čtvrtek 26. září 2019

DV… jak na 28. září

Tohle není článek, tohle je jen stručné torzo článku, ale řekla jsem si, že lepší stručně než s křížkem po funuse. A slibuju, že článek postupně doplním. Podzimní svátky (28. října - články na blogu TU a TU a 17. listopadu - článek na blogu TU) slavíme snad od synových čtvrtých narozenin. A nejinak je to i s 28. zářím a Dnem české státnosti. Svatého Václava si připomínáme s nejstarším každý rok a loni už jsem pomalu začala i s mladšími dětmi. A jako obvykle, nejvíce si povídáme nad knížkami.KNIHY

Zatím jenom fotografie, ale postupně dopíšu i obsah. Nikdy nečteme všechny, obvykle si jednu či dvě vybereme, vždy podle toho, které z dětí téma nejvíce zajímá.

Jen jediná stránka v knížce PAVOUČÍ PRÁZDNINY od Andrei Popprové. Ale pro ty nejmenší úplně postačí.

Po malé čtenáře je i kapitola v druhém díle ČESKÝCH POVĚSTÍ PRO MALÉ DĚTI od Martiny Drijverové.Pro starší čtenáře, kteří toho ale ještě moc nenačtou naše oblíbené OBRÁZKY Z ČESKÝCH DĚJIN A POVĚSTÍ.

Tuhle sérii knížek o světcích jsme objevili v infocentru na Velehradě a máme ji moc rádi. A v sérii samozřejmě nechybí ani SVATÝ VÁCLAV.

Ani v oblíbené knížce CESTY DĚTÍ DO STALETÍ (2. díl) nechybí kapitola o knížeti Václavovi.

Předchozí knížka Martina Velíška a Milana Starého o státních symbolech MŮJ STÁT je u nás moc oblíbená. A pokračování PUTOVÁNÍ ZA NAŠIMI PATRONY  na tom není jinak.


A nejde nezmínit STARÉ POVĚSTI ČESKÉ A MORAVSKÉ od Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Ty máme hodně rádi. A najdete je i v audioverzi.

A poslední knížkou se jen útlá brožurka z edice Dějiny trochu jinak od Evy Semotanové. DOBA KNÍŽETE VÁCLAVA je sice útlá, ale informacemi našlapaná publikace.

Jako beletrii pro starší čtenáře bych doporučila knihy LUDMILA, VÁCLAV A BOLESLAV od Renáty Fučíkové a knihu Veroniky Válkové SVATÝ VÁCLAV. Obě jsou synovy velmi oblíbené.


A tohle už je spíše pracovní sešit než knížka. V brožuře ČESKÉ DĚJINY MAJÍ SVÉ HRDINY najdete spoustu hravých úkolů z českých dějin.

AKTIVITY

Než si začneme povídat, vždy si rozložíme naši "namotávací" časovou osu a mrkneme na to, kde byl svatý Václav a kde jsme aktuálně my (popř. kdy se narodila prababička, my rodiče, děti apod.), aby děti jasně viděly, že je to opravdu dlouhá doba. Osu máme přes celý byt a až na schody na chodbě. Současnost je skoro až na verandě. :-)
Už před asi pěti lety jsme s nejstarším vytvořili lapbook o svatém Václavovi a pořád ho vytahujeme a využíváme.Tu je drobná aktivita k povídání:  Co mají tyto věci společného se svatým Václavem?Omalovánky a vystřihovánka knížete Václava na koni. Vše a spoustu dalšího najdete ke stažení TU. Vystřihovánku budeme dělat znovu až letos, tak potom dodám foto, protože toho, kterého dělat syn kdysi, jsem nenašla.Jednoduché puzzle.

ODKAZY
 • nejvíce materiálů jsem čerpala na webu deti.vira.cz TU
 • jednoduchý kvíz najdete i na Dětských stránkách TU
 • pracovní listy pro 1. stupeň najdete ke stažení také třeba TU nebo TU

VIDEA
 • Dějiny udatného českého národa TU (kraťoučké video i pro menší)
 • Dějepic TU (já ho moc nemusím, nejstarší ho miluje)
 • Naše tradice TU (o Svatováclavské pouti)
 • Historie.cz TU (něco pro dospělé)
 • Den české státnosti na YouTube - Na ubrousek TU
 • Den české státnosti - televize Stream TU

VÝLETY
 • za svatým Václavem jsme se vydali na Pražský hrad do katedrály svatého Víta (článek na blogu TU)
 • zajeli jsme si také do Staré Boleslavi (článek TU)
 • v plánu jsme měli též Budeč, ale na tu zatím nedošlo
 • se svatým Václavem se můžete vydat na Skryté příběhy do Staré Boleslavi a na Tetín (možná i někam jinam, ale tam jsme zatím nebyli), tetínský článek najdete na blogu TU

6 komentářů:

 1. To je nádherné! Teď tím nemyslím jen to zpracování, ale ten Váš přístup k naší historii.Děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, moc si toho vážím. Není to vždy ideální, ale všichni se snažíme. :-)

   Vymazat
 2. Jako vždy parádní souhrn literatury a aktivit, před pár dny jsme si už o svatém Václavu povídali, takže ještě něco přidáme :-) přejeme vám pěknou oslavu jeho zítřejšího svátku :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, díky! A děkujeme a i my přejeme pěknou oslavu. :-)

   Vymazat
 3. Pry torzo článku:-) opět jen zírám a v hloubi duše vám fandím! Jste mou velkou inspirací. A ta přehlednost:-) Děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeee, děkuju, jste milá Renato. A na můj vkus vážně trochu moc stručné info u jednotlivých knih. :-) A ano, na blogu se snažím o přehlednost, ale můj pracovní stůl byste vidět nechtěla. :-D Krásné dny!

   Vymazat