čtvrtek 24. září 2020

DV… jak na 28. září

Podzimní svátky (28. října - články na blogu TU a TU a 17. listopadu - článek na blogu TU) slavíme snad od synových čtvrtých narozenin. A nejinak je to i s 28. zářím a Dnem české státnosti. Svatého Václava si připomínáme s nejstarším každý rok a loni už jsem pomalu začala i s mladšími dětmi. A jako obvykle, nejvíce si povídáme nad knížkami. Tak jsem to trochu sepsala, ale spíš než článek je to takový souhrn a soupis, který nejsem schopná doplnit.KNIHY

Spíš fotografie než popis obsahu, ale třeba vám to bude i tak k něčemu. Nikdy nečteme všechny, obvykle si jednu či dvě vybereme, vždy podle toho, které z dětí téma nejvíce zajímá.

Skvělá kniha ČESKÉ STÁTNÍ SVÁTKY, v které se dozvíte, co a proč vlastně po celý rok slavíme. A několik dvojstránek je věnovaných i Dni české státnosti a svatému Václavovi. 

Jen jediná stránka v knížce PAVOUČÍ PRÁZDNINY od Andrey Popprové. Ale pro ty nejmenší úplně postačí a je krásná jako vždy.Po malé čtenáře je i kapitola v druhém díle ČESKÝCH POVĚSTÍ PRO MALÉ DĚTI od Martiny Drijverové.
Pro starší čtenáře, kteří toho ale ještě moc nenačtou dvojstránka v našich oblíbených OBRÁZCÍCH Z ČESKÝCH DĚJIN A POVĚSTÍ.Tuhle sérii knížek o světcích jsme objevili v infocentru na Velehradě a máme ji moc rádi. A v sérii samozřejmě nechybí ani SVATÝ VÁCLAV.

Ani v oblíbené knížce CESTY DĚTÍ DO STALETÍ (2. díl) nechybí kapitola o knížeti Václavovi.

Předchozí knížka Martina Velíška a Milana Starého o státních symbolech MŮJ STÁT je u nás moc oblíbená. A pokračování PUTOVÁNÍ ZA NAŠIMI PATRONY  na tom není jinak. Tady najde o svatém Václavovi spoustu informací každý malý zapálený "historik".

A nejde nezmínit krásné STARÉ POVĚSTI ČESKÉ A MORAVSKÉ od Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Ty máme hodně rádi. A najdete je i v audioverzi.

A poslední knížkou se jen útlá brožurka z edice Dějiny trochu jinak od Evy Semotanové. DOBA KNÍŽETE VÁCLAVA je sice útlá, ale informacemi našlapaná publikace.

Jako beletrii pro starší čtenáře bych doporučila knihy LUDMILA, VÁCLAV A BOLESLAV od Renáty Fučíkové a knihu Veroniky Válkové SVATÝ VÁCLAV. Obě jsou synovy velmi oblíbené.

A tohle už je spíše pracovní sešit než knížka. V brožuře ČESKÉ DĚJINY MAJÍ SVÉ HRDINY najdete spoustu hravých úkolů z českých dějin.AKTIVITY

Než si začneme povídat, vždy si rozložíme naši "namotávací" časovou osu a mrkneme na to, kde byl svatý Václav a kde jsme aktuálně my (popř. kdy se narodila prababička, my rodiče, děti apod.), aby děti jasně viděly, že je to opravdu dlouhá doba. Osu máme přes celý byt a až na schody na chodbě. Současnost je skoro až na verandě. :-)

Už před asi pěti lety jsme s nejstarším vytvořili lapbook o svatém Václavovi a pořád ho vytahujeme a využíváme.
Tu je drobná aktivita k povídání:  Co mají tyto věci společného se svatým Václavem?


Omalovánky a vystřihovánka knížete Václava na koni. Vše a spoustu dalšího najdete ke stažení TU. Vystřihovánku budeme dělat znovu až letos, tak potom dodám foto, protože toho, kterého dělat syn kdysi, jsem nenašla.
Jednoduché puzzle.Pracovní listy z webu Učit nebo neučit (odkaz níže), pro mladší děti omalovánka a vystřihovánka hlavy svatého Václava v přilbě, pro starší připravený "mustr" na komiks ze života svatého Václava. Nejstarší na svém komiksu ještě pracuje a nedovolil mi ho vyfotit. :-)Výroba svatováclavské koruny. My jsme tedy vyráběli kdysi celé korunovační klenoty, když jsme si povídali o Karlu IV., ale svatováclavská koruna by se dala vyrobit i při téhle příležitosti. Stačí čtvrtku vystříhat do správného tvaru, natřít zlatou barvou a ozdobit barevnými bambulkami (nebo barevnými sklíčky, máte-li).


ODKAZY
 • nejvíce materiálů jsem čerpala na webu deti.vira.cz TU
 • jednoduchý kvíz najdete i na Dětských stránkách TU
 • pracovní listy pro 1. stupeň najdete ke stažení také třeba TU nebo TU
 • pracovní listy najdete i na webu Učit nebo neučit TU 
 • pracovní listy v svatém Václavovi z www.rvp.cz TUVIDEA
 • Dějiny udatného českého národa TU (kraťoučké video i pro menší)
 • Chaloupka na vršku "Jak to bylo na svatého Václava" TU
 • Dějepic TU (já ho moc nemusím, nejstarší ho miluje)
 • Naše tradice TU (o Svatováclavské pouti)
 • Historie.cz TU (něco pro dospělé)
 • Den české státnosti na YouTube - Na ubrousek TU
 • Den české státnosti - televize Stream TU
 • Svatováclavský chorál TU nebo TU

VÝLETY
 • za svatým Václavem jsme se vydali na Pražský hrad do katedrály svatého Víta (článek na blogu TU)
 • zajeli jsme si také do Staré Boleslavi (článek TU)
 • v plánu jsme měli též Budeč, ale na tu zatím nedošlo
 • se svatým Václavem se můžete vydat na Skryté příběhy do Staré Boleslavi a na Tetín (možná i někam jinam, ale tam jsme zatím nebyli), tetínský článek najdete na blogu TU

-----------------------------------------
Poznámka na okraj: Žádný příspěvek na mém blogu není komerční ani sponzorovaný. Prostě máme rádi dobré knihy a hezké věci a já moc ráda tipy posílám dál.

8 komentářů:

 1. To je nádherné! Teď tím nemyslím jen to zpracování, ale ten Váš přístup k naší historii.Děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, moc si toho vážím. Není to vždy ideální, ale všichni se snažíme. :-)

   Vymazat
 2. Jako vždy parádní souhrn literatury a aktivit, před pár dny jsme si už o svatém Václavu povídali, takže ještě něco přidáme :-) přejeme vám pěknou oslavu jeho zítřejšího svátku :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, díky! A děkujeme a i my přejeme pěknou oslavu. :-)

   Vymazat
 3. Pry torzo článku:-) opět jen zírám a v hloubi duše vám fandím! Jste mou velkou inspirací. A ta přehlednost:-) Děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeee, děkuju, jste milá Renato. A na můj vkus vážně trochu moc stručné info u jednotlivých knih. :-) A ano, na blogu se snažím o přehlednost, ale můj pracovní stůl byste vidět nechtěla. :-D Krásné dny!

   Vymazat
 4. Díky jste úžasná,nechám se inspirovat jak pro vlastní děti,tak i skolni:)krásný prodlouženy víkend.Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda, že nacházíte inspiraci. Krásné podzimní dny přeji. :-)

   Vymazat