středa 1. listopadu 2017

Jak na… Dušičky

Nejen Dušičky (nebo jinak také Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých) jsou pro nás dnem, kdy vzpomínáme na ty, kteří už tu s námi nejsou. V tento svátek, který připadá na 2. listopadu, je to ale tak nějak víc. Povídáme si s dětmi, čteme knížky o smrti (článek na blogu TU), prohlížíme staré fotografie, tvoříme... Před třemi lety jsme si na stěně vytvořili náš "rodový strom" i s fotografiemi, aby se dětem lépe vzpomínalo a viděly i jednotlivé rodinné vztahy.

Každý rok také vyrábíme nové lampičky. Některé z nich nosíme na hřbitov, ty zbylé si rozsvítíme doma. Každý rok trochu jiné, ale pokaždé z malých zavařovacích skleniček.Výroba není složitá, takže ji zvládnou i malé děti a klidně lampičky stihnete vyrobit až na Dušičky a večer je donést rozsvítit na hřbitov. Anebo si posvítit a zavzpomínat doma.

Na první lampičky je použitý jen hedvábný papír a vodové barvy. Sklenička se potře lepidlem Herkules a na skleničku se různě poskládá a nalepí zmačkaný papír. Je možné jich použít i několik. Čím je na skleničce víc varhánků a skladů, jím je hezčí výsledek. Sklenička se nechá uschnout a pak se jen obarví vodovými barvami. My zvolili barvy podzimu. Po zaschnutí barev se lampička ještě jednou přetře Herkulesem, aby povrch déle vydržel.
Tyhle lampičky vyrobíte s použitím nějaké podzimní raznice. Krásně vypadají třeba listy javoru. Vyražené motivy nalepíme lepidlem na sklenice a lehce přetřeme podzimními (nejlépe akrylovými) barvami. Můžete vyzkoušet i opačný postup. Ten jsme měli původně v plánu, ale nějak nevyšel. :-) Vyražené motivy se přilepí jen lehce, sklenice se potře barvou ve větší vrstvě a nalepené motivy se nakonec sloupnou. Rozsvícené vypadají krásně oboje.
I na výrobu těchto lampiček potřebujete ozdobné raznice nebo ozdobné nůžky na papír. Nebo obojí. :-) Stačí jen ozdobně nastříhat pruhy barevných papírů a vyrazit do nich různé podzimní motivy. A pak jen lepidlem postupně lepit na sklenice. Pokud budete dávat lampičky ven, raději je ještě přelakujete bezbarvým lakem.
A teď jedny super jednoduché lampičky. Stačí, když si venku nasbíráte nějaké různobarevné a tvarově různorodé listy. Ty stačí jen na skleničku nalepit lepidlem Herkules.
Tyhle černé vypadají na první pohled smutně, ale rozsvícené jsou také moc pěkné. Menší zavařovací sklenici natřete černou akrylovou barvou a střední část nechte kolem dokola nepomalovanou. Popř. můžete do středu sklenice lehce nalepit papírové srdíčko či jiný vzor a sklenici namalujte kolem. Srdíčko sloupněte. Kolem sklenice omotejte režný provázek či drátek, na který jste navlékli korálky různých tvarů. Ty mohou být přírodní i barevné. Provázek či drátek pevně zavažte a máte hotovo.
A letos budeme asi vyrábět papírové. Inspiraci jsem našla na internetu.


Všechny lampičky můžete nakonec ozdobit barevnou stužkou, přírodním lýkem nebo udělat držátko z drátku. 

MATERIÁLY, ODKAZY, PRACOVNÍ LISTY
 • velká spousta materiálů ke Svátku všech svatých i k Dušičkám najdete na stránkách Víra dětem
 • hodně informací a zajímavých materiálů najdete i na stránkách Rádia Proglas
 • pracovní list najdete i na Dětských stránkách
 • dva pracovní listy, které kolují po Fb, ale bohužel neznám jejich autory (pokud znáte, dejte vědět, doplním) najdete TU a TU 
 • Dušičkové tvoření najdete též na stránkách Víra dětem
 • video České televize z cyklu Naše tradice
 • video, v kterém se vysvětluje, že Dušičky nejsou Halloween
 • pohádka České televize Chaloupka na vršku Jak to bylo na Dušičky
 • písnička Slávka Janouška Dušičky
 • k tématu můžete také shlédnout animovaný film Coco (z mexického prostředí)


Hodně světla v nás i kolem nás přejeme!

4 komentáře:

 1. Krásné světýlka. Asi se pustíme do těch listových. Všechny už jsme někdy dělali, ale děti už to dávno neví :-)
  Nádherný dušičkový den!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Zuzi, i vám! U nás je to stejné, recyklujeme nápady. :-)

   Smazat
 2. Veru lucerničky také děláme. Ale ten strom to je úžasný nápad! Děkuji za další inspiraci od Vás!!

  OdpovědětSmazat