středa 1. listopadu 2017

Jak na… dušičkové lucerničky

Nejen o Dušičkách vzpomínáme na ty, kteří už tu s námi nejsou. V tento svátek je to ale tak nějak víc. Povídáme si s dětmi, čteme knížky o smrti, prohlížíme staré fotografie... Před třemi lety jsme si na stěně vytvořili náš "rodový strom" i s fotografiemi, aby se dětem lépe vzpomínalo a viděly i jednotlivé rodinné vztahy.

Každý rok také vyrábíme nové lampičky. Některé z nich nosíme na hřbitov, ty zbylé si rozsvítíme doma. Každý rok trochu jiné, ale pokaždé z malých zavařovacích skleniček.Výroba není složitá, takže ji zvládnou i malé děti a klidně lampičky stihnete vyrobit až na Dušičky a večer je donést rozsvítit na hřbitov. Anebo si posvítit a zavzpomínat doma.

Na první lampičky je použitý jen hedvábný papír a vodové barvy. Sklenička se potře lepidlem Herkules a na skleničku se různě poskládá a nalepí zmačkaný papír. Je možné jich použít i několik. Čím je na skleničce víc varhánků a skladů, jím je hezčí výsledek. Sklenička se nechá uschnout a pak se jen obarví vodovými barvami. My zvolili barvy podzimu. Po zaschnutí barev se lampička ještě jednou přetře Herkulesem, aby povrch déle vydržel.
Tyhle lampičky vyrobíte s použitím nějaké podzimní raznice. Krásně vypadají třeba listy javoru. Vyražené motivy nalepíme lepidlem na sklenice a lehce přetřeme podzimními (nejlépe akrylovými) barvami. Můžete vyzkoušet i opačný postup. Ten jsme měli původně v plánu, ale nějak nevyšel. :-) Vyražené motivy se přilepí jen lehce, sklenice se potře barvou ve větší vrstvě a nalepené motivy se nakonec sloupnou. Rozsvícené vypadají krásně oboje.
I na výrobu těchto lampiček potřebujete ozdobné raznice nebo ozdobné nůžky na papír. Nebo obojí. :-) Stačí jen ozdobně nastříhat pruhy barevných papírů a vyrazit do nich různé podzimní motivy. A pak jen lepidlem postupně lepit na sklenice. Pokud budete dávat lampičky ven, raději je ještě přelakujete bezbarvým lakem.
A na závěr jedny super jednoduché lampičky. Stačí, když si venku nasbíráte nějaké různobarevné a tvarově různorodé listy. Ty stačí jen na skleničku nalepit lepidlem Herkules.
Všechny lampičky můžete nakonec ozdobit barevnou stužkou, přírodním lýkem nebo udělat držátko z drátku. 

Hodně světla v nás i kolem nás přejeme!

4 komentáře:

 1. Krásné světýlka. Asi se pustíme do těch listových. Všechny už jsme někdy dělali, ale děti už to dávno neví :-)
  Nádherný dušičkový den!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Zuzi, i vám! U nás je to stejné, recyklujeme nápady. :-)

   Vymazat
 2. Veru lucerničky také děláme. Ale ten strom to je úžasný nápad! Děkuji za další inspiraci od Vás!!

  OdpovědětVymazat