pátek 20. ledna 2023

Jak na… sněhové vločky

Sněhu všady, sněhu všady hromady. A tak jsme si kromě užívání sněhu jako takového (sněhuláků několik, iglú, boby a lyže) také povídali o vločkách. Tedy nejprve o tom, jaký vlastně sníh je, jaká různé označení a názvy pro sníh používáme (prašan, ledovka, firn - o moc víc jsme jich nevymysleli, ale schválně si najděte, kolik slov pro sníh mají některé severské jazyky). A taky jsme si povídali o tom, jak vločky vypadají (spoustu nejrůznějších vloček najdete třeba TU). Že základem každé vločky je vlastně šestiúhelník, proto jsou to šestihranné krystaly. A záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu, jestli zůstanou je destičkami či se "rozvinou" do krásných krajkových tvarů. Šestihranné jsou však vždy a prý se na světě nenajdou dvě stejné vločky. Můžete se podívat na zajímavá vzdělávací videa z dílny České televize. Jedno ze Studia 6 najdete TU, krátké info z pořadu Zázraky přírody TU a animovaný pořad o sněhu a vločkách TU. Na webu ČT edu najdete celý blok věnovaný vločkám. Jsou tam kromě videí i pracovní listy a tipy na tvoření (TU). A také doporučujeme vyzkoušet si, jak padají na zem právě ty ploché krajkové vločky (malé kolečko papíru) a jak krystalky (malá zmuchlaná papírová kulička). Jaká je jejich rychlost a způsob letu? Která letí rychleji?

Kromě povídání a koukání jsme vločky zařadili jemně i do matematiky. Ale moc se to nesetkalo s úspěchem, protože i čtyř a půl leťák mi tvrdil, že je to strašně lehký. Počítací kolíčkovací karty najdete ke stažení TU a odkaz jsem našla ve skvělém sněhovém článku Cácorek z Polánky TU. Mrkněte, já se tam taky hodně inspirovala. 

Vločky byly součástí i různých motorických cvičení a to mělo o mnoho větší úspěch než matematika. Třeba tyhle dřevěné vyřezávané vločky. Původně určené na stromek, ale jsou fakt celkem malé, takže na stromku nikdy nebyly. Ale na třídící aktivitu jsou jako stvořené. Na první pohled se to nezdá, ale není to tak úplně jednoduché. Už nevím, kde jsem je kdysi koupila, ale stály pár korun. Podobné najdete třeba TU.Bavilo je i přiřazování rozpůlených vloček k sobě. Ke stažení jsou vločky TU, ale podobných vločkových aktivit najdete na pinterestu spoustu.


Největší úspěch ovšem sklidilo přiřazování vloček s lupou. Kdysi jsem si stáhla sady vloček už nevím odkud a vždy jeden obrázek jsem nechala v původní velikosti, druhý hodně zmenšila. Původní odkaz nemám, tak vkládám svůj dokument ke stažení TU.
A úspěch byl tak veliký, že jsme s lupou vyrazili i ven. Na krásné "krajkové" vločky jsme zrovna štěstí neměli, ale chytání vloček na černý papír a na můj černý kabát a pozorování mělo úspěch i tak .
A samozřejmě došlo i na nějaké to tvoření. My jsme aktuálně tvořili zmizíkovou technikou a technikou frotáže, ale tipů vám přidávám víc už z dřívějška. Zmizíkovací technika je jednoduchá. Jen se inkoustem pomocí štětce natře požadovaná čtvrtka papíru, nechá zaschnout a pak už můžete zmizíkem kreslit co hrdlo ráčí. Krásně vypadají i vločky frotážované. Zdá se to jako hloupost. Frotáž se dá dělat třeba z listů, kůry nebo mincí, ale vločky? Pokud nebudete usilovat o ty venku, ale stačí vám vámi vyrobené, jde to. Ze čtvrtky si vystříhejte pruhy, ty nastříhejte na různé délky a můžete skládat. Vločky  (nezapomeňte, že by měly být šesticípé) si poskládejte a nalepte na podkladovou čtvrtku. A frotáž udělejte tak, jak jste zvyklí. My používáme obyčejný kancelářský papír a obyčejné "plasticolorky" (něco mezi progresem a voskovkami), protože se mi zdá, že na plocho nejlépe frotážují, ale určitě to půjde i s voskovkami. A ze starších tipů tu mám vystřihované vločky stříkané přes kartáček bílou ředěnou temperou. Tady s motivem svatomartinského koně, ale pokud místo něj uděláte domky s prostříhanými okny nebo opadané listnáče, bude to vypadat také moc hezky. Podrobnější popis najdete na konci článku TU.
Vločkový výtvor jsme tvořili s mladšími i razítkovací technikou. Světle modrá čtvrtka se potiská bublinkovou fólií. Začíná se tmavě modrou temperou, otiskne se a barva se postupně zesvětluje až do bílé. Nechá se zaschnout a mezitím se vyrazí či vystřihnou kolečka, na které se natiskají vločky. My máme vločková razítka Aladin, ale dají se použít i třeba razítka na těsto nebo si na kousek dřívka či kartonu nalepit třeba dřevěné ozdobičky nebo silnější papírové výseky ve tvaru vloček a razítkovat s nimi. Po zaschnutí se kolečka nalepí na podklad s je hotovo. 
Můžete si zkusit vločky vyrobit i ze sádkového obvazu. Vypadají moc fajn. Prostě jen namáčíte obvaz do vody a tvarujete. Námět jsme získali od skvělé Radky Rubešové v rámci adventní výzvy. 

A nebo si zkuste vločky "vyšít". Ani jehlu nebudete potřebovat, stačí jen kolečko tvrdého papíru a bavlnka. Postup najdete třeba TU. My si to zjednodušili a tvořili vločky/hvězdy jen dvanácticípé.
A nakonec trocha hudby. Můžete si poslechnout Vločku od Karla Plíhala, mrknout na videopísničku Píseň sněhové vločky ze série Děti kreslí písničky nebo si zazpívat písničku Píseň o sněhové vločce (na stránce najdete i omalovánky a další inspiraci).

Taky můžete s malochy vyzkoušet pohybovou básničku:

Jedna vločka, druhá, třetí, (počítáme na prstech)
z nebe na zem právě letí. (naznačujeme prsty let vloček směrem dolů)
Jedna vedle druhé sedá, (dřep)
volné místo ještě hledá. (rozhlížíme se)
Na strom, střechu, silnici, (vztyk)
udělají čepici. (naznačíme rukama střechu)

A pár vločkových básniček nakonec.

SNĚHOVÉ VLOČKY
Bílé vločky, hvězdné nebe,
sotva spadnou, již nás zebe.
Vločky, vločky, ach to láká,
postavit z nás sněhuláka!
Vločky, vločky, jak jste hbité,
škoda, že se rozpouštíte!
(Vítězslav Nezval)


SNĚHOVÁ VLOČKA
Vybroušená mrazem
ze sta drobných sklíček
tiše padá na zem,
je z ní mokrý flíček,
nebo bílé závěje,
když sluníčko nehřeje.
(Václav Fischer)

CO HLÁSÍ ZIMA
Sněhové vločky bloudí v ulicích.
Haló, haló,
ukažte jim rychle cestu!
Zimní nebe musí z nich
ušít městu šaty pro nevěstu.
(Ludvík Středa)


Jo, a aby to nebylo bez knížky, tak doporučujeme knížku s dvojjazyčným česko-anglickým textem TANEC SNĚHOVÉ VLOČKY (Pierot, 2018). Jedná se o milý zimní příběh o chlapci, který je ohromen krásou sněhových vloček. Velmi pečlivě je pozoruje a objevuje prostřednictvím nich nekonečnou pestrost a různorodost světa, který nás obklopuje a jehož jsme nedílnou součástí. Knížka rozvíjí dětskou zvídavost a abstraktní myšlení a obsahuje i několik dvou stránek na doplnění, dokreslení či dotvoření. Jen škoda, že vločky v knížce nejsou vesměs šesticípé.
Krásné sněhové dny!


4 komentáře:

 1. Krásný článek. Moc děkuji za tyto články. Vlastně za celý váš inspirativní blog.���� Vlasta

  OdpovědětVymazat
 2. Vy jste skvělá! Včera jsme po Vaše vzoru zvětšovali lupou.
  My ještě dělali takový vhled do geometrie - jak udělat takový ten šesticípý základ pro vločku. Když se narýsuje kružnice, kružítko se stejným poloměrem se zapíchne na libovolné místo kružnice a protne se s kružnicí, potom se zapíchne do vzniklého průsečíku a to se stále opakuje, tak rozdělíme kružnici na šest stejných dílů, když protější protneme vznikne nám kostra.
  Ach jo,, neumím to napsat jednoduše, ale myslím, že případný prostor pro geometrii v tomhle tématu určitě je (i jiný).
  No a pak také Čekání na Vánoce od Andrey Popprové je o vločce.
  Děkujeme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Juuu, skvělé, díky moc za doplnění. A s šestiúhelníkem rozumím, má vlastně poloměr stejně dlouhý jako strany, takže to tak hezky vychází. Vyzkoušíme, díky!

   Vymazat