pátek 6. května 2022

Jak na… přání ke Dni matek

Každý rok vyrábíme vánoční (najdete je TU) a velikonoční přání (TU a TU). Těch kreslíme, malujeme a vystřihujeme velký počet pro množství příbuzných a přátel. Přání ke Dni matek vyrábí děti jen po dvou kusech pro dvě babičky. Pro mě děti obvykle nevyrábějí přáníčko, ale společný velký obraz.


Letos jsme pro babičky vyráběli hrníčkovo-čajíková přáníčka. Hrníček si děti vystřihly z přeloženého papíru, takže je odspodu otvírací (dovnitř děti ještě napíší či nakreslí přání) a stojí i jako dekorace. Na hrníčku je přilepené srdíčko jako kapsička, v které je schovaný sáček s čajem. Děti vybarvovaly akvarelovými pastelkami, ale ornamenty a či jiné dekorace moc netvořily, jsou to vesměs rovné čáry, takže asi vládla všeobecná geometrická nálada. :-)

Loni jsme dělali přáníčko s fotografií, na které děti ukazují, jak moc mají babičky rády. Stačí jen vytisknout fotku, děti samy sebe obstřihnou (pro větší kontrast lze fotku nalepit na bílý papír a znovu obstřihnout s malým okrajem) a nalepit na barevný podkladový papír. Ten si děti připravily rozpíjením anilinových barev do vlhkého podkladu. 


Tohle přáníčko je super jednoduché a zvládnou ho i úplně malé děti. Stačí jen gumou na obyčejné tužce poťupkat čtvrtku červenou či růžovou barvou, vystřihnout srdíčko, to nalepit na barevný podklad a ten na přehnutou čtvrtku. A přáníčko je hotové. 


Tohle přáníčko má neobvyklý tvar, ale jinak je jen vystřihované. Květ pampelišky je složený z několika zmenšujících se nastříhaných kruhů. Starší děti mohou celé přáníčko vyrobit samy, menším můžete části nastříhat a mohou jen skládat pampelišku dohromady a postupně nalepovat. 


Tohle prostorové přáníčko ve tvaru tulipánu je složené ze špejle omotané zeleným krepákem, zeleného listu a květu, který je poskládán ze tří stejných kusů. Každý kus květu se přehne na polovinu a vždy dvě půlky květu se postupně slepí k sobě tak, aby "obemkly" špejli v horní části. Vytvoří se tak plastický květ.


Motýlkový přáníčka děti také vytvoří snadno. Čtvrtka velikost A5 se přeloží na půlku, jedna půlka se poťupká temperami v různých odstínech. Pomalovaná půlka papíru se pak otiskne na tu prázdnou. Papír se rozloží, nechá se zaschnout, vystřihne se tvar motýla (lépe se stříhá jen půlka motýla z přehnuté čtvrtky), nalepí na přáníčko a dokreslí.

Tohle přáníčko bylo jen jedno od všech dětí. Čtvrtka se přehne na třetiny a od přehnuté strany se vystřihne co největší srdce. Vznikne tak velký čtyřlístek pro štěstí, do kterého se dá psát, kreslit, malovat, nalepovat fotky. Každé z dětí mělo jednu část čtyřlístku. Když se přáníčko poskládá, je z něj zase jen jedno srdíčko, které lze proděrovat děrovačkou a zavázat stužkou, aby se přáníčko neotevíralo. A tohle je také jednoduché přání. Lze vyrobit během chvilky, ale radost udělá. Stačí jen dětem obkreslit ruce, vystřihnout, nalepit na sebe podle velikosti a dolepit barevnými papíry do tvaru kytičky. 


Tohle přání je naopak obtížnější na přípravu. Je třeba si předem nakoupit a obarvit těstoviny, z kterých budete skládat obrázek. My jsme použili mašličky, penne a lístečky. Barvili jsme obyčejnými temperami a těstoviny je třeba nechat pořádně zaschnout. Dopředu je třeba si také připravit malovaný barevný papír (používáme anilinky) nebo můžete použít barevnou čtvrtku. A pak jen vystřihnout z pryže či barevného papíru květ kytičky, tavnou pistolí nalepit těstoviny a případně domalovat.


Přejeme krásný Den maminek a babiček!

Žádné komentáře:

Okomentovat