubatými nůžkami. Takže když jsem si vzpomněla, že jsem někde zahlédla zubatá vajíčka, bylo rozhodnuto.
Výroba přáníček opět není složitá. Vybereme si čtvrtky ve dvou "jarních" barvách, které k sobě ladí. Ze čtvrtky A5 jedné barvy vytvoříme přehnutím přáníčko. Z druhé barvy vystřihneme zubatými nůžkami vajíčko. Vajíčko se potom cikcak omotá bavlnkou a nalepí se na něj kytičky. Kytičky razíme raznicí. Nalepíme na přáníčko a je hotovo! :-)


Krásné svátky jara přejeme!

2 komentáře:

  1. Opět moc děkuji za vaši inspiraci na tvoření velikonočního přání. Letos jsem zvažovala, co vyrobit..pak jsem zavolala děti, ať si vyberou z vašich nápadů a omotávané vajíčko vyhrálo :-) Děti se vesele pustily do tvoření...teď jen poslat...a moc se mi líbí vaše verše:-) A jak jste psala vy, přeji i vám usměvavé svátky jara a požehnané Velikonoce:)

    OdpovědětSmazat
  2. Sice pozdě, ale velice děkujeme za Vaše krásné letošní přání. Je to radost, najít obálku ve schránce :)

    OdpovědětSmazat