čtvrtek 21. září 2017

DV kam … naše první krajské město (Jihlava)

Tak jsme s nejstarším vyrazili na další z našich "osamělých" výletů. Jak jsem psala TU, rádi bychom v letošním školním roce navštívili všechna krajská města a všechna si je pěkně prohlédli. A kde jinde začít, než u nás na Vysočině.

V Jihlavě jsme byli už několikrát, ale já jsem měla v plánu poznat město trochu víc a trochu jinak. Mám představu, že v každém krajském městě bychom se trochu zaměřili na historii, trochu na památky a zajímavá místa, popř. navštívili místní muzeum či galerii, bude-li tam nějaká nám milá výstava. A v každém městě bych ráda "něco navíc". Myslím, že v Jihlavě se nám tohle všechno skvěle podařilo.Připravila jsem pro syna dopředu pracovní list na doplňování a ten se moc osvědčil. Nejenže si pomocí něho zapamatoval nejdůležitější informace o městě a jeho historii, ale "hledací" úkoly ho učily orientaci v mapě i přímo ve městě. Navíc ho moc bavily a hned si je do dalšího krajského města také vyžádal. A to potěší. :-)

Do Jihlavy jsme jeli vlakem a do centra se dostali trolejbusem. Tentokrát jsem ještě spoje vyhledala já, ale pro příští výlety to hodlám nechávat víc a víc na synovi. Nejprve jsme si prošli (několikrát) celé náměstí a syn hledal podle zadání architektonicky významné domy, kašny, kostely kolem náměstí. Zapisoval si odpovědi, vyhledával názvy objektů, zajímaly ho zvláštnosti. Oba nás to "bloudění" po městě moc bavilo.

Vyšplhali jsme na bránu Matky Boží (jedinou, která se z pěti středověkých městských bran zachovala), prošli se po parkánovém chodníčku, prozkoumali jsme jihlavské podzemí (druhé nejrozsáhlejší u nás) a neplánovaně navštívili pro nás vysoce aktuální výstavu hub v muzeu Vysočiny.Nejvíce času jsme strávili v tom "navíc". V Jihlavě to byla místní zoologická zahrada. V té už jsme byli také několikrát, ale tentokrát měl syn za úkol číst pozorně informační tabulky u vybraných zvířat a v textu vyhledávat informace, které doplňoval do předem připravené křížovky. ZOO můžete klidně navštívit i s malými dětmi. Není totiž nijak rozsáhlá a lze ji zvládnout obejít celou. Jihlavské zoologické zahradě se též přezdívá ZOO bez mříží nebo ZOO pěti kontinentů. A je to tak. Mříže tu nikde neuvidíte a opravdu tu je obrovské množství (spíše těch menších) zvířat z různých koutů světa. V ZOO navíc najdete spoustu interaktivních prvků pro děti. Můžete tedy hádat, bádat, zkoumat a poznávat… A my ještě doporučujeme, kupte si u pokladny skvěle udělanou knížku Krok za krokem jihlavskou ZOO a budete se moci "procházet" i doma.


Za nás je Jihlava ideální místo pro celodenní výlet. Samozřejmě můžete navštívit i krajské muzeum (je tam rozsáhlá stálá expozice o historii města a přírodě na Vysočině) či krajskou galerii. Pokud jste víc "zážitkoví", můžete navštívit aquapark, zábavní park Robinson nebo Šatlavu a Strašidelné bludiště. Musím přiznat, že v Jihlavě jsem byla mnohokrát služebně, ale že je to město s mnoha opravdu krásnými místy, jsem zjistila až teď.

Pracovní list o Jihlavě
Křížovka do jihlavské ZOO
Hledačka v ZOO pro nejmenší

2 komentáře:

  1. Super Veru, Jihlavskou ZOO máme moc rádi.Taky se tam chystáme v nejbližší době. Takže děkuju za tipy kam potom 🙂 Já to tím směrem ještě objevuji..

    OdpovědětVymazat