neděle 5. května 2019

DV… Leonardo da Vinci

Protože je to pár dní (2. května), kdy před 500 lety zemřel geniální umělec, malíř a vynálezce Leonardo da Vinci, rozhodla jsem se nakonec pro samostatný článek o něm. Takže info o knihách, aktivitách a pár dalších odkazů už v článku o našem výletu na výstavu Leonardo nehledejte. Všechno jsem dala sem, aby to bylo pohromadě.


Skvělá výstava Leonardo už sice v muzeu ve Žďáru není, ale jak to tam vypadalo se můžete mrknout do článku TU. A nebo se můžete vydat do Objevária v Českých Budějovicích, kam se výstava přesunula a bude tam až do začátku září. My můžeme vřele doporučit, dětem i dospělým se na výstavě moc líbilo.
Pětistému výročí se celkem hodně věnovala i Česká televize, takže na jejích stránkách najdete odkazy na pexeso Leonardových vynálezů, které používáme dodnes, dokument o tom, jak Leonardo vlastně vypadal, kvíz i obsáhlé info k Leonardovu životu. A k tomu pár dalších odkazů. A pokud byste k Leonardovi rádi ještě něco navíc od nás, třeba se vám bude hodit pár knih a odkazů. 

KNIHY
Knih pro děti s tématem Leonardo da Vinci najdete spoustu. A to nejen těch populárně naučných, ale i beletristických. Většina těch beletristických knih o Leonardovi je psána formou "detektivního pátrání", takže si děti kromě čtení i zaluští, zapátrají a potrápí své mozkové závity. 


Knížka PŘÍPAD PRO MISTROVA ŽÁKA (Thovt, 2007) od Anette Neubauerové je jednou ze série vědeckých detektivek Zločinu na stopě. Ve stejném nakladatelství vycházela i historická krimi série. Obě série má nejstarší syn hodně rád. I v téhle knížce se řeší záhadná loupež. Tentokrát jde však o Leonardův blok s důležitými poznámkami. Leonardův žák Salai a jeho kamarádka Caterina se při pátrání po pachateli vydávají do florentských uliček a brzy přijdou na stopu tajuplného neznámého. Knížka je plná hádanek pro čtenáře. Obsahuje i slovníček pojmů, informace o Leonardových objevech a vynálezech, chronologickou tabulku s údaji z Leonardova života, životopisné informace i tipy na tvoření po vzoru Leonarda. Knížka je určená čtenářům od deseti let.
Kniha LEONARDO DA VINCI A ZLODĚJ OBRAZŮ (Olympia, 2009) od Amelie Bennové je určena pro čtenáře od devíti let. Slavný renesanční umělec, jeho učeň Francesco a Francescova kamarádka Isabella v knížce pátrají po tajemném zloději obrazů, který Leonarda okradl. Při tom se seznámí nejen s rušnou Florencií 16. století, ale také s průkopnickými vynálezy a velkolepými uměleckými díly tehdejší doby. Čtivé a napínavé vyprávění doprovázejí zajímavé otázky, na které když děti odpoví, stanou se znalci da Vinciho díla.Kniha KDO UHÁDNE HESLO MISTRA LEONARDA (Knižní klub, 2006) Thomase Breziny je určena též čtenářům od deseti let. Kniha čtenáře provede po stopách Leodarda da Vinci Muzeem dobrodružství, ve kterém se odehrávají tajemné a záhadné věci. Průvodcem po Muzeu dobrodružství je Pablo, pes majitele Muzea. K rozluštění hesla Mistra Leonarda je třeba překonat mnoho nástrah a nebezpečí. Kniha je plná hádanek a kvízů, přílohou je i miniaturní samostatná kniha hádanek a zrcadlová fólie, kterou bude čtenář k luštění potřebovat. 
A nesmím zapomenout na knihu Veroniky Válkové LEONARDO DA VINCI - ÚSMĚV MONY LISY (Grada, 2017), protože nejstarší syn má historickou edici Kouzelný atlas putování časem opravdu hodně rád. Bára se v téhle knížce dostává prostřednictvím kouzelného atlasu do Florencie, kde kvete umění, ale také tu zuří boj o moc mezi rodem Medicejských a Pazziů. Bára se do něj zaplete úplně nevědomky - tajný vzkaz určený jednomu z Medicejských se totiž omylem ocitne právě u ní. Situaci jí pomohou vyřešit její přátelé Sandro a Lionardo. Nádavkem Bára rozluští staletou záhadu - komu vlastně patří úsměv Mony Lisy. 

Edice Děsivé dějiny je poměrně známá. Podobně koncipované jsou i knihy z edice Drazí zesnulí. Já se přiznám, že je moc nemusím, ale syn je má celkem rád. V téhle edici vyšla i další kniha Michaela Coxe LEONARDO DA VINCI A JEHO SUPER MOZEK (Fragment, 2004). Leonardo da Vinci nejenže namaloval Monu Lisu a navrhl první létající stroj, ale také deset let tesal sedmimetrovou sochu koňe, miloval růžovou barvu a rád vyváděl ostatní aprílem. Přestože zemřel už před několika staletími, stále nás něčím překvapuje.Obrázkové VYPRÁVĚNÍ O LEONARDOVI Ivy Procházkové se hodí pro mladší i starší čtenáře. (Mladá fronta, 2007), knihu ilustrovala Olga Tesařová. Kniha slovem i obrazem zavede čtenáře do Leonardova rodného města i do Florencie, kde strávil léta učení, a samozřejmě také do Francie, kde působil na dvoře krále Františka I. a kde posléze zemřel. V knize jsou v obrazových parafrázích připomenuta umělcova nejvýznačnější výtvarná díla (Poslední večeře, Dáma s hranostajem, Mona Lisa, autoportrét aj.), jeho objevy a vynálezy i poznatky ze studií. 

LEONARDO z edice Vidět-Poznat-Vědět (Fortuna, 2005) je sice spíš než o Leonardovi o italské renesanci obecně, ale dá se z ní dozvědět spoustu informací, jak se právě v době, v které Leonardo tvořil, žilo. Knížka je plná barevných fotografií uměleckých děl a nejrozmanitějších předmětů, které čtenáři podávají svědectví o tomhle zajímavém historickém období.


Krásná, obrazová publikace LEONARDO DA VINCI - GENIÁLNÍ VIZIONÁŘ (Alpress, 2017) je plná kreseb a ilustrací. A také informací. Součástí je několik kopií Leonardových náčrtků a skic. Bohatě ilustrovaná kniha vyzdvihuje Leonardův výjimečný talent i vizionářský rozměr jeho tvorby a vynálezů. Pomocí mnohých umělcových kreseb zkoumá, jak se snažil objevit zákonitosti světa, a představuje jeho sny, dílo i osobnost.Jedním z "rebelů" je v knížce ŠPATNÍ ŽÁCI, REBELOVÉ A JINÍ GÉNIOVÉ (Jan Melvil, 2009) od Luboše Koláčka i Leonardo da Vinci. Kniha přibližuje dětství a mládí 30 špatných žáků, darebáků, lemplů a rebelů, kteří to nakonec dotáhli daleko. Obsahuje více než 150 fotografií a ilustrací.Michael Bird napsal trochu jinou encyklopedii dějin umění VAN GOGHOVA HVĚZDNÁ NOC (CPress, 2017). My ji máme doma moc rádi, i když ji rozhodně nemáme celou přečtenou. Jednotlivé příběhy uměleckých děl - obrazů, soch a staveb - čteme na přeskáčku, jak se nám to zrovna hodí k tématu, o kterém si povídáme. O vzniku těch nejlepších kousků z historie umění tu vypráví samotní tvůrci, modelové, obrazy, sochy… A jedna z kapitol téhle krásné knihy je věnovaná i Leonardově Dámě s hranostajem.

Kdo by neznal José Pijoana a jeho DĚJINY UMĚNÍ. V pátém díle najdete mnoho a mnoho stran nejen o Leonardovi, ale také o (nejen) italské renesanci.

A pokud vám Pijoan nestačí, mrkněte na skvělou Web Gallery of Art.

Knížek o Leonardovi vyšlo opravdu mnoho. Historické, životopisné, umělecké, obrazové, encyklopedické… Stačí se rozhlédnout po knihovně či knihkupectví a vybrat si tu svoji. A pokud byste raději nějaké video či audio, mrkněte sem: 

VIDEO A AUDIO
Doma máme všechny sady videí Byl jednou jeden…, protože je máme moc rádi, ale můžete je najít i na YouTube. A k tomu vybírám pár dalších videí, které se u nás doma setkali s úspěchem.
  • Byl jednou jeden člověk - 14. díl Renesance najdete TU
  • Byl jednou jeden vynálezce - 7. díl Leonardo da Vinci je TU
  • krátká reportáž o Leonardovi v Objektivu v archívu České televize TU
  • reportáž o tom, že Leonardo byl pravděpodobně ambidextr, tj. psal i maloval stejně dobře oběma rukama v pořadu Věda 24
  • dokument Kdo byl Leonardo da Vinci na YouTube
  • pětidílný výpravný seriál o životě Leonarda da Vinci na YouTube
  • krátká videa o Leonardových vynálezech třeba TU či TU
  • návod jak postavit Leonardův mobilní most TU
  • slavné citáty Leonarda da Vinci TU
  • na Audiotéce najdete také audioknihu Leonardo da Vinci od Waltera Issacksona


AKTIVITY
A protože se nám výstava Leonardo všem opravdu líbila, chtěli jsme si některé aktivity vyzkoušet i doma. 

Syn si zkusil postavit Leonardův mobilní most i doma v malém a opravdu drží! Jak vypadá most ve velkém se můžete mrknout do článku z výstavy TU nebo na video TADY. Na stavbu jsme použili špejle a tyčky od nanuků. Na výstavě se všem dětem líbila možnost pomocí tabletu digitálně "vylepšit" Monu Lisu. Tak jsme si to doma také vyzkoušeli, ovšem pěkně postaru pomocí nůžek a lepidla. Dětem jsem na formát A5 nakopírovala černobíle obraz Mony Lisy. Formát A5 jsem volila proto, že jsem předpokládala, že v ženských časopisech, kterými nás babička zazásobila, bude pro tento formát větší výběr "doplňků". A ukázalo se, že je to opravdu tak. Jako nejvhodnější se ukázal být časopis Ona Dnes. Děti si Monu Lisu obstřihly, nalepily na pozadí také vystřižené z časopisu a pak už jen zkoušely různé možnosti a lepily, co se jim hodilo a líbilo. 


Monu Lisu si děti i namalovaly. Tedy maloval jen nejstarší, mladší dva vybarvovali podle šablon, které byly k dispozici na výstavě a my jsme si je vzali domů. Šablony jsem ještě nakopírovala, takže došlo i na vybarvování pastelkami. Nejstarší syn si Monu Lisu nejprve podle předlohy nakreslil tužkou, obtáhl černým tenkým fixem a nakonec vybarvoval vodovkami.A nakonec došlo i na nějaké kresby a náčrtky podle Leonardova vzoru. Tedy ono to podle Leodarda tak úplně není, syn si takové kreslené plánky s poznámkami dělá sám od sebe nárazově už nějakou dobu, ale jistá podobnost tu je a asi mají fakt něco do sebe. :-)
A pokud by se vám tvoření podle Leonarda zalíbilo a chtěli byste zkusit něco dalšího, pořiďte si třeba některou ze skládaček či stavebnic. Osobní zkušenost s nimi sice nemáme, ale vypadají celkem fajn. Mrknout můžete třeba TU.

----------------------------------------
Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.

Žádné komentáře:

Okomentovat