úterý 31. října 2017

Jak na… dýňové dny

Halloween doma nijak neslavíme. Neděláme žádnou zvláštní výzdobu ani nepečeme a nevaříme žádná na pohled odpudivá jídla. Ani masky se nekonají. Co si ale nenecháme žádný rok ujít, jsou dýně. Pro nás doma je dýně symbolem podzimu, jeden z úžasných podzimních plodů a darů. Dýně, pravda, doma dlabeme, dáváme do nich svíčky, ale jsou pro nás symbolem světla. Světla, které odchází, které je třeba si domů přinášet jinak. 
Dýně jsou u nás koncem října několik dní tak nějak pořád. Nejen dlabeme a vyřezáváme - to je mj. skvělé na motoriku, ale také vaříme a pečeme. Dýňovou polévku milujeme všichni, dýňový koláč je výborný a kořeněné pečené měsíčky dýně můžeme my dospělí.


V tomhle období vytahuji každý rok i sadu dýňových aktivit. Už je mám vytvořené několik let. Kdysi je skládal nejstarší a teď si je pomalu přebírá prostřední. Už pořádně ani nevím, odkud všady jsem je tehdy stáhla, ale některé najdete třeba TU a TU. Od letoška máme i  novou dřevěnou dýňovou skládačku. Stejně jako houby je od skvělé Saši ze Sůvy z dříví. Ke skládačce dostanete zdarma i třísložkové karty! Skládaček máme od Sův doma několik a všechny nás moc baví.
Letos jsme poprvé vyráběli dýňová krmítka pro ptáčky. Zrovna začalo sněžit, takže jsme to trefili akorát. :-) Už visí na stromech v zahradě. Výroba je jednoduchá. Vyřízne se 1/4 malé dýně tak, aby stopka zůstala na větší části dýně. Dýně se vydlabe a naplní směsí semínek pro ptáčky. My smíchali, co jsme měli doma - slunečnici, kukuřici, pšenici, mák, len… - a trochu prolili rozpuštěným lojem. A pak už se jen dýničky naplní, kolem stopky se pevně uváže provázek a může se věšet! U nás jsou ptáčci nadšení, hlavně sýkorky. Zobou, houpají se, točí se jako na kolotoči. :-)


A protože jsme dýní neměli ještě dost, vyrobili jsme si ze samotvrdnoucí hmoty i dýňové cedulky se jmény. A jak jinak než s dýňovými semínky. Ty jsem den předem obarvila v potravinářském barvivu. Na půl skleničky semínek stačí cca lžička barvy. Máčela jsem asi 10 hodin, doporučuji semínka v obarvené vodě zatížit a několikrát promíchat. Pak se semínka přecedí a dají se přes noc proschnout na savý papír. Samotvrdnoucí hmota se vyválí, vyřízne se z ní požadovaný tvar a pak už se jen semínky libovolně zdobí. Semínky je třeba do samotvrnoucí hmoty dobře zatlačit. Hmota se dá vyschnout a pak ji lze ještě vodovými barvami dobarvit. To jsme zatím nestihli. :-)Dýňový svět, kde to děti moc baví, už letos asi nestihnem, tak pár fotek z loňska.


A nakonec pár tipů na (nejen dýňové) podzimní materiály ke stažení:

12 komentářů:

 1. Veru to je krása oranžová, děkuju za spoustu inspirace a tipů :-) krmítka vyrobíme taky.. jukni ke mě máš tam menší halloweenskou vyzdobu ke stažení ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Saši, na příští rok se bude hodit! :-)

   Vymazat
 2. Spoustu krasne inspirace, jen jsem prekvapena, jak jsou vasi deti naucene pracovat ( na lince ci stole)

  M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Vlastně ani nevím, jak k tomu došlo. :-) Někdy sedí na židli, nebo pracují ze země či židle u linky. Někdy vylezou nahoru, líp se jim tak asi pracuje. :-)

   Vymazat
 3. Zase spousta skvělé inspirace, jsem teď s marodícími dětmi doma, tak určitě něco nového vyzkoušíme, děkuji :-) taky už nám jedna dýně venku svítí a zároveň z ní dneska byla polívka :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dýně jsou neskutečný "materiál". :-) Ať jsou děti brzy fit!

   Vymazat
 4. Veroniko, diky za dalsi bajo clanek! Nektere odkazy na aktivity znam, ale nektere ne a rada se necham inspirovat.
  Mejte krasny podzim
  Anicka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda! I vám krásný podzim! :-)

   Vymazat
 5. Krásně si užíváte podzimních darů..

  OdpovědětVymazat
 6. Veru, to je taková nádhera! Díky!! Ta dýňová krmítka mě úplně vzala dech. Ty karty s rostoucími rostlinkami bych docela uvítala, tak kdyby sis vzpomněla, odkud jsou.. :-)
  A ta obarvená semínka v samotvrdnoucí hmotě, ech, to je zkrátka geniální!! Nemám slov prostě a nechápu, proč by jako děti nemohly pracovat na stole nebo na lince.. Lepší by asi bylo, kdyby seděly s rukama za zády a ani nemukaly! Bože můj...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, já děkuju za tvoji chválu. Krmítka vzala dech i ptáčkům, už jsme několikrát doplňovali. Na ty karty zítra mrknu, teď už mi tam spí děti. :-)

   Vymazat
  2. Ha, teď jsem vygůglila tohle: https://www.teacherspayteachers.com/Product/Free-Pumpkin-Life-Cycle-336274 a toto: http://montessoritraining.blogspot.cz/2013/10/free-printable-montessori-life-cycle-pumpkin.html. Když se zadá do googlu "pumpkin life cycle printable" vyjede toho hromada. Kdyby to nebylo to, cos potřebovala, ještě napiš, pohledám.

   Vymazat