O ježcích jsme si povídali pár dní v říjnu. Je to ideální doba, protože právě koncem října a začátkem listopadu si ježci hledají vhodný úkryt a v době, kdy teploty trvale klesnou pod 5 stupňů se ukládají k zimnímu spánku. Povídali jsme si hlavně s prostřední dcerou prvňačkou, která si udělala "zápis" do svého "Deníku do divočiny" a vyplnila pár pracovních listů. Ale pár pracovních listů a aktivit bylo i pro předškoláka, nějaké to tvoření i pro nejmladšího skoro tříletého.
Povídali jsme si o tom, jaké druhy ježků u nás žijí a čím se liší, čím se ježek živí, kdy je aktivní a kdy spí, co a jak loví, o ježčích mýtech, jaký má ježek rodinný život, co dělá v zimě a hlavně, kdy a případně jak ježky zachraňovat.
Pracovních listů jsme využili několik. Pro obě děti jsem využila skvělou ježčí sadu od Kateřiny Kunčické, kterou najdete TU. O ježcích jsou i pracovní listy od Blanky Lednické (TU) a pracovní list ke knížce Velké putování skřítka Ostružinky (ten případně pošlu e-mailem) Pracovní list najdete i k moc prima videu v rámci projektu České televize UčíTelka. Videem provází naše oblíbená paní učitelka Andrea Tláskalová - video najdete TU. Jí vytvořený pracovní list k videu o ježkovi východním najdete TU. Další prima video je ještě třeba TU. O ježcích je i jeden z dílů našeho oblíbeného seriálu S Hubertem do lesa, najdete ho TU.
Knížky jsme tentokrát moc nepoužívali, přečetli jsme si fajn příběh o ježkovi z knížky JÁ, BARYK a můj ježek (je to sice příběh březnový, ale to vůbec nevadí, na večerníčkovskou pohádku můžete mrknout TU), přečetli kousíček z knížky ZVÍŘATA V NOCI a prolistovali naučnou příručku JEŽEK V ZAHRADĚ. Nejvíc informací jsme ale čerpali z loňského podzimního čísla časopisu AHOJ DIVOČINO, kde je spousta důležitých i zajímavých informací, podaných ale velmi přístupně i mladším dětem.
A nakonec jsme si také nějaké ty ježky uvařili a upekli. :-) Resp. jsme se inspirovali jejich typickým tvarem těla. Nejprve zdravá svačinka, kterou si děti zvládly připravit samy. Stačí jen hrušky, kterým se škrabkou okrojí slupka kolem stopky. Stopka se seřízne a přidají se dva hřebíčky jako oči. A pak už se jen napichují bodliny v podobě párátek s napíchnutými kousky ovoce. My vyzkoušeli hroznové víno a kousky jablek, navrch jahody. Ale vyzkoušet můžete cokoliv. Na každé párátko stačí vždy jen jeden kousek ovoce.
Žádné komentáře:
Okomentovat