sobota 11. března 2017

Kam… na hory, jó na hory!

„Nepojedeme na hory? Třeba do Krkonoš?“
„Teď? V polovině října?... A kam? Do Pece nebo do Špindlu?“
„No, já myslel, že bychom mohli udělat přechod hor.“
„???“

Tak nějak to začátkem října začalo.
Když jsme ještě neměli děti, chodili jsme po horách často a rádi. Ale nikdy jsme si netroufli na přechod hor. Ani vlastně už nevím proč. Každý den na jiném místě, všechno si nést na vlastních zádech a tak. A teď najednou, se třemi malými dětmi, no to by tedy byla výzva!

A výzva to opravdu byla. Celkem narychlo svolaná šestidenní „expedice“. Čtyři dospělí a šest dětí ve věku šest měsíců až sedm let. A ano, každý den někde jinde a všechno pěkně na zádech. Včetně nejmenších dětí. Těšili jsme se. Těšili jsme se do podzimních, prosluněných, barevných velehor. Leč, dva dny před odjezdem nasněžilo. A dost, žádný dvoucentimetrový poprašek. Trošku jsme zaváhali. Ale jen na chvilku. Však nejsme žádná mejdla! Přebalili jsme bágly a vyrazili.


Za celou cestu autem do hor jsme nepotkali jedinou sněhovou vločku. Všude je příjemně podzimně barevno. Vyjíždíme z lesa na Horní Mísečky a juj!, všude kolem tak třicet centimetrů sněhu. Ale my se nedáme! Hrdinně stoupáme (někteří se nesou) k Dvoračkám, cestou necestou, kterou před námi ještě nikdo nevyšlapal a propadáme se místy až půl metru do navátého sněhu. Ale to bílo a ticho! Pravda, občas si někdo zanadává, ale jsme nadšení. My i děti. Možná je to i tím, že jsme měli ke zdolání naplánovaných jen šest kilometrů. Víc by děti v tom hlubokém sněhu asi trochu otrávilo. Proto večer při „poradě“ zkracujeme i trasy na další dny. Bez sněhu by deset kilometrů hravě zvládly, ale takhle to bohužel není možné. Takže žádné hřebeny, ale na Labskou boudu a další den i na Malý Šišák kousek pod Špindlerovkou se hravě, s nadšením a elánem dostáváme.
Ovšem je třeba přiznat, že úplně jen radostné vše nebylo. Se sněhem jsme se sice vyrovnali, ale hustá mlha a mrznoucí déšť nás připravil o poslední dva dny výpravy, protože po hřebenech se jít nedalo (měli jsme v plánu z Labské přes Špindlerovku na Luční a přes Sněžku do Pece) a zkrátit cestu též nebylo možné. Dvouletá šla po celé čtyři dny v mokrých botách, protože zaručeně nepromokavé sněhule se tak úplně voděvzdorně nechovaly. Dále je nutné podotknout, že taková dovolená, byť se tak možná tváří, není úplně levná záležitost, protože ceny v horských boudách jsou vyšší než nadmořská výška, v které se nacházejí.I přes tyto drobné obtíže jsme však byli komplet nadšeni. Zjistili jsme, že na dovolenou nemusíme jezdit jen od května do září, že toho snesem víc než bychom čekali a že je pravda, když se říká, že není špatné počasí, ale špatné oblečení. Takže už zase balíme a příští víkend vyrážíme znovu. Tentokrát do Jeseníků. A jistě to není letos naposledy. Teď už víme, že máme na výletování třeba celou zimu. Sbalte bágl, je to paráda!

Článek psán pro jdeteven.cz.

2 komentáře:

 1. Prave jsem objevila vasi stranku a jsem nadsena :) Myslim, ze mam na par dni co cist :)
  Chystame se na podzim na slovenske hory s pulrocni dcerkou a resili jsme jak to vsechno zvladnem, ale kdyz jsem videla fotku s miminkem v satku na snehu,tak prestavam mit strach :D dekuji za tento motivujici clanek a tesim se jak si prectu dalsi :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc a moc díky za chválu! Mám radost. :-) A s miminkem to určitě zvládnete. Já mám pocit, že děti tak do 10 měsíců jsou nejpohodovější cestovatelé. Takhle jsme byli s půlročním synem ve Švýcarsku v kempu pod stanem skoro ve 2000 metrech, strašně se ochladilo, v noci k nule a on byl z nás nejvíc v pohodě. Takže se není čeho bát! Ať se vám putování vydaří! A krásné léto přejeme.

   Smazat