sobota 27. ledna 2018

Jak na… stopy a stopování

Objevovat, pozorovat a určovat stopy zvířat lze v přírodě po celý rok. Samozřejmě, že na jaře nebo na podzim je to o něco jednodušší než v létě, protože bývá častěji měkká zem a stopy zvířat se do ní snadněji otiskují. Se stopováním je to trošku horší, protože tu je země měkčí, tu tvrdší, najednou se změní podloží a stopy jsou nejasnější a nejasnější a najednou jsou fuč.

Na stopování, tedy sledování zvířecích stop, je úplně ideální zima a sníh. My jsme si to nedávno ozkoušeli a je to paráda největší. Možná jsme měli víc štěstí než rozumu, nebo byli ve správný čas na správném místě, ale bylo to neskutečné. Zasněžené pole a louka plné křižujících se stop. Byla to nádhera. Malířské plátno přírody.
Bydlíme na kraji města a skoro hned za domem máme pole, les, pod ním rybník s potokem a kolem další pole a louky. Ještě před několika dny bylo vše pokryté sněhem a stop bylo nepočítaně. Chodí tudy poměrně dost pejskařů, takže jsme nejen na cestě a kolem ní objevili hlavně stopy několika různých psů. I to bylo zajímavé, protože psí stopy byly opravdu od malinkých po "obří" (ty patří bernardýnovi Barykovi, kterého na našich procházkách často potkáváme). Ale mnohem větší nadšení způsobilo objevení stop srnčích a zaječích. Zajímavé jsou otisky stop jako takové, ale stejně zajímavá je i stopní dráha - tedy způsob a vzdálenost kladení končetin zvířete. V našem případě jak u zajíce, tak u srnky, kdy jsme viděli otisky v chůzi i v běhu.

Ve sněhu bylo velmi snadné stopy sledovat, pozorovat odkud a kam vedou, kde mizí. Nic speciálního k takovému pozorování nepotřebujete. Jen nadšení a trpělivost. A možná se bude hodit dalekohled a nějaký klíč k určování stop. Pokud byste si chtěli nějakou stopu odlít, je to možné i na zmrzlém sněhu. Postup je stejný jako u odlívání z hlíny, ale nám se to loni zcela nepodařilo a letos jsme zatím nezkoušeli. Loni jsem udělala sádru příliš řídkou, říkala jsem si, aby sníh vydržel. A já lila a lila a lila a sádra sněhem odtékala kamsi někam… A místo odlitku jsme měli jakýsi obří hrnec ve sněhu. Tak ať vám to případně vyjde lépe!
Stopy si můžete i fotit a zakládat do sbírky. Doporučuje se, fotit stopy pro porovnání velikosti s malou krabičkou od sirek nebo s povytaženým metrem. Pro příště si to budu snad pamatovat. :-)
Na zahradě ještě často vídáme stopy kočky, kosů a nejrůznějších ptáků. Nic dalšího se nám zatím "ulovit" nepodařilo, ale nezoufáme a vědomosti doplňujeme domácím studiem. :-)

Na stopování je lepší se trochu předpřipravit. A předpřipravovat se mohou i ti úplně malí, protože existuje spousta různých materiálů i pro ty nejmenší. V podstatě v každé encyklopedii či knize o přírodě najdete nějaké informace o stopách. S tím můžete klidně začít. 


Pro starší se hodí nějaký klíč či atlas. Pro určování stop savců se nám nejvíce osvědčil Klíč k určování stop savců z Rezekvítku. Je jednoduchý, přehledný a kromě stop v něm najdete navíc ještě stopní dráhy u vybraných zvířat a otisky v chůzi a v běhu. Pracovat s ním mohou už i ti nejmenší.

Velmi pěkná je i brožurka Na stopě z Lipky. Obsahuje kromě stop i další pobytová znamení a navíc i jednoduché tipy na pozorování, odlévání stop, vybavení i křížovku na závěr. I tuhle můžeme doporučit, je plná pro stopování důležitých informací. Je to vlastně takový deník malého stopaře.
Skvělé jsou i starší pracovní listy Zvuky lesa z Terezy. Je i s CD se zvuky, ale tu už bohužel asi neseženete.
Moc fajn jsou i hry od Lesního světa. My máme doma tripexeso a černého Petra se stopami a obě hry jsou moc oblíbené.

A pokud se vám nechce nic kupovat, určitě nějakou brožurku objevíte třeba na íčku nějakého Národního parku či rezervace. My jednu takovou zdarma máme třeba z Hnutí duha - tu najdete ke stažení TU. Popř. se porozhlédněte po internetu, i tam najdete podobných přehledů spousty. Skvělý je i "kalendář" z NP Šumava, kde je pobytovým stopám věnováno několik obřích stran.


Vytisknout si můžete i nějaké pracovní listy. I těch na internetu kolují mraky. Pracovní listy o stopách jsou třeba v Lesním časování nebo Lesním mini čarování od Rezekvítku, od sdružení Tereza, v knížce Velké putování skřítka Ostružinky, ve skautském časopise Světýlko nebo pro nejmenší třeba i v časopise Puntík. To je jen malý výběr těch, které mi doma zrovna padly do ruky.
Stejně tak si můžete na internetu stáhnout a vytisknou nejrůznější přiřazovací kartičky. Pro ty úplně nejmenší jsou moc hezké třeba ty od Pipasiku - zdarma ke stažení TU. Krásná je také jejich nová hra Malý zoolog, kdy ke každému zvířeti musíte najít jeho stopu, obydlí a hovínko. Doma ještě nemáme, ale vypadá parádně! My máme doma skvělé memo karty od Goki a fungují pro ty nejmenší už pěkně dlouho.


A pokud se vám nechce nic hledat, tisknout, laminovat apod. Můžete si pár stop nakreslit a děti k nim přiřazují obrázky nebo přímo figurky zvířátek. A pokud myslíte, že kreslit neumíte, můžete si stopy natiskat. My máme tiskátka Aladine a jsou skvělá. Nejenže pomocí nich můžete vytvářet různé spojovačky stopa-zvíře, ale jde s nimi vytvořit i celé lesní prostředí plné stop a zvířat. A navíc máte super omalovánku! S razítky nemusíte jen přiřazovat zvíře-stopa-čím se živí, ale můžete vytvářet i různé  příběhy, domalovávat pelíšky, zimní úkryty apod. Do narazítkovaného prostředí můžete i přidávat přírodniny z lesa. Popř. si můžete vzít papír ven a vše vytvářet rovnou v lese. 
Podobně jednoduchá "stopovací" aktivita je i otiskování. Pokud máte doma Schleich zvířátka, tak většina z nich má celkem reálnou stopu. Děti si tedy mohou v rozválené plastelíně vytvářet stopní dráhy různých zvířat nebo jen otiskovat jednotlivé stopy a navzájem porovnávat. Některé figurky jsou opravdu velmi pěkně udělané a dcera si třeba v případě jelena sama ověřila, že trochu jinak vypadá stopa při chůzi (jemný obtisk) a při běhu (silnější obtisk - tj. i s otiskem paspárek). I když samozřejmě rozevírání spárek při běhu s figurkami nasimulovat nejde. :-) Zvířátka můžete vzít vyvětrat i ven, ale otisky menších zvířat nejsou ve sněhu ani v měkké hlíně moc rozeznatelné.


Objevovat, studovat a určovat nemusíte jen stopy - otisky. Pobytových stop/znamení je v přírodě k vidění spousta. Určovat můžete podle dírek v oříšcích, podle okousaných šišek, podle pírek, okousaných stromků, dutin, děr a cestiček ve stromě a pod kůrou a taky podle trusu a bobků. Ale o tom zase někdy příště. :-)

Pokud tedy chcete stopovat i podle dalších pobytových znamení, doporučuji knihu Stopy zvířat od Svojtky. Najdete v ní nejen otisky stop, ale i trus, vývržky ptáků, hnízda, vejce, pírka, zbytky potravy, požerky a další. V druhé části knížky jsou potom popisy všech zmíněných zvířat. Knížka je opravdu plná zajímavých informací, jen se v ní pro menší děti hůře vyhledává a má lepený hřbet, takže nejde úplně rozevřít a pořád se zavírá, což je škoda.

Se stopami zvířat můžete zkrátka "kouzlit" venku i vevnitř. Je to zábava! Pokud byste to chtěli trochu víc dobrodružnější, můžete si předem připravit hledačku jako je třeba tady.

A další materiály třeba tu:

-----------------------------------
Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.


9 komentářů:

 1. Já jen dodám, že ty Stopy velkých šelem od Hnutí Duha se dají i stáhnout na webu: http://www.selmy.cz/data/publications/selmy-velkych-selem-2013.pdf

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Super, díky moc za doplnění. Doplním i do článku! Krásné dny.

   Smazat
 2. Juuu to je zase inspirace, dekujeme 🙂 Taky milujeme stopování, odlívání, focení a obtiskujeme figurky do modelíny, hlíny, sněhu 🙂 A ještě stopování podle pelíšků nás baví..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však u tebe já taky vždycky načerpám hromady. :-) Díky!

   Smazat
  2. Tak to někdy spojíme 🙂 máme tu i jezevce ☺️

   Smazat
 3. Zrovna dnes odpoledne se chystáme vyrazit odlévat stopy do sádry a udělat si výstavku (už jsme tyto plány měli minulý víkend, ale angína to překazila). Na poslední stopovací výpravě na sněhu jsme sledovali srnky, divočáky, zajíce, lišku a veverky, tak jsem zvědavá, co najdeme teď na blátě :-) na určování máme mimo jiných i dobrou starší knihu Skautské stopařství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Super! Máte skvělé pozorovací místo. U nás teda tolik stop není. Mějte se krásně a ať vám procházka vyjde!

   Smazat
 4. Taky rádi pozorujeme stopy, nejvíc tedy v zimě, když chodíme do krmelce. Ale asi pořídím kalendář z NP Šumava, je moc hezký. A ty razítka, jeee. Ten obrázek se vám povedl moc. Děkuji za ucelené informace, odkazy a opět bohatou inspiraci ;-)

  OdpovědětSmazat
 5. Skvělý článek, díky za nej

  OdpovědětSmazat