O Radce a její skvělé práci v oblasti prožitkového tvoření (nejen) s dětmi a o jejím neuvěřitelně lidském a profesionálním přístupu jsem psala už v článku TU. Na facebooku (na její stránce Radka Rubešová : Tvoříme společně nebo v uzavřené skupině Tvoříme s prožitkem (pro lektory, pedagogy a rodiče) i na jejím webu (www.radkarubesova.cz) stále přibývá nová a nová inspirace. Některé webináře, kurzy, videa apod. jsou zpoplatněné, spousta dalších informací, článků, výzev a videí je zdarma. A já jsem zase neodolala a s dětmi jsme se letos už zúčastnili Jarní tvořivé výzvy i Týdne s hlínou.
Radka se prostřednictvím kurzu snaží navést děti i dospělé k tomu, že z hlíny se nemusí tvořit jen "hrníčky a sošky", že s hlínou se dá tvořit i všelijak jinak, že vypalování není třeba a že s hlínou je možné si jen tak hrát a užívat a prožívat si ten pocit práce s ní všemi smysly. A po tvoření a užívání klidně zase splácat hlínu na hromadu, zabalit do igelitu a druhý den s radostí zase pokračovat. Prostě představí vám hlínu jako báječný materiál, který si nelze nezamilovat. Kam se hrabou všechny plastelíny světa!
Já jsem se kurzu zúčastnila s dětmi ve věku tři, pět a deset let a bavilo nás to všechny. Občas se přidal i jednoleťák a i toho hlína studená a tvrdá nebo teplá a měkoučká fascinovala. Hlína totiž není pořád stejná. Záleží na tom, jak moc ji budete zpracovávat, jak moc si s ní budete hrát, jak moc ji "prožijete". Tvorba s hlínou byla fascinující nejen pro děti, ale i pro mě. Je to obrovský relax a odpočinek. Můžete se společně s dětmi ponořit do tvorby a chvilku nehlídat, jestli s materiálem děti něco nevyvádějí, protože s hlínou se nedá nadělat mnoho nepořádku. Obvykle stačí po práci s hlínou jen místo, kde se pracovalo, otřít vlhkých hadříkem či houbičkou.
V kurzu jsme se naučili, jak s hlínou pracovat, jak ji tvarovat, ale vyzkoušeli jsme si, že hlína může sloužit i jako jakási skvělá "bariéra" při dalším kreslení a malování, že s hlínou se dá i skvěle malovat… A že se s hlínou dá dokonce matlat a čvachtat stejně jako s hlínou venku, že malovat se nemusí jen na papír, ale třeba i na tělo, protože hlína se dá tak lehce smýt. A také jsme zjistili, že modelování z hlíny je úplně jiné než modelování s plastelínou. Od té doby se k hlíně pravidelně vracíme a všechny nás to moc baví a naplňuje.
Pokud se budete chtít dozvědět víc, mrkněte na stránky Radky Rubešové TU. Ještě do 14. září 2020 se můžete přihlásit do aktuálního kurzu, tak moc neotálejte. :-)
Žádné komentáře:
Okomentovat