pátek 21. září 2018

Co číst… podzimní knihy podruhé

Podzim už je zase tu. A nejen v kalendáři. I počasí za oknem pomalu napovídá, že to dlouhé teplé a suché léto je opravdu pryč. Takže vlastně ideální čas zalézt si pod deky a číst a číst a číst. A nejlépe trochu něco podzimního. O podzimních knížkách jsem psala článek už loni a najdete ho TU. Je jich tam pěkná hromada, většina těch osvědčených, které vytahujeme každý rok. Ale protože jsem na nějaké zapomněla a některé nově vyšly, doplňuji seznam podzimních knížek ještě o jeden článek. A na jeho konci pro inspiraci nabízím ještě seznam článků s podzimní tematikou tady na blogu. Jsou v nich tematické knihy, ale také nápady na podzimní tvoření a ve většině z nich i hromada odkazů na podzimní pracovní listy apod. 

Ale teď už k těm knihám. 
Vůbec netuším, jak jsem mohla na tuhle krásu a klasiku v minulém článku zapomenout. Knížku už jsem měla doma já jako malá a teď si v ní moc rády listují děti. Leporelo O JABLOŇCE (Albatros, 2012) od Eduarda Petišky, ilustrované Helenou Zmatlíkovou oprávněně vyšlo už snad ve 12. vydání. Krásně podané ilustrované povídání o tom, jak se jabloňový strom mění a co se s ním děje v průběhu celého roku. A podzim je samozřejmě vyvrcholením celého příběhu.
 • předchozí článek o podzimních knihách najdete TU
 • houbový článek s inspirací na knihy a aktivity je TU
 • kaštánků je letos hodně, co všechno lze s nimi podnikat najdete TU
 • jak na podzimní piknik najdete TU
 • bezové korálky můžete vyrábět celý rok, takže proč ne na podzim, postup je TU
 • vlaštovky už sice odletěly, ale popovídat si o nich můžete i teď, více TU
 • ptačí článek s mnoha odkazy na knihy a aktivity najdete TU
 • rychle se ochlazuje, za chvilku bude třeba myslet na ptáčky, víc o tom jak na výrobu krmítek najdete TU
 • dýně jsou podzimní záležitost, co se s nimi dá podnikat najdete TU
 • šípky se sbírají na podzim, jak na ně najdete TU
 • podzimní stromy se dají namalovat mnoha způsoby, některé z nich najdete TU
 • dušičkové lucerničky také patří k podzimu, pár tipů na jejich výrobu je TU
 • a je tu svátek sv. Martina a podzim pomalu končí, jak svátek oslavit najdete TUA stejně jako u předchozí knížky, ani tady netuším, že jsem si na ni nevzpomněla. Pavel Čech, jak už jsem tu mnohokrát psala, je totiž náš milovaný autor a ilustrátor. A tahle knížka je u nás aktuálně čtená snad každý den. Nejmladší si ji zamiloval a prostřední ji už umí vyprávět skoro nazpaměť, takže mu ji může sama "číst". Kniha O MRÁČKOVI (Petrkov, 2016) je plná krásných ilustrací. Není v ní mnoho textu a ani příběh není příliš komplikovaný. Ale je milý, snový a dětem se bude určitě líbit.Knihu ZUBR SI HLEDÁ MÍSTO (Host, 2017) napsala polská autorka Oksana Bula a já ji loni nestihla zařadit, protože vyšla až těsně před podzimem. Ale za ten rok se zcela jistě zabydlela v mnoha domácnostech. A aby ne. Krásné ilustrace, milý příběh, půvabný jednoduchý text, nezaměnitelná atmosféra. Zubra, který by rád prospal celou zimu a vzbudil se až s prvním jarním sluníčkem a tukoně, vlídné lesní bytosti, které zvířátka ukládají k zimnímu spánku, si určitě zamilujete. A navíc se dozvíte i informace o tom, kdo v zimě vlastně spí, nespí, čím se živí, když napadne sníh apod.No a tohle je vlastně tak trochu pokračování toho předchozího příběhu. A zase je tu podzim a tukoni se pomalu chystají ukládat zvířátka k zimnímu spánku. Tentokrát si ale nepostavil hlavu zubr, ale medvěd! Ve stejně půvabné knížce Oksana Bula obrázky a minimem textu vypráví o tom, jak medvěd, kterému zubr z předchozího příběhu vypráví, jaké je to v zimě krásné, odmítá vlézt do svého připraveného pelíšku, protože má strach, že by mu něco báječného uteklo. Knížka MEDVĚD NECHCE JÍT SPÁT (Host, 2018) vyšla právě v těchto dnech, fotila jsem ji "ještě teplou" a je krásná jako ta předchozí. Nenechte si ji ujít!


A tahle knížka se stejně jako ty dvě předchozí odehrává také na podzim. A je stejně milá a povedená a navíc také krásně bohatě ilustrovaná. Ani tady nenajdete moc textu, ale příběh je o to dojemnější a hřejivější. Uprostřed divočiny žil medvěd. Žil tam úplně sám a naprosto mu to vyhovovalo. Takže si dovedete představit, jak moc byl mrzutý, když se do jeho sousedství nastěhovala rodina králíků, která by se navíc moc ráda seznámila. Jak to nakonec s medvědem samotářem dopadlo? Nahlédněte do roztomilé knížky Ciary Flood TI OTRAVNÍ KRÁLÍCI (Svojtka, 2015).


A tohle je také krása, vážení. Textu je tu snad ještě méně, i obrázky jsou spíše minimalistické (dokonce, považte, je tu i pár skoro nebo úplně prázdných stránek), ale o to krásnější. A příběh je podobně jako ten předchozí o přátelství a vzájemné náklonnosti. Jednoho podzimního dne totiž lev najde na své zahradě zraněného ptáčka. Tak začíná příběh jejich přátelství. Příběh, který je oslavou tichých a hřejivých okamžiků blízkosti, která je silnější než sníh a mráz. Poetickou knížku PTÁČEK A LEV (Labyrint, 2015) nakreslila a napsala Marianne Dubuc. A my doporučujeme počíhat si i na její další knihy.Knížka PŘÍHODY SKŘÍTKA KOŘÍNKA (Aventinum, 1993), kterou napsala Ljuba Štíplová a ilustrovala Zdenka Krejčová, obsahuje nejen dobrodružství malého lesního stvoření - Kořínka, který po vymýcení vlastního lesa hledá nový domov, dokud se jej neujmou skřítci Houbíci. Je také plná velkého množství faktů a informací z (nejen podzimní) přírody, které jsou umně vpletené do příběhu, ale v hlavičkách malých čtenářů už zůstanou. Je to něco jako velký ilustrovaný příběhový atlas podzimní lesní přírody a my ho vřele doporučujeme!A tahle knížka nemá pro změnu slova vůbec žádná. Není sice jen o podzimu, ale zato si u ní můžete skvěle popovídat. V knížce ŘEKA (Labyrint, 2013) najdete čtvero ročních období a čtyři příběhy odehrávající se na břehu jedné řeky, kterou v její pomíjivosti a kráse zachytil italský malíř Alessandro Sanna. Navzdory občasné krutosti je život většinou radostný a zářivý, především se však stále proměňuje jako voda, která plyne. Téměř 400 úchvatných akvarelových obrázků je řazeno formou komiksových panelů. Snová obrázková báseň...

Knížka HOUBY aneb Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení (Euromedia - Pikola, 2018) vyšla až letos, takže není v loňském článku o houbách a doplňuji ji sem. Houby a podzim prostě patří k sobě. Navíc jsou houby úžasné organismy, a přitom o nich víme tak málo. Jsou všude kolem nás – najdete je na zemi, pod vodou, na stromech, nebo třeba ve vaší ledničce i na vaší kůži. Vydejte se do úchvatného, tajemného světa hub! Knížka je bohatě ilustrovaná, plná zajímavých informací a dokonce i receptů. Doporučujeme do ní alespoň nahlédnout. Pro všechny malé mykology od osmi let.
ROK V PŘÍRODĚ aneb Zvířata a rostliny od jara do zimy (Euromedia, 2018) je neskutečná kniha. Je mi jasné, že knih o proměnách přírody v průběhu ročních období vyšlo několik, možná dokonce i mnoho, ale tahle je v něčem jedinečná. Obrázky v ní totiž tvoří půvabné koláže, k nimž dodala materiál sama příroda. Ilustrátorka Helen Ahpornsiriová pracuje výhradně s ručně lisovanými rostlinami, z jejichž částí – od semen po okvětní lístky a listy – vytváří nádherné koláže, jež činí z této knihy originál. Obrázky doplňují poutavé, zasvěcené a zároveň poetické texty. Krása, krása, krása!A pokud chcete trochu tradičních, lidových textů o podzimu, pořiďte si toto: Knížka TRADIČNÍ ČESKÝ PODZIM (Grada, 2017) je plná známých i méně známých ilustrací Josefa Lady, ale především informací o podzimních svátcích, zvycích a obyčejích. Najdete tu také mnoho říkadel, pořekadel, pranostik či písniček s podzimní tématikou. Prožijte a vychutnejte si barevný český podzim s kouzelnými ilustracemi Josefa Lady. 


Pokud toho nemáte pořád ještě dost, počíhejte si začátkem října na obrázkovou hledačku pro nejmenší ROK NA VENKOVĚ (Host, 2018) od Magdaleny Kozieł-Nowakové. Je to hledací leporelo podobné ROKU V LESE a podzimu jsou tam samozřejmě věnované "jen" tři dvoustrany, ale my se na ni už moc těšíme.
4 komentáře:

 1. Moc hezké tipy, díky.
  Krásné babí léto.
  Katka

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za další super tipy, hned jsem se inspirovala na knižní dárek k narozeninám:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda. Články píšu hlavně pro inspiraci! :-) Krásný podzim přeji. Veronika

   Vymazat