středa 1. listopadu 2017

Co číst… o smrti pro děti

Dušičky. Svátek, který je spojený se smrtí. Myslím, že je důležité o smrti s dětmi mluvit. Upřímně a otevřeně jim říkat, čemu věříme. Přijímat jejich strachy. A taky ty svoje. Zhruba kolem čtvrtého roku většina dětí na smrt velmi citlivě reaguje, ptá se, dožaduje se odpovědí, pláče, smutní… Není žádný návod na to, jak dětem život a smrt vysvětlovat. Každý se k tomu staví jinak, záleží na víře a životní filozofii. Krásný článek na tohle téma najdete na TU.


Ráda bych vám představila knížky, které promlouvají o smrti. Jsou stejné tématem, ale jinak je každá úplně jiná. Každá smrt uchopuje jinak. Některé jsou realistické, vysvětlují a popisují, jiné povídají pomocí obrazů, jinotajů, poodkrývají a naznačují. Jedny popisují smrt jako takovou, jiné se snaží vyrovnánat se ztrátou a smutkem. V některých vystupují lidé, v jiných zvířata či hračky. Některé jsou skutečným příběhem, jiné spíše pohádkou. Ale krásné jsou všechny beze zbytku. 


Brown, Marc - Brown, Laurie Krasny. KDYŽ DINOSAURŮM NĚKDO ZEMŘE. Cesta domů, 2010.
Cesta domů je především domácí hospic, ale také nakladatelství. Nakladatelství, které vydává knihy o umírání, smrti i o péči o umírající. Knihy i pro děti. Myslím, že jednou z jejich prvních knih pro děti o smrti byla právě tato. Psychologicky fundovaná a v zahraničí velmi úspěšná knížka, která může být dobrým pomocníkem pro společné povídání s dětmi o důležitých věcech v životě. Hlavními hrdiny jsou sice dinosauři, ale to vůbec nevadí. Všechno je u nich totiž stejné jako u nás. Nebo u vás.

Procházková, Iva. MYŠI PATŘÍ DO NEBE. Albatros, 2017.
Teď čerstvě vyšlo druhé vydání knihy, kterou krásně ilustrovala Markéta Prachatická. Tahle knížka je pohádkovým podobenstvím. Je napsaná jako humorné vyprávění o kamarádství myšky Šupito a lišáka Bělobřicha, které bylo dramaticky přerušeno. Oba přátelé se ale znovu setkají v přívětivé zemi na hranici mezi životem a smrtí, kde prožívají podivuhodná dobrodružství. Motiv smrti je tu podán tak, že se ho malý čtenář nezalekne, ale přijme ho jako součást příběhu. Autorka chtěla svým barvitým vyprávěním naznačit, že nějaký svět existuje i dál, a že se můžeme třeba i znovu narodit jako někdo jiný. 
Crowther, Kitty. NÁVŠTĚVA MALÉ SMRTI. Baobab, 2013.
Pohádkový, jemný příběh o malé smrti, která je moc nešťastná. Nikdo ji totiž nemá rád, všichni se jí bojí. Lidé, které převádí do svého království, jsou smutní, vzdychají a je jim zima. Jednoho dne si ale malá smrt dojde pro Evelínu a od té doby je všechno jinak… Téma smrti je v téhle knížce odlehčené, ale přitom velmi citlivě pojaté. Smrt je zde vyobrazená jako malá osůbka, které není třeba se bát.
Míková, Marka. A SMUTEK UTEK. Cesta domů, 2016.
Tahle knížka není jen o smrti. Je o smutku ze smrti a dalších různých smutcích. Obsahuje osm krátkých vyprávěnek o tom, že všechny smutky jsou trápení - ale se všemi se má a dá něco udělat. Smutky jsou různé. Klučičí a holčičí, malé a velké, vysvětlitelné a nevysvětlitelné, důvodné a bezdůvodné, příjemné a nepříjemné… ale všechny smutky jsou vlezlé. Vlezou do člověka a pak se v něm usadí. Smutků je hodně, není lehké s nimi žít. Jedna z možností, jak smutek zaplašit, je ho pojmenovat, ukázat na něj. Autorce se to v osmi příbězích různých druhů smutků velmi daří. Mistrně pracuje s nedořečeností, spojuje reálné situace s barevnou fantazií, na niž pak jemně navazují kouzelné ilustrace Báry Valecké. 
Stavarič, Michael. DĚVČÁTKO S KOSOU. Portál, 2015.

Příběh malé dcerky pana Smrtky, kterou její otec pošle do světa, aby se tam naučila vše podstatné o životě. Ale jak má jít malé děvčátko ve velkém světě vlastní cestou, aniž by přitom ztratilo samo sebe? A co si má počít s tátovou velikánskou kosou? Naštěstí se brzy ukáže, že stačí mít oči dokořán a pořádně se dívat kolem. A tak černou kutnu nahradí po pádu do kbelíku se žlutou barvou veselé šaty, které jsou den ode dne kratší, jak je děvčátko s kosou den za dnem větší a dospělejší. Okouzlující obrazový příběh plný celostránkových koláží Dorothei Schwabové, který si spíše než děti s jeho hloubkou a tajemstvím cele vychutnají dospělí. Rušar, Daniel. KAMZÍKŮV VELKÝ SKOK. Portál, 2016.

Po knížce Myši patří do nebe je tohle další alegorický příběh, i tady jsou samá zvířata. Tentokrát kamzíci. Malému kamzíkovi tu zahyne starší bráška. S maminčinou pomocí se kamzíčeti podaří s jeho smrtí vypořádat a přeskočí hlubokou propast strachu a zmatku směrem do budoucnosti. Knížka je velmi citlivě napsaná. Dává dětem možnost, jak se prostřednictvím příběhu vyrovnat se smrtí blízkého člověka a zároveň názorně rodičům ukazuje, jak v jednoduchých krocích oznámit dětem tragickou událost. Je to vlastně taková příručka ukrytá v příběhu a obrazech.Staifelt, Pernilla. O SMRTI SMRŤOUCÍ. Cesta domů, 2016.

Další z knih Cesty domů. Tahle knížka je jakousi brankou, která dětem může pomoci otevřít nelehké téma smrti. Je to zároveň obrázková encyklopedie, postihující téma smrti v celé jeho šíři. Mluví se v ní o věcech praktických i o těch niterných a neuchopitelných. Těžké téma je zobrazeno překvapivě svižně a s milým humorem, zároveň i s něhou a důstojností.  Knížka, která neleká ani nestraší, ale seznamuje děti s tím, že život je konečný a lidé časem umírají.Zinnerová, Markéta. PRINCEZNA Z TŘEŠŇOVÉHO KRÁLOVSTVÍ. Albatros, 2001.

Půvabný a něžný příběh o malé holčičce dětem přibližuje tajemství smrti a znovuzrození v dalších generacích. Autorka v knize vypravuje příběh o holčičce a její cestě s bílým chundelatým pejskem Šmudlou přirozeně a laskavě, a objasňuje tak menším dětem koloběh lidského života. Do něho patří samozřejmě i stárnutí a smrt, po níž však život pokračuje dál. Vyprávění doprovázejí krásné, křehké ilustrace Mariny Richterové. Opravdu krásná knížka o smrti především pro všechny malé princezny. Špinková, Martina. ANNA A ANIČKA. Cesta domů, 2014.
Další z nich Cesty domů a zase úplně jiná. Knížka je naprosto reálným a realistickým příběhem. Popisuje, jak to v mnohým rodinách skutečně vypadá či může vypadat. Knížka je o babičce Anně a její vnučce Aničce. Anička se narodí na svět, kde se jako většina z nás potká se svou babičkou. Hraje si s ní, učí se od ní, povídají si spolu a mají také tajemství. Jak Anička roste a poznává svět, babička pomalu odchází. Anička je s babičkou až do konce a dokáže s ní být i potom. Opravdu krásně, jemně a poeticky a zároveň opravdově napsaný i ilustrovaný příběh.Gaarder, Jostein. ANTON A JONATÁN. Albatros, 2014.
Tenhle příběh vezme za srdce každého. Pár stránek, trocha textu a přesto je knížka tak moc silná. Anton je plyšový medvídek, který vzpomíná, jak ho kluk Jonatán vozil s sebou na kole a ukazoval mu svět. Pak ale Jonatána srazilo auto a Anton zůstal sám. Medvídkovo uvažování nad životem a smrtí podtrhují jemné melancholické obrázky. Jostein Gaarder se  věnuje tématu smrti v několika svých knihách. Nahlédnout můžete i do knížek Jako v zrcadle, jen v hádance nebo To je otázka. Pro dospívající či dospělé můžu vřele doporučit knížku Dívka s pomeranči.

Sušková, Kateřina. POČKEJ, MILÁ SMRTI. Arbor vitae, 2013.
Knížka vypráví o tom, jak se děti vyrovnávají se smrtí milovaného kocourka. Děj čtenáři zprostředkovává malá školačka. Není to ale souvislý příběh. Osou knížky je stará lidová píseň přibližující pravdu o smrti věcným a současně poetickým způsobem. Knížka obsahuje i úkoly, které pomáhají dětem udržet pozornost, rozvíjet paměť a představivost. Lindgrenová, Astrid. BRATŘI LVÍ SRDCE. Albatros, 2001.
Kdo by neznal krásný, nevídaný a strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství. Přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí. Příběh, který prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.
Podobně tematicky laděná (i když podle mého o něco méně niterná a hluboká) je velmi dobrá kniha Katherine Paterson Most do země Terabithia.
Inden, Charlotte. ANNA A ANNA. Albatros, 2016.
Knížka pro dospívající. Krásný příběh o tajemných láskách, psaní dopisů, dospívání, stárnutí a také smrti. Anna a Anna jsou vnučka a babička, které si spolu velmi rozumí a každá sama a zároveň spolu prožívají svoje lásky. Až do úplného konce.


Další tipy, o kterých vím, ale které jsem nečetla:

Aktuálně ještě zkoumám knihy STÍNIDLA a CHLAPEC, PTÁK A TRUHLÁŘ a případně je přidám do seznamu. 

A na závěr jeden tip pro dospělé. 

Hurdová, Veronika. MOJE MILÁ SMRTI. 2017.

Úplně čerstvá novinka od Veroniky Hurdové alias Krkavčí matky. Úžasné ženy s nekonečným nadhledem a optimismem. Ženy, které zemřel manžel a ona zůstala sama s třemi dětmi. Ještě nemám dočteno, ale už teď radím: připravte si kapesníky!

Budu moc ráda za doplnění, pokud znáte nějakou další  tematicky podobnou knihu pro děti.

A moc ráda sdílím ještě jeden odkaz, který jsem nedávno objevila. Seznamy knih pro děti o smrti má i skvělé knihkupectví Dlouhá punčocha. Knihy si tam můžete rovnou i objednat. Seznamy najdete seřazené pro různé věkové kategorie TU, TU a TU


A odlehčení úplně nakonec. Nafotit takovou horu knih, abych tam neměla něčí ruku, hlavu nebo nohu, je občas poněkud vysilující. :-)

----------------------------------------

Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.

11 komentářů:

 1. Dobrý, dušičkový den, děkuju Vám velice za tento příspěvek.Není moc lidí,kteří by se chtěli touto tematikou zabývat...Je to paráda,že protivneexistuje tak veliký výběr.Když jsme potřebovali,tak jsme narazili na Dinosaury a bylo to dobré-otevřelo nam to vrátka k rozhovoru.Mějte se krásně a děkuju za veškerou inspiraci od Vas.Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I já moc děkuji za Vaše milá slova. A pokud jste to Vy, tak i za hromadu pohledů! Už jsme konečně odepsali. :-)

   Vymazat
 2. Ajaj, občas je výběr sice protivný,ale v minulém komentáři jde o překlep.P.

  OdpovědětVymazat
 3. Jej, všechny ty knihy bych si přála v knihovně mít. Jak to udělat? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzko, půjčte si je v knihovně a vyberete jen ty, které vám budou doma vyhovovat. Opravdu je každá úplně jiná a ne všechny budou sedět všem.

   Vymazat
 4. Dekuji. Je dulezite mluvit o smrti, mam jen par knizek, ale cetla jsem s detma. A vidi, kdyz je mi smutno za tatou, jejich dedou. A neprislo mi to spravne, kdyz nam umrel v rodine dalsi deda a teta a me zakazali jit na rozlouceni s detma. Kde a kdy se maji naucit, ze smrt proste patri do nasho zivota? Urcite pujdeme na hrbitov a mozna,mozna veme antona a jonatana a precteme ho. Je to hodne silna kniha a ja zatim nemela kuraz ji procist detem. Mozna uz nadesel ten cas. ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Anton a Jonatán je z nich ani nejsilnější. Vlastně jako jediný jen naznačuje, ale možná právě ta nedořečenost má tu největší sílu...

   Vymazat
 5. Veru narazila sem u babičky v knihovně po manželovi na knihu Princezna z třešňového království. Autorka Markéta Zinnerová. Je to také příběh o životě a smrti, rození a umírání! Vše se tam hezky nenásilně vysvětluje..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Saši, to je takový paradox. Tuhle knížku máme doma. Dokonce v knihovně u jídelního stolu, několikrát denně o ni zavadím pohledem a právě tahle knížka mě navedla na tenhle článek. Ale když jsem ho psala, na knížku jsem úplně zapomněla. Pak jsem si ji zase vybavila a nebyla schopná ji do článku doplnit (jako ostatně několik dalších). Takže moc děkuji za doplnění! :-)

   Vymazat
  2. Ach taak, no vidíš :-) ale chápu, taky mi vždy v článcích něco chybí, kniha, pomůcka 🙂 Ale i tak děkuji za tvé články :-)

   Vymazat
 6. Děkuji vám za článek i doporučené knížky. Jsem ráda, že se někdo vedle Cesty domů do tématu pustil. KB

  OdpovědětVymazat