1. týden O MĚSTECH, 2. týden O DRACÍCH, 3. týden O OKNECH A DVEŘÍCH, 4. týden O STROMECH, 5. týden O TICHU A NASLOUCHÁNÍ, 6. týden O KUCHYNI, 7. týden O OSTROVECH, 8. týden O PONOŽKÁCH A BOTECH, 9. týden O KNIHÁCH
(odkazy postupně povedou na články s tipy k jednotlivým tématům tu na blogu)
Desítka knih o tichu v horách a ve spánku, o potřebě ticha, o tichu, které vzniká z neporozumění či nemožnosti najít ta správná slova, o tíživém tichu, když nás potká něco těžkého, a také o naslouchání, které vede k porozumění a pak třeba i přátelství nebo lásce.
KNIHY
Tohle je naše milovaná kniha. Knížku JAK ZVÍŘATA SPÍ (Baobab, 2014) napsal skvělý Jiří Dvořák a krásně ilustrovala Marie Štumpfová. A je to takové pohlazení a ztišení se přes spaním. Že je každé zvíře jiné, jinak se pohybuje, jinak vypadá… to je jasné. Ale ono dokonce každé jinak spí! Jak spí vydry (ty máme nejraději), plameňáci, plšíci, kočky, žirafy, rorýsi a spousta dalších se dozvíte v téhle milé knížce. Ke každému zvířeti je krátký vtipný text a k tomu nádherný celostránkový obrázek. Vřele doporučujeme!
A porozumění ještě jednou. Tentokrát v knížce Petra Čecha O ČERTOVI (Petrkov, 2010). Líbezná pohádka vypráví o čertovi, který byl vyslán na zem, aby škodil lidem, především pak kominíkům. Staří čerti se na střechy bojí nebo dostávají závrať z výšky, proto je na kominíky poslán nejmladší a nejneposednější čert - Florimón. Ten zpočátku opravdu nadělá na střechách a v komínech hodně škod. Jednoho dne se mu však stane nehoda. Díky ní se jeho život dočista změní. Dokonce se zamiluje. Jak se ale dorozumět, když jeho vyvolená nemluví? Půvabný text a ilustrace. Opravdu doporučujeme. Z celých srdcí i duší. I slza vám ukápne.
Bohatě ilustrovaná knížka Katriny Goldsaito JAK ZNÍ TICHO (Malvern, 2016) je o kráse a potřebě ticha. "Máte nějaký oblíbený zvuk?" ptá se malý Jošio. Muzikant mu odpovídá: "Nejkrásnější zvuk je zvuk ma, zvuk ticha." Jenže Jošio žije v Japonsku, v obrovské, hlučném a rušném městě Tokiu.
Slyší holínky čvachtající v loužích, uhánějící vlaky, troubící auta a smějící se rodiny. Zvuky, zvuky, zvuky! Tokio je jako nějaká obrovská koncertní síň. Připojte se k malému klukovi Jošiovi na jeho cestě velkoměstem plným shonu a hledejte s ním zvuk, kterému se nic nevyrovná. Ticho...
A pak jsou tu dvě knížky o smutku a také o tichu. Tichu tíživém, které má člověk v sobě, a které je tak časté v rodinách, kde odešel, zmizel či zemřel někdo blízký a milovaný. A přesně to se děje v knížce STÍNIDLA (Cesta domů, 2019) autorky Maiji Hurme. Ta s velkou dávkou fantazie personifikuje stesk, který nás pronásleduje, ubírá nám životní prostor a klade překážky. Tentýž stesk nás ale také dokáže chránit před příliš silným doléháním okolního světa, ztiší vše kolem a umí nám dělat společnost. Díky stesku po mamince otec s malou dcerkou navazují zvláštní rozhovor se smutkem. Nejprve v něm vidí spíš nezvaného hosta, s nímž se postupně seznamují, až nakonec pochopí, že je to host, který se k nim bude vracet a na kterého se můžou vlastně i těšit. Ilustrace jsou kouzelné a útěšné, mnohovrstevnaté i čitelné, plné drobných tajemství - a přitom jakoby důvěrně známé. Krásná kniha.
A nakonec skvělá kniha ukrajinského dua Romana Romanyshyn & Andrij Lesiv NAHLAS, POTICHU, ŠEPTEM (Agro, 2019). Celá se věnuje jednomu z lidských smyslů: sluchu. Je plná zvuků, hlasů, tónů a slov. Ale také ticha. Dozvíte se z ní, jak funguje lidské ucho, jak se vytváří hudba, jestli slyší člověk a zvířata stejně, kolik je lidských jazyků, jestli se můžeme domluvit i beze slov nebo co když někdo neslyší. Zkrátka je toho spousta a přitom knížka není nijak tlustá a navíc je v ní o dost víc obrázků než textu. A graficky je skvěle udělaná, prostě je krásná. Od stejných autorů u nás ještě vyšla kniha tak to vidím o zraku. Chystáme se i na tu! A co to ticho, když tohle je spíš o zvucích? Svět kolem nás drnčí, cinká, halasí, šeptá, vzdychá, klape, křupe, až z toho brní uši, ale někdy je lepší poslouchat ticho. A tomu je v knížce věnováno hned několik stran. Tak proto.
AKTIVITY
A jako obvykle pár aktivit na závěr.
- zahrajte si starou dobrou tichou poštu
- zkuste společně s dětmi naslouchat "tichu"
- nakreslete si zvukovou mapu - stačí se se zavřenýma či zavázanýma očima usadit někde venku a kolem kolečka na středu papíru (to znázorňuje vás) si kreslit či psát, jaké zvuky z jaké strany slyšíte (kukačku, psa, lidský hlas, sekačku, sanitku?)
- jaké nejtišší místo najdete?
- zvládnete se v rámci rodiny či s kamarády dorozumívat hodinu (nebo klidně celý den) beze slov?
- vezměte si do ruky nějakou fajn zvukovou knihu nebo si poslechněte audioknihu - z těch zvukových vřele doporučujeme z nakladatelství Edika "ptačí" zvukové knihy, už vyšli ptáci ze zahrady a z lesa, teď v srpnu se chystají i ptáci vodní
Žádné komentáře:
Okomentovat