pondělí 16. října 2017

DV… houby, houby, houbičky

Já vím, že teď se nějakou dobu o houbách mluvilo furt a všude. A taky mi je jasný, že přicházím trochu s křížkem po funuse, protože už asi nerostou. Mám tu ale už nějakou dobu několik vysoce aktuálních článků s domo přírodovědnou podzimní tematikou, jen nějak ne a ne je dopsat. Tak to berte třeba jako inspiraci na příští rok. A protože jsem polovinu věcí už zapomněla, bude to hodně obrázkové. :-)


S nejstarším houby "probíráme" už několik let, dokonce jsme na ně tvořili v 1. třídě lapbook, takže pro něj to bylo opáčko, tentokrát se hlavně zapojovala prostřední.
Na houbách jsme byli letos několikrát. Vždy to byla krásná procházka. Ve dvou případech skutečně jen procházka, našli jsme jen pár jedlých hub (tedy podle nás :-) ), ale nasbírali jsme si hromadu hub na poznávačku. Takhle se skutečnými houbami jsme ji dělali letos poprvé a řeknu vám, je to fuška. Vlastně doteď nevíme, jestli jsme houby určili správně. Asi budeme muset příští rok vyrazit na nějakou vycházku s mykologem. Ani výstava hub nám zatím moc nepomohla.

Pro letošní rok jsme měli jednu úžasnou novinku. Vlastně hned dvě! Jsem moc ráda, že jsem se konečně rozhoupala a objednala několik skvělých dřevěných skládaček od Sův z dříví. No, několik. Objednala jsem snad všechny skládačky, které mají v nabídce a ještě dvě jsem si namyslela navrch. A bylo mi vyhověno. V úsměvem, nadšením, kreativitou… Ale o Sůvách bude určitě samostatný článek, jen až všechny krásné věci postupně předám dětem a nafotím. 


Ale zpět ke skládačkám. Ty jsou perfektně vymyšlené, provedené a ještě k nim dostanete barevné plakátky, abyste věděli, co a jak. Pro staršího byly určené části hub, pro mladší skládačka poloviny hub. No, ale jak je to u nás obvyklé, oba musí nutně ozkoušet oboje. Vřele obě skládačky doporučujeme. Sůvy z dříví sice do konce roku už objednávky nepřijímají, ale na příští sezónu bych se být vámi začátkem příštího roku už klidně předpřipravila! :-)


Do skládání se zapojil dokonce i nejmladší. :-)Poznávačku i části hub jsme dělali i v papírové podobě. Máme je vystříhané už od předloňska a jsou ze skvělé publikace Putování skřítka Ostružinky, jehož součástí je i obrovské množství pracovních listů a podobných materiálů na CD.

Letos úplně poprvé jsme si vyzkoušeli otisky z výtrusů. To je vám takové kouzlo! Už loni jsem to chtěla dělat, ale houby už byly takové nějaké seschlé a nic z nich nepadalo. Takže doporučujeme nést houby z lesa lupeny nahoru a doma je hned dát na papír. Jo, a abyste nebyli zklamaní, takové ty "klasické prašivky" (červená, zelená…) mají výtrusy bílé, tak si je hoďte na tmavý papír, ať na tom nejste jako my. :-) Ale obecně, čím nezajímavější "prašivka", tím krásnější otisk výtrusů.
A taky jsme hráli houbové pexeso a s prostřední jsme skládali a lepili krásný houbový les z časopisu Puntík od Andrei Popprové. 
A prostřední si vystřihovala a lepila svůj první atlas hub. Příští rok s ním určitě vyrazí do lesa!

A taky jsme houbově tvořili, jak jinak. Tentokrát houbičky dekorativní, stačí jen obrys z kartonu, sláma, kolečka z kulatiny (ty jsme neměli po ruce, takže máme kolečka z korkových špuntů :-)) a přírodniny, co dům a příroda dá.Loni nejstarší vyráběl kolážovou houbu (směs všech různých technik) a fantazijní les plný podivuhodných hub z plastelíny a přírodnin. Obojí ho moc bavilo.

No a knihy! Na knihy se nedá zapomenout. Výběr je celkem slušný a krása veliká je všechno. Všichni máme rádi Pojďte s námi na houby a Pavoučí prázdniny (ano, zase Andrea Popprová). A já miluju kongeniální Houbeles pictus. Tak neuvěřitelně vtipnou a zároveň poučnou knihu člověk hned tak nevidí!
Tak šup do lesa, třeba ještě něco objevíte! :-)

9 komentářů:

 1. Teeda Veru ten atlas ten je, hned jdu poslat fotky do tisku ať si ho zhotoví. Každou houbu si fotí :-) Úžasný článek plný inspirace a nápadů na tvoření. Děkuji, děkuji i za mila slova k našim výrobkům a komunikaci se zákazníky. PS:šup do lesa, hub tam jsou plné koše. Opravdu za poslední dny jich máme sedm. ;-) Užívejte babí léto..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My děkujem! není dne, aby si někdo s něčím nehrál a neskládal. Fakt furt rostou? :-) My teď nebyli, neb máme chlapy v Tatrách. Jsem myslela, že už na. Tak asi ještě vyrazíme. :-)

   Vymazat
  2. Výražte, rostou mraky václavek, různé druhy hřibů. :-) Nám včera stačilo koukat podél cesty!

   Vymazat
 2. Moc krásné, děkujeme za inspiraci. Také se chystáme na atlas hub. Z knížek je ještě pěkná Houbový mužíček a Houbové království :-)
  Daniela B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za doplnění. Tyhle dvě se mi vždycky z nějakého důvodu nezdály. Asi jim dám ještě šanci. :-)

   Vymazat
  2. Houbový mužíček je super knížka Veru a Houbové království jsme přečetli jednou a dál ho budeme používat jen jako super atlas. A na ty aktivity.

   Vymazat
  3. Už objednávám z knihovny, dík. :-)

   Vymazat
 3. Andrea Popprová18. října 2017 10:44

  Moc hezký článek plný inspirace...když jej čtu a prohlížím si Vaše obrázky, hned mám chuť do lesa běžet - což také udělám :)Děkuji i za milá slova k mým knížkám, jsem moc ráda, že u Vás doma takhle pěkně žijí!Ať se Vám daří, moc zdravím, Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My moc děkujem! Tak ať najdete. :-) Krásné podzimní dny.

   Vymazat