středa 1. listopadu 2017

Jak na… dušičkové lucerničky

Nejen o Dušičkách vzpomínáme na ty, kteří už tu s námi nejsou. V tento svátek je to ale tak nějak víc. Povídáme si s dětmi, čteme knížky o smrti, prohlížíme staré fotografie... Před třemi lety jsme si na stěně vytvořili náš "rodový strom" i s fotografiemi, aby se dětem lépe vzpomínalo a viděly i jednotlivé rodinné vztahy.

Každý rok také vyrábíme nové lampičky. Některé z nich nosíme na hřbitov, ty zbylé si rozsvítíme doma. Každý rok trochu jiné, ale pokaždé z malých zavařovacích skleniček.


Výroba není složitá, takže ji zvládnou i malé děti a klidně lampičky stihnete vyrobit až na Dušičky a večer je donést rozsvítit na hřbitov. Anebo si posvítit a zavzpomínat doma.

Na první lampičky je použitý jen hedvábný papír a vodové barvy. Sklenička se potře lepidlem Herkules a na skleničku se různě poskládá a nalepí zmačkaný papír. Je možné jich použít i několik. Čím je na skleničce víc varhánků a skladů, jím je hezčí výsledek. Sklenička se nechá uschnout a pak se jen obarví vodovými barvami. My zvolili barvy podzimu. Po zaschnutí barev se lampička ještě jednou přetře Herkulesem, aby povrch déle vydržel.Tyhle lampičky vyrobíte s použitím nějaké podzimní raznice. Krásně vypadají třeba listy javoru. Vyražené motivy nalepíme lepidlem na sklenice a lehce přetřeme podzimními (nejlépe akrylovými) barvami. Můžete vyzkoušet i opačný postup. Ten jsme měli původně v plánu, ale nějak nevyšel. :-) Vyražené motivy se přilepí jen lehce, sklenice se potře barvou ve větší vrstvě a nalepené motivy se nakonec sloupnou. Rozsvícené vypadají krásně oboje.
I na výrobu těchto lampiček potřebujete ozdobné raznice nebo ozdobné nůžky na papír. Nebo obojí. :-) Stačí jen ozdobně nastříhat pruhy barevných papírů a vyrazit do nich různé podzimní motivy. A pak jen lepidlem postupně lepit na sklenice. Pokud budete dávat lampičky ven, raději je ještě přelakujete bezbarvým lakem.A na závěr jedny super jednoduché lampičky. Stačí, když si venku nasbíráte nějaké různobarevné a tvarově různorodé listy. Ty stačí jen na skleničku nalepit lepidlem Herkules.
Všechny lampičky můžete nakonec ozdobit barevnou stužkou, přírodním lýkem nebo udělat držátko z drátku. 

Hodně světla v nás i kolem nás přejeme!

4 komentáře:

 1. Krásné světýlka. Asi se pustíme do těch listových. Všechny už jsme někdy dělali, ale děti už to dávno neví :-)
  Nádherný dušičkový den!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Zuzi, i vám! U nás je to stejné, recyklujeme nápady. :-)

   Vymazat
 2. Veru lucerničky také děláme. Ale ten strom to je úžasný nápad! Děkuji za další inspiraci od Vás!!

  OdpovědětVymazat