sobota 19. ledna 2019

DV kam… na Vyšehrad (nejen) za kněžnou Libuší

Na tomhle výletě jsme byli už loni v září, ale k sepsání jsem se dostala až teď. Tak nějak se nám tehdy zrovna zachtělo výletovat, začal školní rok a náš nový celoroční projekt o dějinách českých zemí a akorát nám přišla z knihovny objednaná knížka o českých pověstech, tak jsem to nějak smíchala dohromady a vyšel mi z toho Vyšehrad. 


Takže jsem něco málo nastudovala, sbalila všechny tři uličníky a vydali jsme se vlakem do Prahy. Počítám-li i předloňský rok, kdy jsme se synem zahájili projekt o České republice, bylo to celkově už po čtvrté. Výlet (nejen) za Josefem Ladou najdete TU, výlet (nejen) za TGM a po Hradčanech TU a výlet (nejen) za Jezulátkem a po Petříně snad taky někdy sepíšu. Prostřední s námi absolvovala všechny pražské výlety, nejmladší byl s námi poprvé.


A musím říct, že se výlet zase báječně vydařil. I když jsem měla tentokrát ještě nejmladšího, kočár a "buben" navíc. Celá naše kolona budila pozornost a sem tam se mě někdo ptal, jestli ta díťata patří všechna ke mně. :-) Dvouhodinovou cestu vlakem zvládly všechny děti v pohodě. Je ovšem nutno říct, že musím být dostatečně vybavená a připravená. Knížky a hry jsou samozřejmostí a k tomu je třeba hromada různorodých mlsek (nakrájené ovoce, oříšky, dinosauři, sušené ovoce apod.). Protože ty zabaví spolehlivě.
Na Vyšehrad jsme se vydali ze stejnojmenné stanice metra kolem Kongresového centra. Z Hlavního nádraží jsou to jen tři stanice metrem, nemusí se přestupovat, když využijete sjezd pro vozíčkáře, nemusíte s kočárem ani po žádných schodech. Navíc je to kousek, takže zvládnou ujít i prťata. Už po cestě potkáte několik lákadel a zajímavostí. Zbyteček brány Špička, hned vedle INFOcentrum, která naše děti milují, protože je třeba nakoupit turistické vizitky a různé další potřebnosti do jejich turistických deníků. Dvě brány ze 17. století - Táborskou a Leopoldovu. U té druhé doporučuji se zastavit a pokusit se na ní najít co nejvíce zvířat. Pražské věže a brány různými kamennými zvířaty doslova oplývají a ani tady tomu není jinak. Kdo jich najde nejvíc? Kousek za branami se už nachází nejstarší dochovaná stavba na Vyšehradě, kaple sv. Martina. Je to zároveň nejstarší dochovaná rotunda v Praze. Pochází z 11. století. Za třicetileté války tu prý byla prachárna, později skladiště a útulek chudiny a až roku 1878 byla vrácena původnímu účelu. Dovnitř jsme se sice nepodívali, i když prohlídku je možné si domluvit, ale zato jsme si pořádně prozkoumali zvenku. 

Kousek od rotundy je skvělé dřevěné dětské hřiště "Ze starých bájí a pověstí". A název je více než přiléhavý. Hřiště má totiž podobu staroslovanského hradiště, které doplňují dřevěné sochy bájných postav (praotce Čecha, vojvody Kroka a jeho dcer, Bivoje s kancem, Přemysla...) a pohanských bůžků. Děti se tu vyřádily a vydržely tu celkem dlouho. Zrovna tu sice byly asi dvě školní třídy "na výletě", ale ani to nevadilo, protože hřiště je opravdu prostorné a nabízí spoustu míst na prolézání. A také dostatek laviček pro spočinutí unavených rodičů. :-) Navíc je tu hodně stromů, takže stínu je dostatek. 

Z hřiště jsme se vydali prozkoumat trochu víc samotný Vyšehrad. Samozřejmě jsme nemohli vynechat Čertův sloup, který se tu nachází od roku 1888 a tvoří ho tři kamenné kusy o délce 160-240 cm. Jejich původ není přesně známý. Teorie tvrdí, že se jedná buď o dávný časoměřič nebo středověký pranýř nebo původní součást románské baziliky sv. Petra z 11.-12. století. Podle pověsti ho na místo upustil vzteklý čert, který se vsadil s knězem a sázku prohrál.


Nejen pověst o Čertově sloupu jsme si přečetli hned vedle v Karlachových sadech.  Protože knížek jsme s sebou měli jako vždy hromadu, bylo z čeho vybírat. Na dece jsme si i odpočinuli a poobědvali. Bylo krásně teplo, takže to bylo pro mě i pro prcky příjemné. V sadech navíc zrovna probíhala moc zajímavá výstava České zahradní umění renesance a baroka v kontextu evropského vývoje 1550 až 1720. Takže jsem si mohli na fotkách prohlédnout nejen české, ale třeba i francouzské, italské nebo anglické zahrady. Výstava bude v sadech k vidění až do roku 2020.

Kolem Nového děkanství jsme pak šli do Vyšehradských sadů, kde jsme okoukli sousoší Josefa Václava Myslbeka z českých pověstí (Libuše a Přemysl, Ctirad a Šárka, Záboj a Slavoj a Lumír a píseň) a hádali, které je které. A není to teda vůbec jednoduché! Měli jsme štěstí, sochy zrovna "balili" do lešení a textilií, takže se zřejmě budou renovovat a nějakou dobu nebudou k vidění. 
Pak jsme se vydali ke kostelu sv. Petra a Pavla. Ten má nyní novogotickou podobu a jsou v něm pohřbeni první přemyslovští králové. Má krásně zdobený vstupní portál. Před kostelem je vstup na Vyšehradský hřbitov.
Na hřbitově je pochováno více než 600 českých významných osobností. Je tu i známý Slavín. Hřbitov jsme si celý prošli a snažili jsme se najít co nejvíce známých osobností. Přitom jsme si povídali, co o nich víme. Pro děti to je zajímavé, až fascinující místo. Každý náhrobek je jiný, některé jsou hodně zdobené, doplněné soškami či různými reliéfy. 

Z Vyšehradu je krásná vyhlídka na Vltavu a na Prahu. Skoro ze všech stran. My jsme si Vyšehrad obešli téměř celý, takže jsme měli Prahu jako na dlani. Doporučujeme především vyhlídky od Libušiny lázně (právě někde odtud prý skákal Šemík přes Vltavu) a od Starého purkrabství.My jsme se na Vyšehrad vypravili začátkem září, ještě v ryze letním počasí. Věřím ale, že i teď v zimě tam bude krásně. Vlastně si myslím, že je na Vyšehradě krásně pořád. Mně i dětem se tam líbilo moc a určitě se ještě někdy vrátíme. Na Vyšehradě se zabaví děti menší i větší, nejsou tam davy turistů, je tam spousta zajímavých věcí na malém prostoru, krásné hřiště a parádní výhledy.

A Vyšehrad toho nabízí mnohem víc - muzea, galerii, můžete se podívat dovnitř do kostela i rotundy, do kasemat apod. My jsme nikde uvnitř nebyli, protože nejmladší ještě nikde moc nevydrží. Ale už se těším, až budou děti o trochu starší a třeba si i objednáme zážitkovou procházku s průvodcem.

Pokud se také rozhodnete Vyšehrad prozkoumat, můžete si s sebou vzít některé z nabízených knih či materiálů nebo mrknout na některé z videí.

KNIHY

Knih, kde je zmíněn Vyšehrad či pověsti, které s Vyšehradem souvisí, je řada. My jsme si vzali některé s sebou, protože mám ráda čtení na místech, "kde se to stalo". Některé jsme pochopitelně nechali doma, i tak se kočár občas převažoval. :-)  Knihy tentokrát nedávám nafocené, protože většinu z nich najdete v článku o pražských knihách TU. Navíc chystám výhledově samostatný článek o pověstech, takže tam se budu knížkám věnovat podrobněji.

S sebou jsme měli obří leporelo Praha pro malé vypravěče a kouzelnou Albi knížku Staré pověsti české pro ty menší dva. Pro nejstaršího 77 pražských legend od Aleny Ježkové a komiksové Obrázky z českých dějin a pověstí. A já jsem měla s sebou S dětmi Prahou bez nudy, kde je mnoho skvělých tras právě pro rodiče s dětmi. A my jsme si zhruba prošli právě tu vyšehradskou. A ještě jsme s sebou měli i vyšehradskou "hravou kartu". To jsou báječné karty se základními informacemi z mnoha zajímavých míst Prahy a ke každému z nich vždy tři hravé úkoly pro menší i větší děti. Víc informací najdete TU. A hned u vstupu na Vyšehrad si můžete v INFOcentru koupit hezký plán Vyšehradu s mapkou a základními informacemi.No a doma jsme si na domácí čtení, zkoumání a prohlížení nechali velkou báječnou knihu Praha : podobný obrazový průvodce od Tomáše Rygla, rozkládací knihu Lucie Seifertové Tajemná Praha, knížku Ivony Březinové Ďasík a Ďáblík (z té jsme si na cestu okopírovali jen pracovní list o Vyšehradu) a dvě velké knihy o pověstech. Jednu novou krásnou Jiráskovu a druhou neméně báječnou od Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové.A Staré pověsti české si nemusíte jen číst, můžete si poslechnout i některou z mnoha audioverzí. Můžete si vybrat z několika interpretů a také si můžete zvolit, zda chcete pověsti Jiráskovy či Ježkové.ODKAZY a PRACOVNÍ LISTY a VIDEA
-----------------------------------
Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.

6 komentářů:

 1. Dekuju, na Vysehrade jsme docela casto, tak je pro nas prochazka proste normalni, ale jednotlive casti neresime a pritom toho je tolik k prozkoumani ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, samotnou mě překvapilo, kolik tam toho na tom kousku je. A to jsme zdaleka neprošli všechno. Takže určitě zkoumejte! :-)

   Vymazat
 2. Měli jste opět skvělý výlet :-) my se taky letos chystáme do Prahy, vzhledem k vzdálenosti tak na tři až čtyři dny, z toho jeden den padne na ZOO a část dalšího na Muzeum Karla Zemana, to už si děti odhlasovaly :-) a víc ještě nevím, tak jsem ráda za inspiraci a zase super materiály nejen pro plánování :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do Muzea Karla Zemana se taky chystáme. Jen musím alespoň s nejstarším nakoukat nějaké jeho filmy. On je nevidět, já už zapomněla. :-) A na Vyšehradě je fakt krásně. Skvělé hřiště, výhledy, spousta zajímavostí na malém místě. Když vám zbyde alespoň půlden, vyražte. My jsme poprvé byli v Praze na několik dní a poznávali jsme ji podle knížky Prahou kráčí lev. Dá se číst knížka a paralelně jít po stopách malých hrdinů rovnou v reálu. Syn tehdy asi pětiletý byl nadšený. Mrkněte tu: https://pesleri.blogspot.com/2018/03/jak-na-prahu.html.

   Vymazat
 3. Moc děkuju za zmínění mého článku :-) Vyšehrad miluju a už se těším na další výlet tam. Na Vyšehradě a v okolí jsou hned 3 mise že hry Skryté příběhy, takže máme hned 3 důvody. Děti to moc baví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Skrytých příbězích vím, ale ještě jsme s nimi nezačali. Ani nevím proč. Možná proto, že obvykle máme na daných jiný program. Asi budu muset začít mít plánovat a taky využívat už připravené. :-) Taky se na Vyšehrad ještě určitě vrátíme!

   Vymazat