neděle 3. září 2017

DV… prstem po mapě ČR

Náš "domácí třeťák" si v rámci celoročního projektu po loňské cestě kolem světa letos vybral téma Česká republika. Máme v plánu trochu historie, trochu zeměpisu… Z knížek, videí a map. A chceme také hodně cestovat. Hlavně vlakem. Po místech, která jsou nějak spjatá s naší historií, po místech, kde leží stavební památky typické pro jednotlivé stavební slohy, po místech nějak významných pro naši zemi. Velmi rádi bychom také postupně navštívili všechna krajská města. A samozřejmě po několikáté znovu i město hlavní. Navštívená místa si syn zaznamenává do obří mapy, kterou jsme společně vytvořili. Zatím je zaznamenáno to, co jsme navštívili v posledním roce. Mapa je vytvořená poněkud "neumětelsky". Na A4 jsem si vytiskla slepou mapu, na ní udělala půlcentimetrovou čtverečkovanou síť. Na poslepované čtvrtky jste udělali síť po 2,5 cm a pak mapu podle oka přenášeli z malé sítě na velkou. Podobně jsme překreslili i hranice krajů, řeky a větší města, abychom měli alespoň základní záchytné body. Takže mapa nemá žádné měřítko, ale třeba to ještě dopočítáme. :-)Ke každému navštívenému místu si syn píše i záznam do Výletníku. Tvoří si tak jakousi svoji "encyklopedii" o krásách naší země.

Ale protože všechno se objet a navštívit nedá, oslovila jsem své přátele, jestli by nám neposlali pohled z místa, kde žijí, pracují nebo kde se zrovna nacházejí na dovolené či výletě. Pomocí těchto "navštívenek" tak virtuálně navštěvujeme další zajímavá místa. Každý pohled je důkladně prozkoumán, je zjištěno, v kterém kraji se místo nachází, jak je od nás daleko, jakým směrem (máme obrovskou výhodu, že jsme přesně ve středu, takže je od nás všechno opravdu všemi směry :-) ), co je tam zajímavého.


A musím přiznat, že jsem se za tu chviličku, co jsme začali s naší obr slepou mapou pracovat, i já sama naučila spoustu nových věcí. Třeba jsem zjistila, že mám celou mapu v hlavě tak nějak pootočenou a to, co jsem myslela, že je na východě, je vlastně jihovýchod apod. Nebo jsem zjistila, že ve Žďárských vrších, které máme za humny, pramení pět! řek. A velkých, ne nějaké potůčky. Na té mapě je to totiž všechno tak krásně a přehledně vidět. Tedy, když si to tam přehledně nakreslíte a namalujete. :-) Ale opravdu to tak je. Celá země jako na dlani. A vidím to i na synovi, který každým zapsaným místem víc a víc vnímá, kde co je, jaké to jsou hory, jaká tam teče řeka nebo který je to kraj. Ke krajům máme i skvělou vychytávku. Puzzle od ježpodů, které už s dopomocí zvládá skládat i tříletá. 

Pohledů nám už přišlo víc než dvacet a pořád chodí další. Přišly nám i tři pohledy od jednoho odesílatele a jeden obří pohled. My za všechny moc děkujeme a všem, kteří napsali svou adresu, posíláme na oplátku pohled od nás. Za všechny pohledy moc děkujeme!A pokud byste nám chtěli také poslat pohled, budeme moc rádi. Posílejte na:
Matěj a Bára Peslerovi, Bezručova 628, Přibyslav, 582 22.
7 komentářů:

 1. Úžasný projekt, máte můj obdiv.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak ta mapa je naprosto skvělá! Pečlivost a dokonalost! Dělali jsme něco podobného, ale syn mapu hodil od ruky, doteď visí na stěně.
  Pohled pošleme!
  Ať se daří na cestách i doma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, budeme se těšit. :-) I vám krásné dny!

   Smazat
 3. Budu se opakovat, tohle je naprosto skvělý projekt :-) Inspirujcí!! A pohledy zašleme od nás i klidně i z okolních měst :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Milá paní Peslerová,domácí výuku vlastivědy jsme pojaly velmi podobně jako vy. Objíždíme česká města i luhy a háje :-). O víkendu jsme byly s dcerkou v Ústí nad Labem, Děčíně a v Hřensku. Při návštěvě Ústí jsme inspirovaly Vaším výletem. Děkujeme!Celý víkend se vydařil a v neděli jste jistě škytali. Vzpomínaly jsme v dobrém. Přejeme krásné léto a a všem dětem zážitkové učení místo planého memorování. Domácí škole ZDAR a ve Vašem pojetí zvlášť :-)

  OdpovědětSmazat