pondělí 18. prosince 2017

Co číst…o Vánocích a v zimě

Všechno mi čistě logicky říkalo, že tenhle článek je naprosto, naprosto zbytečný. Je už dost pozdě, Vánoce za dveřmi, i když zima pravda ještě nezačala, navíc podobných článků je na blozích hromada. Ale mé knihomilné a knihovnické já prostě nedalo jinak. :-)Skvěle zpracované a nafocené články najdete třeba u Veroniky na blogu Princ a Večernice nebo u iKarkulky (na konci jejího článku najdete odkazy ještě na další dva) a jistě i různě jinde. Ty knihy se s těmi mými hodně shodují, ale jak říkám, nemohla jsem jinak. :-)Když jsme nachystali naši zimní knižní krabici ročních období (naše jarní krabice TU a podzimní TU) a nandali vše i do přilehlých poliček, musela jsem konstatovat, že tohle už je opravdu pěkná hromada. Hromada hraničící pomalu se knihomolnou úchylkou. Ale co už, čte se v nich zvlášť teď v zimě tak krásně! :-)Mám to všechno hezky nachystané, stačí to jen nafotit, říkala jsem si. Stalo se, ale ouha! Ono to totiž nebylo zdaleka všechno. Tu a onde na mě z celého bytu vyskakovaly další a další knihy. Některé právě rozečtené, jiné půjčené z knihovny. Fotit znovu se mi to nechtělo, takže to máte na pokračování, pardon. :-) A stejně jich tam ještě několik chybí. Kde jsou proboha třeba krásné Vánoce od Josefa Krčka a Renaty Fučíkové?).
Na rozfocení všech knih se mi nějak nechtělo obětovat tu spoustu času, takže jsem nafotila jen ty, které čteme každý, ale opravdu každý rok. Třeba už i několik let. A taky pár těch, které máme letos sice poprvé, ale líbí se nám/mě moc. Ale rádi máme všechny a řadu z těch dalších alespoň prolistujeme.

Knížečkový adventní kalendář z Meandru máme doma už dlouho. Vlastně tak dlouho, že v té době jsem ještě neměla žádné děti. Spořádaně čekal (a taky trochu překážel) až přijde jeho čas. A teď je v oběhu každý rok a je moc oblíbený. Děti dostávají každý den jednu knížku a čtou se pořád dokola. Říkáme jim adventížky. :-)
Tahle obrázková je také moc oblíbená. Není v ní vůbec žádný text, jen samé krásné obrázky. Máme všechny roční období a ta zimní je snad nejvydařenější. Winter od Gerdy Muller ale asi běžně v knihkupectví neseženete. Objednávala jsem přes internet.

A další obrázková beze slov. Tu předchozí jsem kupovala až pro prostřední, kdežto tuhle miloval už nejstarší. A vlastně ji máme rádi všichni. Opět máme všechna roční období a Noc navrch. Mám na nich moc ráda tu linii, to pokracování "příběhu" na každé další dvoustránce. Tu možnost srovnávat jednotlivé knížky a dívat se, jak se prostředí, místa a lidé mění a proměňují. Tu pobídku k vyprávění a vymýšlení příběhů. Všechno do sebe zapadá a autorka Rotraut Susanne Berner to má opravdu skvěle promyšlené. Není to jen obyčejná hledací knížka, je to detektivka a dobrodružství!
No a tohle ja taky paráda! Už jsem tu několikrát psala, že knížky Pavla Čecha máme opravdu moc rádi a tahle je navíc jedna z prvních, kterou v zimní sezóně (pro nás zima začíná už tak nějak kolem sv. Martina) čteme. A je úžasná. Obrazově i textově. Zdánlivě obehraná zápletka o polepšeném čertovi, ale všechno je milí moji jinak. Ale ano, je tam i láska, jak je obvyklé, ale jaká! Kominická. Opravdu doporučujeme. Z celých srdcí i duší. I slza vám ukápne. :-)


A tohle je klasika. Kdo by neměl rád Astrid Lindgren. A tady máte všechny zimní i vánoční příběhy pohromadě. Děti z Bullerbynu, Kajsu Nebojsu, Madynku i Lottu. Všechny ty veselé, odvážné, rozjívené, milé, chytré děti. A jejich úžasné příběhy a dobrodružství. Některé z nich si můžete poslechnout i v audioverzi.No a u Miloše Kratochvíla se zase budete smát, až se budete za břicho popadat. Tohle mikulášsko-vánoční povídání čteme taky pořád dokola. No aby ne, když to navíc tak rozverně ilustrovala Markéta Vydrová. Zkuste, určitě se vám bude také líbit.Tereza Říčanová vydala těhle malých knížek několik. A ta vánoční se mi asi líbí nejvíc. Někdo jim, pravda, nemůže přijít na chuť. Mají pocit, že jsou triviální. A to jak obrazově, tak textově. Ale mě na nich právě tohle baví. Autorka je totiž psala i malovala právě tak, jako by nějaké dítě popisovalo Vánoce u nich doma, vyprávělo příběh o narození Ježíše a ještě si k tomu domalovalo obrázky. A musím říct, že naše děti knížka baví taky. Letos už i tu tříletou.


No a tohle, tohle je přátelé klasika. Naše několikaletá klasika, bez které není zima a Vánoce. Andreu Popprovou milujeme ve všech podobách. :-) A s touhle knížkou začínáme vlastně úplně nejprvněji. Povídání totiž začíná už svátkem sv. Martina. A od té doby my prostě máme zimu! A basta! Knížka plná informací o tradicích, námětů na vyrábění i vaření, příběhů, her, vystřihovánek, domalovánek a já nevím čeho všeho ještě. Tu prostě musíte mít! Bez té nejsou Vánoce. :-)

Tuhle letos poprvé čteme. Teda nejstarší si jí čte posledních pár dní sám, protože nejmladšímu se změnil spánkový rytmus a než si to sedne, nějak nestíháme podvečerní společné čtení. Předchozí roky jsme ji poslouchali z CD v trošku zkrácené verzi, ale v úžasném obsazení. Kouzelný kalendář Josteina Gaardera je náš každoroční kouzelný adventní společník.

A ještě dva tituly, které mám ráda já. Jeden super starý, který jen tak neseženete, ale třeba znovu vydají a jedna celkem novinka.

Společné knížky Mileny Lukešové a Jana Kudláčka mám moc a moc ráda. Obzvláště ty o ročních obdobích. Doma máme jen jarního Čápa a další tři si vždy půjčujeme z knihovny. A je to krása. Málo textu, ale tak výstižný a obrázky krásné a tak vypovídající. Opravdu se nemůžu vynadívat.


A poslední je knížka Bíle od Hynka Viléma. Je krásně udělaná, ilustrovala ji Pavlína Váchová a je celá o sněhu a o zvířatech. O tom, jak na ně sníh působí, jak se jim líbí či nelíbí, co pro ně sníh znamená… Básničky jsou každá úplně jiná, od poetických až k těm stoprocentně legračním a rozjuchaným. Bavím se moc a děti se mnou.


Dalšího psaní o knížkách by bylo moc a moc. Ale článek v březnu by byl k ničemu. Tak alespoň takhle. A na další z knížek se můžete podívat třeba na výše uvedených odkazech.

Pokud se vám některá z knížek zalíbí, z e-shopu už to k vám do Vánoc asi nestihnout. Tak vyrazte do knihkupectví a nebo knihovny! :-)

11 komentářů:

 1. A moje knihomilne já teď nad tou krásou dělá ách.. Bílou zimu asi neseženeme, Kouzelný kalendář tedy na presrok pořídíme!! Máte to Veru věru krásnou sbírku. Přeji krásné čtení u šálku čaje až se vrátíte vymrzli s koulovačky a užívejte poklidně dobu předvánoční ☺️

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Saši. I vám krásné sváteční čtení. :-)

   Vymazat
 2. Paní Veroniko, zase žasnu, jak to dokážete pěkně dát do kupy a namotivovat ostatní mamky k nákupu, aspoň tedy mně:o). Taky chválím pěkný čtecí koutek. Některé knihy máme doma a moc rádi v nich čteme (nejvíce tedy Popprovou a obrázkové příběhy), ale některé bych chtěla určitě dokoupit. A všimla jsem si, že máte v knize od Kratochvíla i věnování ;o) ...do Vánoc mám sobě zakázané jít do knihkupectví, protože bych tam vždycky nechala majlant, ale po Vánocích zase neodolám. Když je tolik kvalitních knih, tak člověk těžko odolává...ještě jednou moc díky a užívejte si poslední adventní týden

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vřelé díky, paní Renato. Ano, od pana Kratochvíla máme podepsaných několik knih. :-) Já taky nechávám v knihkupectvích hromady peněz. A je to vidět. :-D I Vám přejeme krásné svátky a vše dobré do nového roku.

   Vymazat
 3. Veru, já bych tak chtěla, abys byla v naší knihovně knihovnicí :-)
  Právě čteme Vánoce pro kočku.
  Krásně si prožijte ten kouzelný vánoční čas.
  Zuzka

  OdpovědětVymazat
 4. Veru, kéž bys byla knihovnicí v naší knihovně :-)
  Právě čteme Vánoce pro kočku.
  Krásně si prožijte ten kouzelný vánoční čas.
  Zuzka

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za super inspirace! Nějak se nemůžu ani rozhodnout, co si z toho vybrat a pořídit.

  OdpovědětVymazat
 6. Prosím pěkně tento článek není vůbec zbytečný,ba naopak velmi potěšující a inspirativní a vůbec uklidňující že je ještě někdo,kdo má doma tolik knížek o zimě a o Vánocích ;-) Krásný vánoční čas a děkujeme -za krásné přání aj za články.Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásný sváteční čas i vám doma. A vše dobré do nového roku a moc děkuji! Veronika

   Vymazat
 7. dobrý den,

  děkuji za spoustu knižní inspirace. Právě zvažuji koupit knihy od Gerdy Muller - chci se tedy zeptat, zda jste kupovala dílčí knihy nebo všechny knihy v boxu..? (váhám nad velikostí knih). Děkuji Lucka

  OdpovědětVymazat